Dami-duma: magyarázzák a csúszást

Sem a bal-, sem a jobboldali vezetésű önkormányzat nem költött jelentősebb összeget a rendszerváltás óta a szolnoki Damjanich uszoda korszerűsítésére. Nem lehetett tehát csodálkozni azon, amikor tavaly - a törvényben előírt vízforgatók hiányára hivatkozva - bezárták a létesítményt. A "Damit" amúgy is már csak a legendája, s az idejárók kötődése tartotta életben - a düledező, szocreál stílusú öltözőket, a félhomályba burkolózó zuhanyzókat, elavult medencéket jobbára már csak a törzsvendégek látogatták. A létesítményt a szolnoki Víz- és Csatornaművek Koncessziós Zrt. üzemeltette a várossal kötött szerződés alapján. Az uszodában az elmúlt évtizedekben mindössze két, "látványosabb" fejlesztés történt: elektromos kapukat szereltek fel a bliccelők kiszűrésére, s felújították a gyerekpancsolót.

A belváros központi helyén, a Tisza-parttól és a főtértől is csak néhány lépésnyire lévő ingatlan sorsa annak bezárása óta élénken foglalkoztatja a közvéleményt. Az előző, szocialista városvezetés tervpályázatot is hirdetett a hasznosításra, amely szerint három-négymilliárd forintból modern uszodát, gyógyszállót és wellnessközpontot lehetett volna itt építeni. Ennyi pénze azonban a városnak akkor nem volt és most sincs. A józanabbak azzal érveltek: nem kell szálló és wellness, építsenek egy ötvenméteres uszodát, egy-két gyógyvizes medencével - a termálvíz meg adott, eddig is azzal látták el a létesítményt.

Időközben azonban az immár fideszes városvezetés úgy döntött: eladja a Damit.

Ez ellen a város civil szervezetei tiltakoztak, s helyi népszavazást is kezdeményeztek az értékesítés megakadályozására. De nem gyűlt össze a szükséges aláírás, így az önkormányzat tavaly ősszel végül magánkézbe adta az uszodát. Az adásvételi szerződésről, s a beruházás feltételeiről végig zárt ülésen döntöttek, így annak pontos részletei nem ismertek. Pókász Endre, a szolnoki városháza sajtóreferense tudósítónknak elmondta: a debreceni székhelyű Nívó Generál Kft. 556 millió forintért vette meg a telket, amelyen egy 120 szobás szállodát és egy fürdőt építenek fel - az uszodarészt a szolnokiak kedvezményesen látogathatják. A tervek egy hatpályás, 33 méter hosszú medencét, egy gyermekmedencét és egy termál gyógymedencét tartalmaznak. A cég a földterületen egy irodaházat is épít majd, erre pályázaton már nyertek 260 millió forintot.

Megtudtuk: a régi uszoda bontását, s az új létesítmény építését az idén októberre, átadását pedig másfél évvel későbbre tervezték, de a munkát még el sem kezdték, sőt, a vételárat sem egyenlítették ki. A debreceniek egyelőre csak azt az ötvenmillió forintos biztosítékot fizették be a szolnoki önkormányzat számlájára, amelylyel vételi szándékuk komolyságát jelezték. A hátralévő félmilliárdot ez év júniusáig kellett volna átutalni, ez azonban eddig nem történt meg. Pókász Endre elmondta: a telek vevője a kifizetésre haladékot kért, mert a tervezettnél nehezebben tud hitelhez jutni. Az eltelt fizetési határidő óta késedelmi kamatok is terhelik a kialkudott összeget.

A szolnoki beruházással kapcsolatban Bana László, a Nívó Generál ügyvezetője megkeresésünkre azt mondta: az előre nem látott akadályok ellenére nem mondanak le a beruházás megvalósításáról. Mint megtudtuk, a részletes rendezési terv módosítása folyamatban van az építendő ingatlanra. Erre egyebek között azért van szükség - tette hozzá -, mert 14,5 méteres homlokzatmagasságú épületet terveznek, s a jelenlegi rendezési terv csak ennél alacsonyabb magasságú beépítést tesz lehetővé. A rendezési terv módosításáig a területen jelenleg rendkívül rossz állapotban lévő, romos épületek bontási engedélyét kérték meg. Bana László kitért arra is, hogy a nemzetközi pénzügyi válság közepette sokkal nehézkesebb banki hitelhez jutni, mint korábban, s ez a tényező is szerepet játszik a késlekedésben.

Szolnok egyébként sokat nem veszíthet az üzleten, hiszen ha a Nívó Generál Kft. visszalép, az ötvenmilliós biztosíték a városé marad, az uszoda hasznosítására pedig akár új pályázatot is kiírhatnak. A város lakóinak azonban már így is túl hosszúnak tűnik az idő, ami alatt semmit sem mozdult előre a közkedvelt "Dami" sorsa. A Damjanich uszoda bezárása óta jóval nehezebb lett azoknak az élete, akik úszni, sportolni szeretnének egy olyan településen, amely plakátokon, s a honlapján a "vizek városaként" reklámozza magát. A jelenleg úszásra kijelölt Tiszaligeti strandfürdő megközelítése nehézkes, helyi járat csak ritkán közlekedik ide. Ráadásul egyetlen sportolásra alkalmas, ötvenméteres medencéje van - amely az ősz beköszöntével ideiglenes tetőt kapott -, s ezen osztoznak hajnaltól estig vízilabdázók, búvárok, úszók, egészségüket féltő nyugdíjasok és diákok.

A Nívó Generál Kft.-t 2006-ban jegyezték be, a cégkivonat szerint a társaság főtevékenysége saját tulajdonú ingatlan adásvétele. A cég képviseletére jogosultak a debreceni Gyetvai Attila és Bana László, valamint a budapesti Szabolcsi János. A kft. tulajdonosa 2007 októbere óta a lichtensteini bejegyzésű Corradex Anstalt, korábban a cég Gyetvai Attiláé volt. A Nívó Generál cégcsoporthoz tartozó tíz cég közül a Mester-Nívó Kft. és a Dexium Kft. az elmúlt években többször szerepelt az országos és debreceni médiában, ugyanis a debreceni közgyűlés döntése nyomán a Dexium építhette meg az új városi piaccsarnokot, a Dexium Invest pedig az új Debrecen Fórum nevű bevásárlóközpont és az épülő Latinovits Színház kivitelezője. Ez Debrecenben azért válhatott politikai üggyé, mert kiderült: Kósa Lajos polgármester a Dexiumot alapító Mester-Nívó Kft. bevonásával adta el a magántulajdonú családi házát, Kósa Lajos feleségének pedig lakása volt egy, a Mester-Nívó által épített budapesti társasházban. Erről a polgármester több alkalommal azt nyilatkozta: semmi köze az említett vállalkozásokhoz. (Kácsor Zsolt)

A Dami - fénykorában
A Dami - fénykorában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.