Idegesen vibráló gyertyafény
Tegnap délután négy órakor, nem sokkal azt követően, hogy a futballcsapat egy döntetlennel búcsúzott a szlovák kupától, a mérkőzésről hazafelé tartó szurkolók kemény magja - úgy százötvenen lehettek - a városháza szomszédságában álló '56-os emlékműnél gyülekezett. Indulás előtt néhányan "Stop Policajnej brutaliten! (Elég a rendőri brutalitásból!) feliratot feszítettek ki. Piros-fehér-zöld sálakba burkolózó férfiak álltak a felirat mögött, néhányan a csapat kék-sárga sálját emelték magasba, amelyen a Himnusz egy sora olvasható: "Isten, áldd meg a magyart!"
- A járdán vonulunk a stadionig, kérek mindenkit, hogy csendben tegyük ezt, senki ne kiabáljon - mondta az egyik szervező. Nem sokkal később ugyanő azt kérdezte a körülöttük állóktól: "Mindenki ismer mindenkit? Nincsenek köztünk provokátorok?"
Autók haladtak el a demonstrálók mellett. Néhányan dudáltak, integettek. Többen gyertyákat osztogattak, egy lány arról beszélt, hogy a bátyja nem mert eljönni, mert attól tartott, belekeveredik valamibe.
A stadionhoz közeledve aztán a sor egyre hosszabbra nyúlt, minden sarkon csatlakozott néhány ember, a sportlétesítmény előtt már legalább háromszázan vonultak el. A pályánál a "Nyugdíjasok, diákok" feliratú kaput nyitották ki a demonstrálóknak. A menet mellett elfutott egy fekete kutya - valaki kék-sárga sálat kötött a nyakába.
A szektorban, ahol a szombati támadás zajlott, a szurkolók ismét kifeszítették transzparenseiket, és égő gyertyákat helyeztek a korlátokra. A tömeg percekig állt némán, a pályáról tévéstábok forgattak. Néhány riporter mikrofont dugott volna a demonstrálók elé, de többen közbeszóltak, hogy ne nyilatkozzon senki, ez néma tüntetés. Valaki a sötétben azt mondta: azt szeretnék végre elérni, hogy a szlovák rendőrség álljon elő a bizonyítékaival, amelyek szerint állítólag a szurkolók kezdték a verekedést. Az egyik szervező közbeszólt: "Inkább azt szeretnénk elérni, hogy ilyen többé ne történhessen."
Csend lett, az első sorokban állók lehajtották a fejüket. Csak a vakuk villogtak. Negyedóra múlva aztán lassan hazafelé indultak az emberek, az üres szektorban már csak a gyertyák világítottak. Fényük idegesen vibrált a sötétben.
Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke kedden garázdaság és hatósági közeg megtámadása miatt feljelentést tett ismeretlen személyek ellen a legfőbb ügyészségen, mert úgy ítéli meg, hogy szombaton, a dunaszerdahelyi DAC-Slovan labdarúgó-mérkőzésen magyar szurkolók "előre megtervezett és jól megrendezett módon" provokálták a szlovák rendőröket. Dobroslav Trnka legfőbb ügyész véleménye szerint a rendőrség beavatkozása "megfelelő időben történt, adekvát, egyszersmind törvényes volt". (MTI)
A "hozott zászló" égetése nem büntetendő
Hétfő este a magyarországi szlovák nagykövetség épülete előtt minősíthetetlen hangvételű transzparensekkel tüntettek a dunaszerdahelyi atrocitás ellen. Vajon ez megengedhető? - kérdeztük Kolláth György alkotmányjogászt.
- Ez nem rendőrségi kérdés - állítja Kolláth György. A hatóságok a tiltakozók ellen csak akkor léphettek volna fel, ha azok a magyar jog szerint törvénysértést követnek el. Kolláth szerint azonban egy idegen állam zászlajának elégetése, külföldi politikusok pocskondiázása, sőt életveszélyesnek tűnő fenyegetése sem ütközik egyetlen tényállásba sem. A zászlóégetés, ha a lobogót nem a tüntetők hozták magukkal, hanem a követség épületéről tépték le, legfeljebb rongálásnak minősülhetne, de a szidalmazás a szólásszabadság része. Az életveszélyes fenyegetés sem valósult meg, mert nincs semmilyen reális kockázata annak, hogy a felhívás hatására bárki szlovák politikusokra támadna. (L. K.)