Korrupciós védelmi pénz
A hónap végén a kormány elé kerülhet a korrupcióellenes intézkedési terv - közölte kérdésünkre Kondorosi Ferenc, az Új rend kormánybiztosa.
A miniszterelnök nemrégiben brutális és a magyar jogrendszerben szokatlan korrupcióellenes csomag kidolgozására tett javaslatot. Ennek részeként átvennék azt az amerikai gyakorlatot, amely szerint a bejelentő részesedhet abból a pénzből, ami a vesztegetés meghiúsítása révén az államhoz befolyik, illetve amit megtakarítanak. - Az intézmény lényegét érti félre, aki ezzel kapcsolatban valamiféle "vérdíjra" gondol - hangsúlyozta a kormánybiztos. Szerinte inkább az a meghatározó, hogy a korrupciós jelenségeket felfedő személyeket védelemben kell részesíteni, és ennek része lehet az is, hogy viszonylagos anyagi biztonságot teremtsenek a számukra. Aki ugyanis a saját környezetében tapasztalt vesztegetést tár fel, a legjobb esetben is a saját hivatali vagy vállalati előmenetelét teszi kockára. Erre számos külföldi példa figyelmeztet, s bár Amerikában a bejelentők védelmére külön szervezet alakult, mégsem tudják mindig megóvni a következményektől a "whistleblower"-eket (ez magyarra riadófújónak fordítható, de az akadémiai szótár szerint spiclit is jelent).
Az államtitkár felvetésünkre kijelentette: korábban nem kis szkepticizmussal fogadták a vádalku, majd az óvadék bevezetését, és mára mindkettő jól működik. Ugyanez volt a helyzet a büntetőügyekben alkalmazható mediáció esetén, amelynek keretében a tettes jóvátételt fizethet az áldozatnak. A bevált nyomravezetői díj pedig kifejezetten hasonlatos a korrupciós ügyek bejelentőinek tervezett "részesedéséhez".
A több száz oldalas stratégiai dokumentumban ennél persze jóval többről van szó. A Transparency International szerint a korrupció fő forrásai a párt- és a kampányfinanszírozás, valamint a közbeszerzési eljárások. Ezt Kondorosi sem vitatja, ám az első két kérdés szabályozásához kétharmados többség kellene. Ami viszont a közbeszerzéseket illeti, ezen a területen szerinte jelentős lépéseket tettek, és például az elektronikus eljárás biztosítja a nyilvános kontroll lehetőségét.
A költségvetési szerveknél el kellene végezni a korrupciós kockázatok elemzését, és azt nyilvánosságra kellene hozni. Azoknál a szerveknél, ahol közpénzekkel gazdálkodnak, korrupciós intézkedési tervekre és igen szigorú összeférhetetlenségi szabályokra lenne szükség - sorolja a feladatokat az államtitkár. Szerinte a viszszaélések hatékonyabb feltárását szolgálná az is, ha kifejezetten erre szakosodott, nem túl nagy, de független apparátust hoznának létre.