Nagy csúcs után kis szűkülés

A szocialista párt tábora legutóbb több mint egy évvel ezelőtt, 2007 augusztusában érte el a 20 százalékot. Az, hogy most megint ezen az értéken áll, alapvetően a fővárosiak, másodsorban a falusiak körében elért javulás eredménye. Budapesten a szeptemberi 19 százalékról 25-re emelkedett az MSZP támogatottsága. Mivel a Fidesz továbbra is az itt szokásos eredményt produkálta (25 százalék), holtverseny alakult ki a két párt között.

A többi településtípusban már lemarad az MSZP, a vidéki városokban 19 százalékos a tábora, szemben a Fidesz 30 százalékával. A falvakban sincs rosszabb eredménye az MSZP-nek (19 százalék, a korábbi hónapokban egyébként 14-15 százalékon állt), de a Fidesz előnye jelentős mértékű (35 százalék). A kisebb pártok közül az SZDSZ-ről kijelenthetjük, hogy csak a városokból tud támogatókat verbuválni, az MDF viszont egyenletesen terül szét a különböző típusú településeken.

A két nagy párt támogatói egyre nagyobb figyelemmel követik a politika (s ezzel együtt nyilvánvalóan a gazdaság) történéseit, és mind aktívabbak. Két hónapja a Fidesz táborán belül a közéleti érdeklődés szintje - százfokú skálán kifejezve - 38-ról 44 pontra nőtt, míg a szocialisták figyelme 45 pontról 50 pontra. A tettrekészség is látványosan emelkedett augusztus óta: a Fidesz támogatóinak 64 százaléka mutatkozott elszántnak, egy választás biztos résztvevőjének, jelenleg már 74 százalék. Lendületbe jöttek a szocialisták is, korábban 58, most 65 százalékuk menne el szavazni. A Fidesz szimpatizánsainak nagyobb aktivitásából adódóan a biztos pártválasztói körben elég tekintélyes az ellenzéki párt előnye: 59 százalékon áll, míg a kormánypárt 33-on.

A nemzeti csúcson a gazdasági, politikai és társadalmi elit - ha nem is teljes sikerrel, de - demonstrálta a közvélemény számára a párbeszédet, az együttműködést. Jelenleg hatalmas árkok választják el egymástól a két oldal szimpatizánsait. Nem szívelik a másik térfél politikusait, s elégedetlenek a túloldal teljesítményével. Az MSZP-sek szerint az ellenzék tevékenysége katasztrofális - mindössze 16 pontra értékelik egy százfokú tartományban. Lesújtó a Fidesz-tábor véleménye is, ha a kormányzat teljesítménye kerül szóba - 15 ponttal illetik. A Fidesz mostani szimpatizánsainak 91 százaléka kizárja, hogy a legközelebbi választásokon az MSZP szavazójává váljon. S hasonlóképpen: a szocialisták 88 százaléka bizonyos abban, hogy egyhamar nem lesz belőle Fidesz-szavazó. A fentiek alapján elmondható, hogy a két párt közötti átjárásra szinte semmi esély nem mutatkozik a közeljövőben. (Szonda Ipsos)

A többség nem tud kisebbségi kormányról

Az embereknek csak 43 százaléka van tisztában azzal, hogy Magyarországon kisebbségi kormány működik - legalábbis ez derül ki a Progresszív Intézet felkérésére a Publicus Intézet által készített felmérésből. Az MSZP-t a megkérdezettek 88 százaléka tudta kormánypártként besorolni. Az SZDSZ-ről többen gondolják azt, hogy kormányzó párt, mint azt, hogy ellenzéki, sőt 17 százalék szerint a Fidesz kormánypárt.

A Progresszív Intézet arra is kíváncsi volt, melyik politikussal söröznének, kávéznának szívesebben az emberek. Összességében elmondható, hogy a megkérdezetteket nem tölti el túlzott lelkesedés, hogy egy asztalhoz ülhessenek politikusokkal: mindössze 10 százalékuk vállalkozna egy ilyen beszélgetésre. Azok közül, akik belemennének egy ilyen játékba, Gyurcsány Ferenc végzett az első helyen, 66 százalékkal, őt követi Orbán Viktor 63 százalékkal. Tőlük jelentősen lemaradnak a kisebb parlamenti pártok elnökei: Dávid Ibolyával (MDF) 37 százalék, Fodor Gáborral (SZDSZ) pedig csak 15 százalék sörözne, kávézna.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.