Ökotudatos kutatóhely
Gábriel Róbert, az egyetem rektora elmondta, hogy a Science Building nevet viselő centrum terve elkészült, a beruházás 6,5 milliárd forintos támogatási pályázatáról heteken belül dönt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség. Ha a döntés kedvező lesz, akkor az egyetem 400 ágyas klinikájával szemközti telken a jövő februárjában startol az építkezés, s 2011 tavaszán átadják a "tudomány házát". Információink szerint akkorra már lesz magyar neve is a központnak.
A három épületből álló komplexum első blokkjában az orvostudományi alap- és alkalmazott kutatás kap majd otthont, tudtuk meg a rektortól. A második blokk a környezettudományi, a harmadik az információtechnológiai kutatásoknak lesz a régiós bázisa. A Science Building egyrészt az egyetemen folyó kutatásokat szolgálja, másrészt - korszerű laboratóriumi háttere miatt várhatóan - vonzó lesz az egyetemen kívüli projektek számára. A külső bevételek révén a rektor esélyt lát arra, hogy a központ ki tudja termelni évi 450 milliós fenntartási költségét. Ugyanakkor Gábriel nem vár nyereséget a kutatóhelytől, sokkal fontosabbnak tartja, hogy a Science Building tudósokat és fontos kutatási programokat vonz majd, és mindez javítja az egyetem versenyképességét az oktatási piacon.
A pécsi központ terveit Bachman Zoltán, Kossuth- és Ybl-díjas építész készítette - ökotudatos komplexumot képzelt el, ahol a hagyományos energiaforrások mellett igénybe veszik a nap- és a geotermikus energiát, de "befogják" az épületegyüttes mellett elfolyó patakok erejét is. Mindez egybecseng azzal, hogy a központ középső blokkjában a környezetbarát energiák kutatása lesz hangsúlyos feladat.