ESS: a kormány beelőzött

Gyorsan felborult az Európai Spallációs Neutronforrás (ESS) Magyarországra kerülésének útját egyengető testület összetétele. Az ESS magyar nemzeti tanácsa szerdán alakult, és az alakuló ülésre szóló meghívóban még az szerepelt, hogy a tanácsot Stumpf István, az Orbán-kormány egykori minisztere vezeti majd.

Az elnök végül mégsem ő, hanem Herczog Edit, a szocialisták EP-képviselője lett, ugyanakkor Stumpf István (Csillag István és Józsa István társaságában) alelnökként szintén a testületbe került.

Mint Herczog Edit kérdésünkre kifejtette, a döntés egyfajta, józan belátáson alapuló konszenzust tükröz: az alapító tagok az eredményesség szempontjából a legelőnyösebb felállásra törekedtek, ezért került végül egy kormánypárti EP-képviselő az elnöki székbe. A döntésben - Mezei Ferenc professzor, az ESS Magyarország Zrt. elnöke szerint - az a logika, hogy az ESS Magyarországra telepítése euróban számolva is milliárdos nagyságrendű (90 milliárd forint erejéig állami) forrást igényel, ugyanakkor a székhely kiválasztása alapvetően az uniós lobbizás sikerén múlik. Mezei szerint Herczog Edit jó lobbista, erős ipari és tudományos kapcsolatrendszerrel. Debrecen mellett a spanyol Bilbao és a svéd Lund verseng az ESS-ért, és az erre felkért uniós szakértői testület mindhármat megfelelőnek minősítette. Magyar előny lehet az alacsonyabb ár- és bérszínvonal, ezen mintegy 300 millió eurót lehet spórolni. A legutóbbi információnk szerint Spanyolország arra készül, hogy esetleg visszalép.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.