Brutális és szakszerűtlen

"Egyetlen zavaró pillanat volt, amikor a rendőrség a magyar szektorban beavatkozott, de ez a beavatkozás nélkülözhetetlen volt" - ezt írta a szlovák rendőrségi attasé az országos rendőrfőkapitánynak Dunaszerdahelyen hatósági attakkal végződött labdarúgó-mérkőzés után. A rendbontás, amivel egy teljes szektor szétverését igazolja a szlovák rendőrség, olyan helyen történt, ahol senki nem láthatta.

Hétfőn az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának ülésén Juhász Gábor igazságügyi és rendészeti államtitkár szétosztotta a szlovák rendőrség hivatalos válaszának nem hivatalos fordítását. Bencze József országos rendőrfőkapitány közvetlenül az események után kért magyarázatot szlovák kollégáitól, mi indokolta a kíméletlen rendőri fellépést.

Abban, hogy a szlovákiai rendőri intézkedés brutális volt - és szakszerűtlen, az államtitkár és az országos rendőrfőkapitány, valamint két, megfigyelőként a helyszínen járt rendőrtiszt beszámolója után a bizottság kormánypárti és ellenzéki oldala is egyetértett. Egyedül Molnár Lajos szerette volna elhalasztani a téma megvitatását azzal, hogy senki nem tud semmi biztosat, "kizárólag sajtóértesülésekre alapozva pedig nem lenne szerencsés tovább rontani az amúgy is feszült magyar- szlovák viszonyt.

A bizottság elvetette Molnár indítványát. Ekkor már a képviselők kezében volt a szlovák rendőrség hivatalos válaszának nem hivatalos fordítása. Eszerint "a mérkőzést a rendezők nem biztosították megfelelően, 200 helyett csak 80-an voltak; emiatt a Szlovák Futballszövetség vizsgálatot fog indítani - írják. Később közlik, hogy a mérkőzést Dunaszerdahelyen és a stadionban összesen ezer rendőr biztosította, ami közel 100 ezer eurójába került a szlovák adófizetőknek.

Magáról a rendőrattakról így írnak: "Egyetlen zavaró pillanat volt, amikor a rendőrség a magyar szektorban beavatkozott, de ez a beavatkozás nélkülözhetetlen volt, mert a magyar szurkolók egy része a számukra fenntartott, lezárt szektorból a kordont áttörve kinyomta a kaput, és hátulról a Slovan-szurkolókhoz akartak eljutni. A magyar szurkolók a rendőröket sértegették, szidalmazták, fasisztának titulálták, végül megtámadták őket, hogy a Slovan- szurkolókhoz eljussanak. A rendőri intézkedést a mérkőzés 17. percében az indokolta, hogy a DAC és a Ferencváros szurkolói közösen közvetlen fizikai erőszakot alkalmaztak a rendőrökkel szemben."

A következő mondat szerint:

"Ez a beavatkozás a nézők számára nem látható helyen történt, ezért annak okát nem észlelhették. Viszont a Szlovák Rendőrség birtokában van az esetről készült dokumentáció és videofelvétel. Ez feldolgozás után a Magyar Rendőrség számára átadásra kerül." A szlovák rendőrség illetékesei azt ígérték, hogy november 3-ig átadják a felvételt az ORFK-nak, ez azonban lapzártánkig nem történt meg.

Horváth Csaba alezredes számos Fradi-meccs biztosításában szerzett gyakorlattal megfigyelőként volt jelen a stadionban. A bizottság előtt azt mondta: az eseményektől 40 méterre helyeztek el őket kollégáik, de onnan távcsővel sem láttak semmit, ami indokolhatta volna a rendőri akciót.

Horváth alezredes - bár hangsúlyozta, hogy nem szeretné kritizálni szlovák kollégáit - szakszerűtlennek ítélte a rendőri fellépést. Ha volt ott néhány rendbontó, azokat ki kellett volna emelni a tömegből. Ha pedig egy rendőri alakulat oszlatásba kezd, biztosítani kell a tömegnek a szabad elvonulás lehetőségét. Dunaszerdahelyen ezzel szemben nekiszorították a szurkolókat a kerítésnek.

Juhász Gábor arra a képviselői kérdésre, hogy miért érdekelt szokatlanul nagyszámú magyar szurkolót a DAC Dunaszerdahely-Slovan Bratislava-mérkőzés, azt mondta: számos magyar csapat kemény magja vonult fel Dunaszerdahelyen, az interneten már hetek óta szervezték az akciót. Nem sporthonlapokon, hanem olyan szélsőségesként megismert site-okon, amelyeken olykor jogvédőként fellépő ügyvédek hirdetik nézeteiket. Juhász azt mondta: zárt ülésen hajlandó lenne részletekbe bocsátkozni, a képviselők azonban nem reagáltak ajánlatára. Abban viszont egyetértettek, hogy tisztázni kell, mi történt a stadionban és miért. Az ellenzéki képviselők sürgették, hogy a kormány tegyen meg mindent, ami diplomáciai úton és európai uniós szinten lehetséges.

Nyomozás a zászlóégetés miatt, tüntetés a követségnél

Nyomozást rendelt el a rendőrség a szlovák nagykövetség előtt szombat este történt zászlóégetés miatt. A Budapesti Rendőr-főkapitányság garázdaság vétség elkövetése miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen. Szombat este mintegy 150-en demonstráltak a Szlovák Köztársaság budapesti nagykövetsége előtt a dunaszerdahelyi labdarúgó-mérkőzésen történtek ellen tiltakozva. A szlovák lobogót a nagykövetség elé felállított kordon tetejére tűzték, és felgyújtották. A zászlóégetést a kormány és a Fidesz is elítélte. Vasárnapra virradóra falfirkákat festettek ismeretlenek szlovák tulajdonú lakóházakra a határ menti Rajkán. A graffitik szerint a "haza nem eladó". A rendőrség rongálás miatt nyomoz. A rendőrség a jövő hétfőig fokozott ellenőrzést rendelt el a várható nagyobb létszámú tüntetések miatt. Tegnap este mintegy háromszáz ember tiltakozott a szlovák nagykövetség épülete előtt. Kevéssel korábban a Külügyminisztériumnál mintegy százan tüntettek.

Fókuszban a 64 Vármegye - demonstráció hétfő este a budapesti szlovák követség előtt
Fókuszban a 64 Vármegye - demonstráció hétfő este a budapesti szlovák követség előtt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.