A rendőr azonnal intézkedhet
A családi perpatvarra kiérkező rendőr maga is elrendelheti az agressziót elkövető családtag távol tartását 72 órára, ha úgy ítéli meg az adott helyzetet. Ennél hosszabb időről már bíróság dönthetne, de gyorsított eljárásban. Kibővül a "családon belül" definíciója is, tehát akár szerelmi kapcsolatban is kérhető segítség - így foglalta össze tegnap Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter a civilekkel történt egyeztetés eredményeit.
A miniszter szerint a távol tartásról készülő jogszabály olyan törvény lesz, ami "az áldozatok szempontjait előtérbe helyezve megfelelő védelmet nyújt a fizikai vagy lelki erőszak áldozatainak akár a családokban, akár a párkapcsolatokban". Ehhez - tette hozzá - ki kell lépni a klasszikus magyar büntetőjog kereteiből.
A civil szervezetek áttörésről beszélnek.
- A gyereksírás, a megtépett ruha már épp elég bizonyíték lehet ahhoz, hogy a rendőrök intézkedjenek - mondja Betlen Anna, a Mona Alapítvány szakértője, aki szerint még néhány dologban finomítani kell a tervezetet, de "nagyjából kompromisszumos megoldás született".
Betlen Anna szerint "finomítani" kell még, hogy az alaptalan bejelentés szankciója ne legyen ennyire hangsúlyos, mint most, az ugyanis riasztó lehet, s adott esetben visszarettentheti azokat is, akik joggal jeleznék a bántalmazásukat. - Eddig - mondta - a távol tartás lényegében kivitelezhetetlen volt. Az, hogy most azonnal elrendelhetővé válik a 72 órás távol tartás, komoly előrelépés: időt nyer a bántalmazott, hogy felocsúdjon az őt ért traumából, ügyvédet, segítőket keressen.
Ausztriában 12 éve van hatályban hasonló jogszabály: ott egyetlen alaptalan bejelentés sem érkezett, és az esetek többségében nem volt szükség a távol tartás meghosszabbítására. A törvény a remények szerint itthon is elejét venné a súlyosabb eseteknek.
Betlen Anna szerint ugyanakkor további lépésekre is szükség volna. A rendőrség eljárása, meglehet, sokat változott a családon belüli erőszak megítélésében, hiszen gyorsabban és rugalmasabban avatkozik közbe, de ugyanez nem érvényesül a törvényszéken. Úgy látja, szükség volna a szociális ellátórendszer bővítésére, továbbá krízisházakra, átmeneti otthonokra, ahol a bántalmazottak helyzetük rendezéséig otthont lelhetnek.