Nyíregyháza: csak tető kell, nem új vásárcsarnok?
A tervek szerint a nyíregyházi Búza téren 23 ezer négyzetméter alapterületű, háromszintes vásárcsarnok épülne, melynek alsó, részben föld alatti szintjén kapna helyet a több mint ezer férőhelyes parkoló, ahonnan az árufeltöltés is történne. Ezt üvegfal választaná el a másik oldaltól, ahová a piac költözne. A piacot teljesen befednék, csak oldalról lenne nyitott - közölte Hámoriné Rudolf Irén, a Városüzemeltető és Vagyonkezelő Kft. ügyvezetője. A piaci részen is lenne légkondicionálás, illetve felső világítás. A külsőre az 1900-as évek elejét idéző csarnok felső két szintjére egy sor olyan szolgáltatás költözne, amely véleménye szerint a piaci árusok számára is vevőcsalogató lehetne: bankfiókok, postahivatal, üzletek, éttermek, 400 négyzetméteres műjégpálya.
Az építkezés másfél évet venne igénybe, az elképzelések szerint jövő ősszel kezdődne.
Azt senki sem vitatja, hogy a piac jelenlegi állapotában már nem versenyképes: nincs elég parkoló, a hetvenes években épült csarnok elavult, korszerűtlen, a szabadban lévő
piaci részen nincs tető az árusok feje fölött.
Mégis ők azok, akik most aláírásgyűjtésbe kezdtek azért, hogy ne - vagy ne a tervezett formában - épüljön meg a csarnok. Azért tiltakoznak, mert nem akarnak a pincében, a parkoló autók mellett árulni. Szerintük az a piac halálát jelentené. Pedig aki most itt árul 20-30 vagy 40 éve, annak az biztosítja a megélhetését is.
- Ha innen kiszorulunk, menjük segélyért? - kérdezte egyikük.
Sokan úgy vélik: elég lenne csak felújítani, korszerűsíteni a jelenlegi csarnokot, a mögötte lévő részt pedig lefedni, és megoldani a parkolást.
- Nem szeretnénk ide egy újabb plázát - mondták többen is, mert szerintük abban sok a bámészkodó, de kevés a vevő. Tartanak attól is, hogy az új épületben jelentősen drágábbak lesznek a bérleti díjak, s eltűnnek a piacról azok, akik eddig csak pár csomag petrezselymet vagy zellerzöldet, fél kiló diót hoztak eladni, hogy az árából kenyeret vegyenek.
- Egy ilyen puccos helyre be sem merünk majd jönni - fogalmazott egyikük.
Mások attól tartanak, a hangulatát is elveszti a piac, ahol még lehet alkudozni, megállni, kicsit elbeszélgetni.
De olyanok is vannak, akik alig várják, hogy megkezdődjön végre az építkezés, és európai körülmények között árulhassanak: télen ne fagyjon meg, nyáron ne süljön meg az áru. Egyikük arra számít, legalább a duplájára emelkedik a forgalma, ha szebb környezetben fogadhatja a vevőket. Az egyik virágárus abban bízik, hogy az új vásárcsarnokban délután is érdemes lesz nyitva tartani. Szerinte az ellenzők egy része azért ódzkodik a beruházástól, mert nehéz lesz átvészelni azt a másfél évet, amíg felépül a csarnok.
Hámoriné Rudolf Irén az aggodalmakra reagálva azt mondta: lehet még módosítani az elképzeléseken, ha az a beruházó érdekeit nem sérti, nem kerül csillagászati összegbe, s nem veszélyezteti a megtérülést. Az építkezés idejére pedig egy olyan belvárosi területre költözhet a piac, ahol elegendő parkoló is van.
A bérleti díjról megtudtuk: nem, vagy csak alig fog emelkedni, ha a tervek szerint épül föl a vásárcsarnok. Ha csak az lesz, amit az árusok kérnek - vagyis tető és több parkoló -, az 2,2 milliárd forintba kerül, de már a város kasszájából. Ezt a költséget viszont nekik kellene majd megfizetniük a bérleti díjakban.