Nemzeti becsületbíróság?

Feladatokat osztott a miniszterelnök a kormányülésen a szlovák-magyar kérdésben - jelentette be Budai Bernadett kormányszóvivő tegnap. Gyurcsány Ferenc már korábban jelezte, hogy a révkomáromi csúcson tett ígéretének megfelelően intézkedéseket kezdeményez. Amint mondta, egyebek mellett olyan jogszabály-módosításokat kér, amelyek révén megakadályozhatják félfasiszta szervezetek utcai masírozását.

Az elmúlt évek hazai jogalkotási vitái és jogalkalmazási gyakorlata áttekintése után készítsen öszszegzést, hogy melyek a radikálisok elleni fellépés jogi eszközei - ezt várja például az igazságügyi és rendészeti minisztertől Gyurcsány. Draskovics Tibornak meg kell vizsgálnia, miként kellene úgy módosítani a jogalkalmazást, illetve a szabályozást, hogy a magyarországi nacionalizmus és radikalizmus ne ronthassa meg a két ország közötti kapcsolatokat. Ez nem lesz könnyű, hiszen a jogalkalmazás nagyrészt a független bíróságokon múlik, a gyülekezés és a véleménynyilvánítás jogát szabályozó törvények módosításához pedig kétharmados többségre lenne szükség.

A miniszterelnök korábban utalt rá, hogy elejét kellene venni a szélsőségesek "exportjának". Arra a kérdésünkre, hogy van-e valamilyen konkrét elképzelés erre, egyelőre nem kaptunk választ.

Az igazságügy-miniszternek politikai nyilatkozattervezet formájában javaslatot kell tennie nemzeti-nemzetiségi magatartási kódexre. A szóvivő szerint ennek célja, hogy a politikai közbeszédből kiszoruljanak a szélsőséges megnyilvánulások. Az esetleges sérelmeket nemzeti becsületbíróság keretében vizsgálhatnák ki. Emellett a tárcának javaslatot kell tennie, miként teremthetnek lehetőséget arra, hogy a kisebbségeket érő atrocitások esetén bármely érintett állam kezdeményezhesse annak közös kivizsgálását.

A pénzügyminiszternek - az oktatási és a gazdasági tárcával közösen - arról kell előterjesztést készítenie, milyen módon részesíthetnék kiemelt támogatásban a kisebbségi kulturális és oktatási intézményeket. Az oktatási minisztertől jelentést várnak, amelyben beszámol róla, milyen lehetőségek vannak a kisebbségi oktatásban arra, hogy más országok tankönyveit használják. Amennyiben ennek van valamilyen akadálya, jogszabály-módosítást kell kezdeményezni.

Az érintett miniszterek a feladatok végrehajtására egy hónapos határidőt kaptak - közölte a szóvivő.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.