Megfogadtam: soha többé!

- Soha többé! Érti? Soha! A Siklóson élő Balog Mihályné nem először fogadkozik: kizárt, hogy még egyszer hitelt kérjen a Providenttől.

Az asszonynak szakmája nincs, az elmúlt húsz évben akkor volt állása, ha a siklósi önkormányzat bevonta a közmunkaprogramba. A köztes időkben - így most is - szociális járadékot kap, jelenleg
53 ezer forintot. Férje napszámból havi 50-60 ezret hoz össze, télen ritkábban van munkája, ezért akkor jóval kevesebbet. Tavaly januárban Balogék tüzelője elfogyott. A két gyerekről gondoskodó szülők a rokonoktól nem remélhettek pénzt, ezért az asszony felvett 50 ezer forintot a Providenttől. Egy év alatt, havonta 8500 forinttal kellett törlesztenie a percek alatt elintézett kölcsönt.

- Több mint a kétszeresét fizettem vissza - sóhajt Balogné. - Előfordult, hogy haladékot kértem. Megadták, de telefonon többször is figyelmeztettek. Keservesen, de végül elfogyott a tartozásom. Megfogadtam: soha többé. Aztán az év elején a férjemnek megint nem volt alkalmi munkája, és akkor sem fordulhattam máshoz, csak a Providenthez. Ők legalább adtak. Fedezet és kezes nélkül. Felvettem 100 ezret egy évre, havi 12 ezer forintot kell fizetnem, még három részlet van hátra. Most van napszám, így nem lesz gond. De megint megfogadtam: soha többé!

Amikor arról kérdezem, mi történik, ha megint kevés lesz a napszám, és elfogy a tüzelő, az asszony azt mondja:

- Mi lenne? Hitelt kérek. A fogadalmamból nem élek meg!

- És mi lesz, ha egyszer nem tudják visszafizetni a hitelt?

- Ettől félek mindig. Nem is szeretek rágondolni.

Balogéknak 45 négyzetméteres, félkomfortos házuk van Siklóson, de a hitelintézet erre nem jelentett be zálogigényt.

Siklóson és környékén gyakran szorulnak a családok a Providentre. A dél-baranyai falvakban a munkaképes lakosok harmada-fele állástalan. Mattyon a 24 éves Jovánovics Tibornak még nem volt bejelentett munkája, a feleségével három gyermeket nevelő férfi a földeken vállal napszámot. Két éve Jovánovicsék kislá-
nya megbetegedett, s a család pénze elment arra, hogy sokat kellett ingázni a pécsi gyermekklinikára. Akkor felvettek
60 ezer forintot, amit fél év alatt törlesztettek.

- A negyedik hónapban már öt héttel csúsztunk. Végül
a büntetőkamatokkal együtt több mint 120 ezret köhögtünk vissza. Nagyon nehéz volt. Néha a rokonok segítettek ki, de hát nekik se könnyű, ők is csórók. Néhányan közülük is rászorultak a Providentre. Én már többet nem fogok. Bármi lesz is. Egyszer elég volt! - fogadkozik ő is.

A háromezer lelkes, Szolnok megyei Tiszaburán egyre több család adósodik el legális, rendkívül magas kamatozású hitelekben. Farkas László polgármester azt mondja, a Providentnek két képviselője is van a faluban, akik hetente egyszer beszedik a részleteket.

- Száz olyan családról tudunk, amely nem volt képes visszafizetni a hatalmas kamattal terhelt összeget, emiatt a bankok feketelistájára, az úgynevezett BAR-listára kerültek. Indítanánk a szociális lakásépítési programunkat, de ezek az emberek nem tudják felvenni a kedvezményes hitelt - teszi hozzá a polgármester.

Tiszaburán a legtöbben rezsire veszik fel a kölcsönöket, hiszen ha a villanyszámlát nem tudják kifizetni, áram nélkül maradnak. Olyankor azt sem mérlegelik, mennyire terheli meg a család költségvetését a magas törlesztőrészlet. Ha a legális kölcsönszerző csatornák a nemfizetés miatt bedugulnak, az eladósodott emberek uzsoráshoz fordulnak, ami miatt gyakran a házaikat is elveszítik.

A tiszaburai önkormányzat elhatározta: létrehozzák a szegények bankját, ahol tisztességes feltételekkel lehet majd kölcsönhöz jutni a nehezebb élethelyzetekben. Ennek pénzügyi hátterét egy alapítvánnyal közösen teremtenék meg. Az elképzelés a tervezés időszakában van, s hogy mikor lesz belőle valóság, azt még a polgármester sem tudja.

Kérdés, hogy a tervezett alapítványi bank miképp tudja majd alacsonyan tartani a kamatot. A Provident egyik névtelenül nyilatkozó ügynöke szerint cégénél épp azért magas a kamat - pontosabban a THM -, mert a fedezet nélküli hitelek kockázata rendkívül nagy. Emiatt az ügynökök általában hetente szedik a törlesztőrészleteket, hisz a kicsi pénzekre szoruló, tartalékkal nem rendelkező ügyfelek könnyen fizetésképtelenné válhatnak, s akkor a cégnek gyorsan kell reagálnia a helyzetre. A heti pénzbeszedés másik oka, hogy a meghitelezettek közül sokan alkalmi munkából élnek, s ők nem havi-, hanem napibért kapnak. Persze az ügyfelek kérhetik a havi törlesztést, s mint azt a siklósi Balog Mihályné példája mutatja, olykor meg is kapják erre a lehetőséget. (Amúgy a heti pénzbeszedés is drágítja a hitelt: így ugyanis több benzin fogy, és több a munkaóra is.)

Az egyik, immár kilépett és ugyancsak anonimitást kérő Somogy megyei ügynök szívesen megosztja nyomasztó emlékeit.

- A főnökeink megengedték, hogy a leglinkebb fickók is pénzhez jussanak. Akadt olyan ügyfelem, aki a szemembe röhögött, amikor jöttem a pénzért, és bátran biztatott, forduljunk bírósághoz, rajta aztán semmit se fogunk. Akadt, aki rendszeresen elbújt előlem. De nem miattuk hagytam abba, hanem épp azok miatt, akik akartak volna fizetni, de nem tudtak. Röstellték magukat, kértek, könyörögtek, tördelték a kezüket, és rettegtek a következményektől. Ezt nem bírtam idegileg, na meg abból is elegem lett, hogy bár péntektől keddig napi tíz-tizenkét órán át mentem egyik ügyféltől a másikig, a fizetésem nem érte el a minimálbért.

Pedig a közhiedelem szerint az ügynökök jól keresnek, és gyűjtőútjaikon sok pénzt tartanak maguknál. Valószínűleg épp emiatt ért támadás egy pécsi ügynököt még július végén. Az ötvenéves férfi nyomtalanul eltűnt az egyik begyűjtőútján. Felgyújtott autóját Pécs egyik elhagyatott területén találták meg. A nyomozók emberölés gyanújával folytatnak vizsgálatot, ennél többet azonban nem mondanak az ügyről a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányságon. Arról, hogy egy ügynök mennyi pénzt tarthat magánál, a Provident nem nyilatkozik, de információink szerint ennek összege általában nem több pár százezer forintnál.

Extra ígéretek, extra feltételek
Extra ígéretek, extra feltételek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.