Az UD-ügyben hallgat a Nemzeti Nyomozó Iroda
"Az ügyben - tekintettel a folyamatban lévő nyomozás érdekeire - nem kívánunk nyilatkozni" - mindössze ezt a választ sikerült kicsikarni az UD Zrt. állítólagos törvénysértő adatgyűjtési akciói miatt eljáró Nemzeti Nyomozó Irodától (NNI). A nyomozást felügyelő Fővárosi Főügyészségnél pedig azt a választ kaptuk, hogy a vizsgálat állásáról az NNI-től kérjünk tájékoztatást. A magántitok jogosulatlan megszerzése és más bűncselekmények miatt ismeretlen tettes ellen csaknem két hónapja indult eljárásról egyelőre Futó Barnabás, a cég jogi képviselője is igen keveset tud. A kör bezárult.
Szerettük volna megkérdezni, helytálló-e az információnk, hogy a vállalkozástól szeptemberben lefoglalt számítógépek és más adathordozók adattartalmának elemzésével a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat helyett más szakértőt bíztak meg. Ezt egyébként más források megerősítették, és a döntés oka az volt, hogy a szakszolgálat sértettként maga is érintett. Ám ott már beszerezték az adathordozók értékeléséhez szükséges berendezéseket, és úgy tudjuk, hogy az adatmentéssel nagyjából végeztek is. Most viszont valaki kezdheti elölről, mert ezután nyilván nem használhatja fel az előző szakértő munkájának eredményeit.
Megkérdeztük volna, visszaadták-e a gépeket vagy legalább azok egy részét a tulajdonosoknak. Korábban az ügyészség - vélhetően főként Csányi Sándornak, az OTP elnök-vezérigazgatójának panasza nyomán - arra utasította a nyomozó hatóságot, hogy az adatok kinyerése után a lefoglalást mielőbb szüntessék meg. Miután az eszközöket új szakértő vizsgálja, feltételezhető, hogy ez nem történt meg. Futó úgy tudja, hogy az eszközöket - köztük Csányi gépeit és ügyfele gyerekének laptopját - valóban nem szolgáltatták vissza. Az ügyvédet egy szakértő arról tájékoztatta, hogy a NASA teljes adatbázisát is lementenék egy nap alatt, így végképp nem érti, mi történik.
Bizonyára sokakat érdekel, hogy hallgattak-e ki már valakit a nyomozás során, s ha igen, milyen minőségben. Ám az NNI-nél ezzel kapcsolatban sem árultak el részleteket. Ugyancsak Futó tájékoztatott arról, hogy ügyfelei közül még senkit nem kerestek meg. A most már két hónapja tartó, és eddig semmilyen konkrét eredményt nem hozó büntetőeljárás miatt a cég viszont csődbe megy - már a honlapja sem érhető el -, és ha nem sikerül semmilyen bűncselekményt bizonyítani, az ügyvéd kártérítési pert helyez kilátásba.
Futó úgy értesült, hogy a Dávid Ibolya MDF-elnök által magántitok jogosulatlan megszerzése miatt - a lejáratását célzó feltételezett adatgyűjtés okán - tett feljelentést már jogerősen elutasították. Ez az ügyvéd szerint azért fontos momentum, mert a Csányi Sándor és Tóth János, az UD Zrt. egyik tulajdonosa közti beszélgetésről készült hangfelvétel nyilvánosságra hozatala miatt maguk is büntetőeljárást kezdeményeztek. A magántitok jelentős érdeksérelmet okozó megsértésének büntetési tétele pedig kettőtől nyolc évig terjedő börtön. Ebben az ügyben Futó tájékoztatása szerint a Központi Nyomozó Főügyészség büntetőeljárást rendelt el.
De folyik még több per is. A cég államtitoksértést vélelmez azért, mert lapunkban korábban arról írtunk, hogy az UD Zrt. kémszoftvert telepített a titkosszolgálat számítógépeire. Debreczeni József közírót pedig rágalmazás miatt jelentették fel, mert ugyancsak a lapunkban megjelent cikkében tényként állította, hogy az UD magán-titkosszolgálatként működött, és megfigyelt embereket. Az ügyvéd tájékoztatása szerint az első tárgyalást jövő kedden tartják.