HIV-gyógyszer a baobabfa tövénél elásva
- Robbanásszerűen változott meg minden. Új kórházi tömböt építettek, és egyre több beteget vontak be a kezelésbe. Azelőtt a kormány nem finanszírozta a HIV-fertőzést kordában tartó ARV-gyógyszereket. A kórház adományokból szerezte be azokat is, amelyek a betegség anyáról a születendő gyermekre való átvitelét akadályozzák meg - mondta a lapunknak Sipos Péter, aki a világszervezet megjelenése előtt egy évvel kezdett az ondangwai kórházban dolgozni.
A csaknem tíz magyarországnyi területű, kétmilliós dél-afrikai országban az AIDS ma a legjelentősebb probléma. A UNAIDS adatai szerint a 15- 49 éves korosztály 15 százaléka fertőzött. A betegség terjedésében nagy szerepe van annak a helyi felfogásnak, miszerint a férfi akkor igazi férfi, ha minél több nővel tart fenn szexuális kapcsolatot, és minél több gyermeket nemz. Emiatt terjed nehezen az óvszerhasználat.
A gazdasági életre is kihatással van a betegség. Nem lehet a modernizációhoz szükséges képzett munkaerőt kialakítani, ha mindenki meghal 35 éves korára - mondja Sipos.
Az ARV-gyógyszerek bevezetése meghosszabbítja a fertőzöttek életét, ám megjelenésük kockázatokat is rejt magában: ha valaki abbahagyja a szedését, rezisztens törzsek alakulhatnak ki, amelyek globális problémákat is okozatnak. A UNAIDS ezért pontosan számon tart mindenkit, akit kezel, és ha valaki nem jelenik meg egy kezelésen, vagy veszi fel gyógyszerét, órákon belül megjelennek a lakhelyén az orvosok terepjáróikkal. A gyógyszert a UNAIDS ingyen adja a betegeknek, csak 6 namíbiai dollárnyi, Sipos szerint megfizethető összegű vizitdíjat kell fizetniük a felesleges orvos-beteg találkozások elkerülése érdekében.
A kelet-namíbiai kórház programja a várandós anyákon keresztül igyekezett elérni a családokat is, hogy jelentkezzenek AIDS-szűrésre. Minden szülő nőt a terhesség 36. hetében bevittek a kórházba, ahol Sipos Péteren kívül egy orosz, egy ukrán és egy holland szülészorvos látta el a körzetet. A program elindítása előtt az anyák 48 százaléka adta tovább gyermekének a fertőzést, míg a gyógyszerek segítségével ez fél százalékra csökkent.
Az eredmények ellenére sok nehézséggel kell szembenézniük az orvosoknak, a helyi sajátosságok miatt gyakran a kezelést is módosítani kell.
- A gyógyszereket naponta háromszor, étkezés után kellene bevenni, de Namíbiában sokan csak naponta egyszer esznek. Ráadásul hűtőben kellene őket tárolni, ami ott keveseknek adatik meg. A UNAIDS átalakította a gyógyszerek adagolási rendjét, és rájöttek, hogy a baobabfa gyökere mellé ásva hűvösen lehet őket tartani - mesél a midennapos nehézségekről Sipos. - Európában a fertőzés veszélye miatt azt sem javasolják a HIV-pozitív anyáknak, hogy szoptassák a gyermeküket. Afrikában azonban inkább azt tanácsoljuk: vállalják ezt a veszélyt, mert a HIV átvitelének kockázata még mindig kisebb, mint hogy súlyos fertőzést kap a kisbaba a víztől - teszi hozzá a jelenleg Nagy-Britanniában kutatásokat végző orvos.