Fáradt választók, stabil erőviszonyok

Az emberek rosszkedve nemcsak a gazdasági nehézségek okozta jövőképet színezi sötétre, hanem a pártokkal, a politikával kapcsolatos véleményüket is negatívan befolyásolja. Ennek látványos példáját adja, hogy egyre kritikusabban értékelik a kormányzat és vele együtt az ellenzék teljesítményét.

Az előbbire ezúttal - egy százfokú skálán - 20 pontot adtak, az utóbbira 29-et. Mindenki elégedetlen, nemcsak a másik oldalon lévő politikusok munkájával, hanem a sajátjaiéval is. Az MSZP hívei szerint a kabinet 42 pontot érdemel, s lényegében a Fidesz tábora is hasonlóan kritikus az ellenzéki teljesítménnyel (44 pont). A politikai elit iránti bizalomvesztést illusztrálja, hogy a népesség azon négytizede, amely jelenleg távol marad a pártok világától, kőkemény kritikát fogalmaz meg mind a kormánynyal, mind az ellenzékkel szemben: 16, illetve 18 ponttal illeti tevékenységüket. A politikával szembeni averziójuknak az is bizonyítéka, hogy szinte egyáltalán nem követik a közélet aktuális történéseit. Érdektelenségüket - szintén egy százfokú skálát használva - 19 pontos mutatóval illusztrálhatjuk. A pártoktól legtávolabb az alacsony társadalmi státuszú emberek vannak: fele részük nem nevezett meg olyan politikai erőt, amelyet támogatásra érdemesítene, szavazni csak negyedük menne, a politikai figyelem mutatója körükben mindössze 15 pont. Ugyanakkor a másik végleten lévő értelmiségieket sem kapja el mostanában a harci hevület: csak 55 százalékuk tekinthető aktív választónak, harmaduknak nincs pártja. Érdeklődésük sem igazán erős, a 47 pontos mutató fejezi ki, hogy közepes intenzitású fogyasztói a híráradatnak.

A Fidesz a nyár eleje óta folyamatosan őrzi nagyjából 2,5 milliós táborát, az MSZP ugyanígy másfél millió hívét. Egyik sem tudott nagyobb erőre kapni, hosszú ideje nem jöttek hozzájuk új szavazók. Stabil méretű táboraikban hullámzó aktivitást, változó erejű elkötelezettséget tapasztalhatunk. Most például eléggé visszafogott mindkét párt bázisa, csökkent a részvételi hajlandóságuk. A Fidesz támogatói között rendszerint 70 százalék körüli arányban vannak a biztosan szavazni kívánók, ezúttal kevesebben mennének választani (62 százalék). Az MSZP-sek körében az elmúlt fél év átlagának megfelelő az aktivitási szint: 58 százalékos. Az utóbbi két esztendőben általában a fideszesek sokkal aktívabbak voltak, mint látható, most alig van különbség e tekintetben a két tábor között. (Szonda Ipsos)

Az adatfelvétel ideje: 2008. november 18-25. A megkérdezettek száma: 1500 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik. Minden hónapban más-más 1500 főt kérdeznek meg, személyes megkereséssel, kiválasztásuk az úgynevezett kétlépcsős rétegzett mintavétellel, a teljes véletlent biztosító módszerrel történik, azaz minden felnőtt magyar állampolgárnak azonos esélye van a mintába kerülésre.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.