Cserni: A szakma elfogadná a jelöltet
Parlamenti források szerint egyelőre nem tekinthető lefutottnak Havasiné megválasztása, mert állítólag kötődik a jobboldalhoz. Azt is nehezen bocsátják meg neki, hogy amikor Sólyom László államfő korábbi jelöltjét, Baka Andrást az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) nem támogatta, ő nyilvánosan kiállt mellette.
- Az elnök asszony vezetőként kifejtett tevékenységét nem érte kritika, és miután jól teszi a dolgát, s a munkája szakmailag nem kifogásolható, a legfelsőbb bíróság élén is megállná a helyét - így véli Cserni János, a Fővárosi Bíróság bírája, az Ideális Bírósági Igazgatásért Közhasznú Egyesület alapítója. Cserni János véleménye azért különösen érdekes, mert a jobboldalon szinte szitokszó a neve, ugyanakkor a bírói szervezeten belül a leghatározottabban hangoztatta azt az óhaját, hogy a mostani mandátum lejárta után a legfelsőbb bíróság új elnökét ne Lomnici Zoltánnak hívják. Cserni Havasinét lényegesen jobb választásnak tartja, mint az előző jelöltet, Baka Andrást, mert hosszú idő után az első olyan főbíró lenne, aki a hivatali ranglétra minden fokát végigjárta.
A bíró úgy látja, Havasiné valóban reformokra készül, és szerinte többségben vannak azok, akik egyetértenek ezzel a törekvéssel. Valóban szükség van arra, hogy javítsák az ítélkezési munka színvonalát, és csökkentsék a hibás ítéletek számát. - Valószínűleg abban sincs vita - tartja Cserni -, hogy a kiválasztás feltételeit érdemes szigorítani, az alkalmatlan bírákat el kell távolítani.
Kérdéses ugyanakkor, hogy az OIT mennyire támogatja a jelöltet. Cserni szerint most aligha fordulhat elő, hogy a testület Havasiné ellen fordul, hiszen őt korábban a táblaelnöki posztra jónak tartották. Ha nem így határoznának, azzal Cserni szerint a tanács tagjai a saját alkalmatlanságukat mondanák ki.
- Igen kedvező pillanatban lép majd hivatalba az új elnök, mert valamivel több mint fél év múlva az OIT is megújul. A majdani főbírónak így lesz ideje arra, hogy megismertesse szakmai programját, és akkor a bírák annak végrehajtását támogató tagokat delegálhatnak a testületbe - világít rá egy újabb szempontra Cserni. A tanács ugyanis a mostani összetételében sokak szerint nem feltétlenül elkötelezett a reformok iránt.