Üres a páncél, kifosztva az ügyfelek
- Huszonöt évig vártunk arra, hogy egy nagyobb lakásba költözhessünk. Erre gyűjtöttünk egy életen át. Boldogok voltunk, hogy végre találtunk egy olyan, 66 négyzetméteres lakást, ami minden szempontból megfelel. A teljes vételárat, 11,7 millió forintot három részletben helyeztük letétbe az ügyvédnőnél. Aztán kiderült, hogy az utolsó fillérig eltűnt a pénz - mondja Fülöp Istvánné.
Az elkeseredett asszonnyal - aki egy papírboltban dolgozik - egy dunaújvárosi társasház előtt állunk. Ennek az egyik lakását vásárolták meg augusztus végén. Legalábbis egy hónapig abban a hitben éltek, hogy megvették az ingatlant.
- Ágikát a főnökasszonyom ajánlotta, régóta ismerte, és megbízható ügyvédnek tartotta - mondja Fülöp Istvánné. - És valóban, szimpatikus és készséges volt, igen rátermettnek látszott. Ő javasolta, hogy a vételárat helyezzem nála letétbe, és amint az eladó talál magának egy másik lakást, azonnal átadja neki a pénzt. Hetekig nem történt semmi, aztán egyik nap a főnökasszonyom azzal fogadott, hogy Ágika meghalt.
Ágika - azaz R. Ágnes -, az ötvenes éveiben járó tősgyökeres dunaújvárosi jogásznő régebben az önkormányzatnál dolgozott, 12 éve ügyvédként praktizált. Nem tudni, tisztában volt-e súlyos betegségével. Az idén szeptember közepén bekerült a dunaújvárosi kórházba, ahol információink szerint áttételes rákot diagnosztizáltak nála. Néhány nappal később tüdőembóliában elhunyt.
Az ilyenkor szokásos rend szerint a megyei ügyvédi kamara irodagondnokot jelölt ki, akinek az a feladata, hogy elhunyt kollégája ügyeit leltárba vegye, a dokumentumokat rendszerezze, és értesítse az ügyfeleket jogi képviselőjük haláláról. - Az iratok rendezésekor kiderült, hogy az ügyvédnő letéti számláján, amelyen az ügyfelei pénzeit kezeli, csupán kétezer forint volt, márpedig a fellelt dokumentumok tanúsága szerint ennél jóval nagyobb összegnek kellett volna szerepelnie - mondja Móricz Zoltán, a kirendelt irodagondnok. - Négy ügyfélnek összesen húszmillió forintja hiányzik. Nincs nyoma annak, hogy ezek a pénzek valaha is rákerültek volna a letéti számlára. Ez a pénz egyszerűen eltűnt.
- Pedig az ügyvédi kamara által kiadott letétkezelési szabályzat előírja, hogy az ügyvédnek az ügyfelétől kapott letéteket azonnal el kell helyeznie a letéti számláján - mondja Mikó Péter, a Fejér megyei ügyvédi kamara elnöke. - Az eset megdöbbentett, két évtizedes kamarai elnökségem alatt még nem volt példa hasonlóra. Végtelenül sajnálom, hogy nekem kell szégyenkeznem a kollegina miatt.
Úgy tűnik, hogy a bocsánatkérésen túl a pórul járt ügyfeleknek nem jut más. Fülöp Istvánné feljelentést tett a rendőrségen sikkasztás gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen.
R. Szabó Ágnes, a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője nem sok biztatót mondott az eljárásról: ha R. Ágnes gyanúsítottá válna, a halála miatt azonnal lezárnák a nyomozást.
Kléh Lászlótól, a megyei ügyvédi kamara fegyelmi megbízottjától megtudtuk, hogy az ügyvédnőnek ötmillió forintos határig terjedő felelősségbiztosítása volt, ám a biztosító csak abban az esetben fizetne a károsultaknak, ha ügyvédi műhiba történt volna. Bűncselekménnyel, például sikkasztással történt károkozásra a biztosítás nem vonatkozik.
- A károsultaknak reményt adhatna, ha az ügyvédnő hagyatéka fedezné a jogos követeléseiket - teszi hozzá Kléh László. - Éppen ezért úgynevezett hagyatéki hitelezőként be is jelentkeztek a hagyatéki eljárásba. Rossz hír viszont a számukra, hogy információim szerint az ügyvédnő nevén nem maradt sem ingó, sem ingatlan vagyon.
Szerettük volna megkérdezni az ügyvédnő lányát, mit tud az édesanyja által átvett letéti pénzek sorsáról, ám nem találtuk őt a kulcsi házban. A szomszédoktól azt az információt kaptuk, hogy jelenleg Németországban élő testvérénél tartózkodik. Móricz Zoltántól ugyanakkor megtudtuk, hogy ezt a kérdést korábban ő is feltette R. Ágnes lányának, aki közölte vele: semmit sem tud édesanyja pénzügyeiről.
- Előfordulhat, hogy ennek az összegnek valójában a duplája tűnt el, ugyanis az ügyvédnő halála óta öten jelentkeztek nálam azzal, hogy kisebb-nagyobb összegeket adtak kölcsön magas kamatra R. Ágnesnek, és most nem tudják, hogy kitől kaphatnák vissza a pénzüket - mondja Móricz Zol-tán. - A hitelezők által bemutatott kölcsönszerződéseknek egyáltalán nem találtam nyomát az elhunyt kolléganő iratai között.
Megkérdeztük az ügy szereplőit, hogy szerintük mi állhat a történtek hátterében. Többen is úgy vélik, hogy
R. Ágnes a halála előtti hónapokban adósságspirálba keveredhetett, a korábban általa felvett magas kamatú kölcsönöket csak újabb és újabb hitelek felvételével tudta törleszteni, végül hozzányúlt az ügyfelei letéti pénzéhez.
A Fülöp család által kinézett lakást újra árulja a tulajdonosa. Fülöpék nem lesznek a vevőjelöltek között.
Cseri Péter, Veszprém