"A nacionalisták tönkretehetnek minket"
Sem Magyarország, sem Szlovákia nem érdekelt abban, hogy "jelenkori történelmét szélsőségesek írják" - mondta Gyurcsány Ferenc azt követően, hogy délután egyeztetett a parlamenti pártok képviselőivel a dolgozószobájában. A találkozóra néhány órával korábban, a napirend előtt felszólalva tett javaslatot, s a pártelnököket hívta. A külföldön tartózkodó Dávid Ibolya MDF-elnököt Herényi Károly frakcióvezető helyettesítette. Orbán Viktor itthon volt, sőt, a Parlamentben, de Navracsics Tibort küldte maga helyett. Gyurcsány Ferenc ugyanakkor úgy vélte: kivételes a helyzet, mert minden Parlamenti erő alapvetően egyetért abban, hogy mi az oka a két ország közötti feszültségnek, miért más a két ország pozíciója, s miért nem lehet egyenlőségjelet tenni a szlovák és magyar álláspont közé. "A magyar kormánytól fizikai értelemben is száznál több kilométer távolságban vannak a szélsőségesek, miközben a szlovák kormányon belül is van politikai erő, amely a nacionalizmusra épít" - mondta Gyurcsány Ferenc. (Eközben a szlovák határátkelőknél a Magyar Gárda szervezett blokádot a Jobbikkal karöltve.) A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a magyar közélet peremén lévő szélsőséges kis csoportok is elfogadhatatlanok, de közéjük és a magyar kormány közé legalább nem lehet egyenlőségjelet tenni.
A megbeszélésről távozó pártelnökök és frakcióvezetők bizonytalanul nyilatkoztak arról, hogy lesz-e folytatása a konzultációnak, viszont elképzelhetőnek nevezték, hogy közös nyilatkozatot fogadjanak el a szlovák-magyar viszony rendezéséről. Navracsics Tibor azt kérte, hogy a Fidesz által korábban kezdeményezett nyilatkozatot támogassák. Herényi Károly MDF-es frakcióvezető kérdésünkre közölte: egy másik közös nyilatkozat előkészületei folyamatban vannak.
Azzal a Gyurcsány Ferenctől távozó politikusok egyetértettek, hogy a szélsőségek Szlovákiában kormányon vannak, míg Magyarországon erről szó sincs. Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke kiemelte, hogy a magyar parlamenten kívüli szélsőséges erők szlovákiai demonstrációi, akciói ártanak a határon túli magyaroknak. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a magyar nemzet egységét kifejező politizálást kért Gyurcsány Ferenctől. Kérte a miniszterelnököt, hogy a szlovák féllel folytatandó tárgyalásai során hozza szóba a magyar nyelv használatát, s azt, hogy a magyar kisebbségi kisiskolák botrányosan kimaradnak az uniós támogatásokból. Semjén Zsolt, a KDNP elnöke azt kérte, hogy Gyurcsány Ferenc tegyen lépést az európai szocialista szervezeteknél, hogy világosan lássák: a magyar és a szlovák szélsőségesek közé nem tehető egyenlőségjel. "Szlovákia esetében a szélsőség a kormányban is jelen van Ján Slota személyében. A szlovák rendőri brutalitás pedig az állami intézkedések része volt."
A parlamenti megbeszélésen nagyrészt ugyanarról volt szó zárt ajtók mögött, mint előtte a parlamenti plénumon, napirend előtt. A miniszterelnök figyelmeztette a T. Házat: ha nem vigyázunk, a nacionalisták tönkretesznek bennünket. Addig feszítik a húrt, amíg el nem pattan. A magyar nacionalisták provokálják Szlovákiát, a szlovák nacionalisták pedig Magyarországot.
A KDNP elnök-frakcióvezetője szerint nem vagyunk könynyű helyzetben, a szlovák rendőri brutalitás említésekor Magyarországra vetül Gergényi Péter árnyéka. A szocialista felzúdulásra sem fejtette ki Semjén Zsolt, hogy mire gondolt.
Az MDF-es Boross Péter azt vetette fel: vajon a magyar baloldal lelkiismerete tiszta-e. Hányszor provokálták a sajátos magyar érzelemvilágot, amire az "őrültek" úgy reagáltak, ahogyan? Hányszor mosták össze Bethlen Istvánt Szálasi Ferenccel? Boross Péter úgy vélte: ha tudatosulna, hogy a rendi országgyűlések tartották meg ezt a nemzetet magyarnak, talán kevesebb szörnyszülemény születne. Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető ezzel vitába szállt, mondván, fontos a történelmi okok említése, de nem hiszi, hogy "a nemzeti őrsereg grasszálása mögött az lenne, hogy vitánk van a rendi országgyűlésről. Azt sem tudják,
mi az."
"Ritka pillanat" - értékelte Gyurcsány Ferenc viszonválaszában, hogy valamennyi parlamenti párt egyetért abban, hogy kinek ártanak a szlovák és magyar szélsőségesek akciói.
A Fidesz és a KDNP képviselői ezt nem hallották, mert a miniszterelnök felszólalása előtt kivonultak az ülésteremből. "Pitiáner dolog a büfében védeni a magyar érdeket" - értékelte a gesztust Lendvai Ildikó.
Az evangélikus egyháznak fontos a megbékélés
A hazai evangélikusok jelentős része szlovák nemzetiségű, a szlovákiai evangélikusok között pedig nagy számban találhatók magyar anyanyelvűek, ezért a Magyarországi Evangélikus Egyház tegnap kiadott közleménye szerint különösen érdekelt abban, hogy ne terheljék ellentétek a két nemzet viszonyát. Az egyház elnöksége és püspöki tanácsa elítéli az elmúlt időszak szélsőséges megnyilvánulásait, és elvárja a hatóságoktól, hogy az elkövetőket felelősségre vonják. Közleményük szerint mindent meg kell tenni azért, hogy a felebaráti szeretet és az Európai Unió tagállamaiban követendő normák érvényre jussanak. Az egyházi testületek - egyetértve a Szlovákiai Evangélikus Egyház püspöki karának közelmúltban kiadott nyilatkozatával - aggodalommal figyelik a szlovák-magyar ellentétek újabb kiéleződését. A provokációk, az uszítás és a gyűlölet gerjesztésének megállítását kérte tegnap a felelős politikusoktól a Magyarországi Szlovákok Szövetsége. "Időnként az az érzésünk, hogy a magyarok és a szlovákok közötti helyzet éleződése megfelel egyes politikusoknak is, akiket határozottan felkérünk, hogy hatalmi harcukban ne használják fel az olcsó nemzetiségkártyát, és ne tekintsenek bennünket, a kisebbségek képviselőit sakkfiguráknak" - fogalmaznak nyílt levelükben.