Nemzeti után gazdasági csúcsot szerveznek

Gazdasági egyeztető csúcsot hirdetett meg a miniszterelnök parlamenti felszólalásában tegnap. Gyurcsány Ferenc egyúttal egy ezermilliárdos élénkítő csomagról is beszélt, amely elsősorban a kis- és középvállalkozásokat segítené. A Fidesz szerint félő, hogy ezt a pénzt egyszer már odaígérte a miniszterelnök.

Gazdasági csúcstalálkozóra tett javaslatot Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök napirend előtti felszólalásában a parlament tegnapi ülésén, amelyről a Fidesz és a KDNP mintegy megelőlegezett válaszként ezúttal is kivonult. "Tartsunk a következő napokban a programok egyeztetésére fórumot, az Országgyűlés gazdasági bizottságának keretei között" - indítványozta a miniszterelnök, aki szerint a gazdasági csúcson a társadalmi partnerek, a kamarák, érdekvédelmi szervezetek, illetve a parlamenti frakciók, pártok képviseltetnék magukat. Úgy tudni, a találkozóra jövő csütörtökön kerülhet sor. "Mindenki hozza el a programját, amelyben vannak számok, konkrét elképzelések, s ezeket rakjuk össze" - fogalmazott a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc az egyik legfontosabb célnak nevezte a vállalkozások terheinek csökkentését. Közölte, hogy a kormány a gazdasági csúcson ezermilliárd forintos, elsősorban a kis- és középvállalkozásokat segítő gazdaságélénkítő csomagot mutat majd be. "Több szem többet lát, több akarat együttesen erősebb lehet, nekünk nem esik le a gyűrű az ujjunkról, ha ki fog derülni, hogy bármelyik pártnak, társadalmi partnernek van olyan javaslata, amely megvalósítható, és jobb, mint a miénk" - érvelt a kormányfő, hozzátéve: most "csak a haza számít". Gyurcsány Ferenc felszólalásában többször is kiemelte, hogy a pénzügyi válság után a gazdasági válság hatásait kell kezelni. Hozzátette: "a hátunk közepére sem kívánjuk azt, amit most csinálnunk kell. Azt gondoltam, hogy kiigazítjuk a költségvetést, elindítjuk a reformokat, és 2008-tól nyugodtabb évek jönnek. De nem így fog történni." Gyurcsány Ferenc napirend előtt azt is bejelentette, hogy ma (vagy legkésőbb holnap) Simor András jegybankelnök és Veres János pénzügyminiszter aláírja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójának címzett "levelet", amelyet ezt követően nyilvánosságra hoznak. Gyurcsány a készenléti hitelről szólva elmondta: mindez nem jelenti azt, hogy az ország újabb hitelt vett volna fel, ami növeli a mostani adósság öszszegét. "Ez a pénz nem arra van, hogy elköltsük, hanem arra van, hogy ha az egyéb hiteleink lejárnak, és nem kapunk ott, ahol eddig szoktunk kapni, akkor ez legyen a vésztartalék" - fogalmazott a kormányfő.

- Miniszterelnök úr, ez az ország azért gyenge, mert ön sikertelen miniszterelnök. Ezt önök rontották el - reagált a miniszterelnök felszólalására Navracsics Tibor. A Fidesz frakcióvezetője nem válaszolt egyértelműen arra, hogy részt vesznek-e a gazdasági csúcson. Úgy fogalmazott: "a köz pénzeinek a költségvetésben van a helye, a költségvetési vitában kell erről beszélni". Ráadásul - emlékeztetett a frakcióvezető - Gyurcsány Ferenc februárban már bejelentette, hogy a kis- és középvállalkozások fejlesztésére 1200 milliárd jut. Navracsics reményei szerint nem ugyanarról a forrásról van ezúttal is szó. "Magyarországot ön az államcsőd szélére vitte, és nem ön mentette meg, hanem a Nemzetközi Valutaalap" - zárta felszólalását Navracsics Tibor. Semjén Zsolt, a KDNP elnöke abszurdnak nevezte, hogy a miniszterelnök a csődtől való megmentő szerepében tetszeleg, miközben Gyurcsány a felelőse a csődközeli helyzetnek. Kóka János liberális frakcióvezető szerint nem lehet tudni, hogy a recessziót sikerül-e megfékezni. "Az IMF-szerződés szükségességéről nagyon nehéz vitatkozni" - állapította meg. Kóka kérte, hogy az aláírás előtt ismerhessék meg a frakciók a hitelfelvételi kérelmet. Üdvözölte a gazdasági csúcs összehívását. A pénzügyi válság kapcsán úgy vélte: nem a piacból, hanem az osztogatásból, "a szocializmusból volt több a kelleténél".

Sokan vagyunk, akik hiszünk abban, hogy a nemzetközi pénzügyi válságot határozott intézkedésekkel megállítottuk - hangoztatta Göndör István. A szocialista politikus megjegyezte: hallgatva Navracsics Tibort és Semjén Zsoltot úgy látja, hogy az ellenzéki politikusok szerint az egész pénzügyi válságot Magyarország idézte elő. Felidézte, hogy a Fidesz-kormány idején 9,7 százalékos volt az infláció, míg 2002-2008 között 5,4 százalékos. A külkereskedelmi mérleg hiánya akkor 3 milliárd euró volt, most 1,8 milliárd. A szocialista képviselő szerint az Új Magyarország fejlesztési programban forrásokat kell átcsoportosítani, hitelprogramokra van szükség, és a pályázati feltételek enyhítésére.

Herényi Károly szerint mind a 386 képviselő közös felelőssége, hogy az ország ide jutott. A szolidaritás jegyében azt javasolta, hogy a parlamenti képviselők mondjanak le költségtérítésük 18 százalékáról - erről az MDF ötpárti egyeztetést kezdeményez. Az IMF-hitel kapcsán arra szólított fel: "eszébe ne jusson a magyar kormánynak a készenléti hitelt felhasználni". Sem az önkormányzatokra, ahogy a Fidesz javasolta, sem fejlesztésekre, ahogy az MSZP indítványozta. A miniszterelnök által felvetett gazdasági csúcstalálkozó kapcsán figyelmeztetett: szorít az idő, óriási politikai felelősség terheli a parlamentet, hogy reformlépéseket hozzon az államháztartás, az önkormányzati világ, illetve az egészségügy terén. "Nem szégyen, hogy a költségvetés módosítását csak külső kényszer hatására tesszük meg, mert hiányzik ehhez a belső bátorság?" - tette fel a kérdést az MDF-es frakcióvezető.

Gyurcsány Ferenc viszonválaszában úgy fogalmazott: "Most nem a kormányt és a kormánypártot éri kihívás, hanem az országot. Arra hívom a frakciókat, politikai riválisaimat, az ellenzéket, személy szerint a politikusokat is, hogy az együttműködést, a megoldási lehetőségeket, az alternatívákat keressék." Azt kérte az ellenzéktől, hogy csak annyit segítsenek Magyarországnak, mint Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia elnök vagy Gordon Brown brit miniszterelnök. Miért elkötelezettebbek ők, mint az ellenzék? - kérdezte Gyurcsány Ferenc.

Válaszként Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke ismét arról beszélt, hogy a legutóbbi ötpárti találkozón eredetileg az IMF-fel folytatott tárgyalásokról kaptak volna tájékoztatást a pártok, de "helyette egyszerű PR-esemény" történt. Kósa szerint az együttműködés csak akkor lehetséges, ha a partnerek "nem verik át egymást". Debrecen polgármestere a szocialistákhoz fordulva azt mondta: "Önök pontosan tudják, hogy mik ennek a hitelkeretnek a feltételei?" Felszólalására reagálva Veres János pénzügyminiszter azt mondta: a pénzügyi tárca honlapján minden olyan információ elérhető a kormány tárgyalásairól, amelyek nyilvánossága nem rontja az ország pozícióit.

Leszavazta az Országgyűlés tegnap a legfőbb ügyészt. Kovács Tamást az MDF frakcióvezetője, Herényi Károly interpellálta a kisebbségi ombudsman egyik beadványa kapcsán. Utóbbi a Cigány Labdarúgó Bizottság (CLB) pénzügyi feltételeinek lerontására hívta fel a figyelmet, amit a Magyar Labdarúgó Szövetség azzal indokolt: a CLB nem ülésezett elég gyakran. A legfőbb ügyész szerint az ügyészség jogköre ez esetben csak szervezeti kérdéseket érinthet. Ugyanakkor hozzátette: a hiányos ülésezésért a tanácskozásokhoz szükséges feltételeket nem biztosító MLSZ okolható. Kovács Tamás nem zárta ki, hogy az ombudsmantól azóta megkapott információk alapján vizsgálat indul. Herényi Károly nem fogadta el a legfőbb ügyész válaszát, akárcsak a parlament többsége. (Munkatársunktól)

Robin Hood még talpon van

Az Országgyűlés parlamenti többsége 19 igen, 193 nem és 158 tartózkodás mellett hétfőn elutasította azt az SZDSZ-es módosító indítványt, amely a távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvényből elhagyta volna a jövőre bevezetendő nyolcszázalékos Robin Hood adót. A Ház ugyanakkor 364 igen, 7 nem szavazattal elfogadta azt a szocialista indítványt, amely leszűkíti az eredeti javaslat adófizetői körét a nagy energiaellátó és -kereskedő cégekre. (MTI)

Büdzsévita előtt - a vendég: Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke
Büdzsévita előtt - a vendég: Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.