Ritmuszavar az egri kardiológián

Az egri Markhot Ferenc Kórház valamennyi korábbi kardiológusa felmondott, az infarktusos betegeket Debrecenbe és Miskolcra irányítják, egy-egy napra kiugróan magas javadalmazásért külsős kardiológusok "ugranak be" - ezek a hírek terjedtek el a HospInvest irányítása alá került intézményről.

A kardiológiai járóbeteg-szakrendelésen tudósítónk tegnap az egri Markhot Ferenc Kórházban azt tapasztalta: sok beteg várakozik vizsgálatokra, s az asszisztensek igyekeznek olyanokat is közéjük sorolni, akik esetleg nem rendelkeztek előre megadott időponttal. Egy 78 éves úr, akinek öt éve ültettek be szívbillentyűket, arra panaszkodott: csak decemberre kellene kontrollra jönnie, de a minap, amikor felsietett az egri bazilika lépcsőjén, zihált. - Miután eddig gond nélkül vettem ezt az akadályt, gondoltam, szakorvoshoz fordulok - mondta. Mivel esete nem igényelt azonnali beavatkozást, november közepére rendelték vissza kivizsgálásra.

Sokan hiányolták a korábbi szakorvosgárdát, a kardiológusok azonban valamennyien kiléptek az egri kórházból november elsején, amikor a HospInvest Zrt. hivatalosan is átvette az intézmény működtetését. A távozók arra hivatkoztak, hogy nem akarnak a HospInvest irányítása alatt dolgozni. A betegek közül a jól értesültebbek már annak a magánrendelőnek a címét is tudni vélték, ahol a volt kórházi kardiológusok megkezdték a rendelésüket. Tegnap Egerben a kardiológiai szakrendelésen egy budapesti és egy gyöngyösi szakorvos fogadta a betegeket.

Azt, hogy az egri kardiológián gond lehet a szakember-ellátottsággal, több budapesti szakorvos is jelezte szerkesztőségünknek. Néhányan elmondták: napi hetvenezer forintos tiszteletdíjat ajánlottak fel nekik, hogy az átmeneti időben, amíg a kórház munkarendje "beáll", és a távozókat sikerül pótolni, vállaljanak egy-egy napos, "beugró" rendelést.

Kosztura László, a HospInvest Zrt. régiós igazgatója szerint ez az állítás légből kapott.

- Ennyi pénzért magam is vállalnám a rendelést, szó sincs ekkora összegekről - mondta. Hozzátette: valóban kerestek "külsős" kardiológusokat, hogy az időközben állandó munkatársként felvett hét szakorvos mellett legyen biztonsági létszám is. Arra a kérdésünkre, hogy valójában mennyi munkabért ígértek a "beugróknak", Kosztura nem válaszolt, "erről nem tud pontos adatokat". Közölte: a kardiológiát az egyik megszüntetett kórházi szárnyból átvitték a központi épületbe, s így az most a belgyógyászattal közös helyen van.

Pócs Alfréd, az úgynevezett egri kórházvédők egyik szóvivője egy hétvégi orvoskamarai rendezvényen tette fel a kérdést az egészségügyi miniszternek: milyen súlyponti kórház az, ahol nincs önálló kardiológia, s az infarktusos betegeket más városokba szállítják? Pócs tegnap tudósítónknak azt mondta: maga is beszélt olyan infarktusos beteggel, akit Miskolcra vittek.

Kosztura László ezzel kapcsolatban elmondta: vannak és korábban is voltak olyan betegek, akiket infarktus után hat órán belül meg lehet műteni úgy, hogy műanyag csövet - úgynevezett stentet - ültetnek a szívkoszorúérbe. Ezzel a módszerrel - amelyet Eger környékén csak a miskolci és a debreceni klinikán végeznek - a betegek gyógyulási esélyei javulnak, így értelemszerű, hogy ilyen esetekben ide szállítják őket. Arról azonban nem tud, hogy a debreceni, miskolci vagy más, környékbeli kórházakban nőtt volna az egri kórház körzetéből jelentkező szívbetegek száma.

Miskolci és debreceni tudósítónk jelentéséből ugyanakkor az derült ki: az utóbbi napokban megnőtt Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar megyében a kardiológiai panaszokkal jelentkező Heves megyei betegek száma. Koleszár Lajos, a miskolci Semmelweis Kórház igazgatója szerint a borsodi megyeszékhelyet kevesebb, ám a kórház mezőkövesdi belgyógyászati részlegét több beteg is felkereste a szomszédos megyéből, és most is van előjegyzett páciensük. Hozzátette: van elegendő kapacitásuk az ellátásukra, így szükség esetén szívesen kisegítik a Heves megyei kórházat.

Édes István, a debreceni egészségtudományi centrum professzora arról számolt be, hogy az általa vezetett kardiológiai klinika járóbeteg-ellátó osztályán az utóbbi napokban az eddiginél jóval magasabb számban fogadtak Heves megyéből jelentkező betegeket. Megtudtuk: a debreceni Kenézy Gyula Kórházra eddig nem volt jellemző, hogy Hevesből érkeztek volna hozzájuk gyógyításra szorulók, az utóbbi napokban viszont hárman is jelentkeztek.

Jogellenes volt a munkabeszüntetés

Jogellenesnek minősítette a salgótarjáni bíróság az egri kórházvédők október 6-i sztrájkját. Az indoklás szerint az érdekvédők olyan követeléseket fogalmaztak meg, amilyeneket a sztrájktörvény nem ismer, azaz a teljesítésére sem lehet tiltakozó akciót hirdetni. Emlékezetes, a kórházvédők azt követelték, hogy a tulajdonos önkormányzat bontson szerződést az intézmény működtetését elnyerő HospInvest Zrt.-vel. Jogászok vizsgálják, hogy milyen tulajdonosi döntésekre van szükség a jogellenes sztrájk miatt - mondta lapunknak Sós Tamás, a megyei közgyűlés szocialista elnöke arra a kérdésünkre, milyen következményei lehetnek a jogellenes sztrájknak. (A kórház tulajdonosa a megye.) Sós Tamás hozzátette: az viszont az ítélet alapján is bizonyosságot nyert, hogy a kórházvédők semmilyen eszköztől nem riadnak vissza, amellyel félelmet kelthetnek. A bíróság döntése is jelzi: a szakszervezetek olyan sztrájkot szerveztek, amely jogellenesen akadályozta a betegek ellátását.

A tiltakozó akciók azonban folytatódnak, szerdán a HospInvest Zrt. fővárosi irodaháza elé szervez tiltakozó demonstrációt az Egri Kórházvédők és a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége. A demonstrálók a Hősök teréről autókonvojjal indulnak az újpesti székház elé. Éliás Ádám, a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetségének elnöke azt mondta: petíciót adnak át, és kérdéseikre szeretnének választ kapni a társaság vezetőitől. Egyebek közt arra kíváncsiak: be kell-e tartani a törvényeket Magyarországon. (D. A. N.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.