Törvényt sértett a Dísz téren a kerület

Az I. kerületi önkormányzat törvénysértően rendelt el változtatási tilalmat a Dísz téri volt Honvéd Főparancsnokság épületére - ez a közigazgatási hivatal álláspontja. Az ügy az AB elé kerülhet, s az időveszteség miatt elúszhatnak a palotafelújítási programra várt uniós milliárdok.

Súlyosan törvénysértő módon rendelt el változtatási tilalmat a budavári önkormányzat a Dísz téri volt Honvéd Főparancsnokság épületére - a Népszabadság információi szerint ezt állapította meg törvényességi észrevételében a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal. Egyúttal 30 napot adott arra, hogy az I. kerület hatályon kívül helyezze a november 10-én hozott, többszörösen jogsértő rendeletét. A hivatal emlékeztet arra: az Alkotmánybíróság hasonló ügyekben született döntéseivel már precedenst teremtett.

Mint arról beszámoltunk, egyes vélemények szerint az I. kerület mindössze azért szánta rá magát a vitatott döntésre, hogy megakadályozza a budavári palotanegyedben tervezett, kiemelt állami fejlesztésként kezelt, tízmilliárd forintos beruházást. A változtatási tilalom ugyanis a felújítási tervek egyik fő épületére vonatkozik. Tavaly ez az épület, a Dísz téri volt Honvéd Főparancsnokság bekerült a kormány által kiemelten kezelt palotafelújítási projektbe, amellyel összesen tízmilliárd forintnyi európai uniós forrásra pályáznak. Miután a kerület - ígérete ellenére - nem módosította a hatályos szabályozását, a beruházást koordináló Budavári Kht. néhány hete egy a jelenlegi előírásoknak megfelelő változatot ismertetett az Országos Tervtanáccsal, amely azt elfogadta. A kerület válaszul - az elkapkodott, a helyhez méltatlan tervekre hivatkozva - elrendelte a változtatási tilalmat.

A közigazgatási hivatal vezetője, Forgács Imre értesülésünket megerősítve elmondta: a Dísz téri ingatlan esetében a változtatási tilalom elrendelésének valamennyi jogszabályi feltétele hiányzik. A rendelet súlyos jogsértései között több is akad, amelynek alkotmánysértő voltát korábbi ügyekben már kimondta az Alkotmánybíróság. Így azt például, hogy egy jogszabály a kihirdetését megelőző időre nem állapíthat meg kötelezettséget. Ráadásul a tilalom elrendelése csak akkor lehetséges, ha az önkormányzat egy adott területre - s nem egy ingatlanra - új építési szabályzatot akar készíteni.

Az Alkotmánybíróság iránymutatása alapján a szóban forgó eljárás kimeríti a joggal való visszaélést - állítja a közigazgatási hivatal vezetője. A jegyzőkönyv szerint ugyanis Nagy Gábor Tamás polgármester igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy a tilalmat csak akkor oldják-e föl, amikor az önkormányzatnak megfelelő terv születik. Forgács Imre arról nem nyilatkozott, mit tesznek, ha a kerület nem vonná vissza rendeletét. Ám a hivatal gyakorlata alapján valószínű, hogy az Alkotmánybíróságtól kérik annak megsemmisítését.

Ez azonban súlyos időveszteséget okozhat, hiszen nem kizárt, hogy az elhúzódó jogvita miatt annyit csúszik majd az építési engedély megszerzése, hogy nem lehet tartani az EU-s pályázat beadási határidejét. Magyarul: a tízmilliárdos budavári beruházás újabb éveket késhet - vagy akár el is úszhat.

Az I. kerület jövő hétre ígért részletes tájékoztatást.

Az épület lépcsőházát valaha az egyik legszebbnek tartották Budapesten
Az épület lépcsőházát valaha az egyik legszebbnek tartották Budapesten
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.