Diplomáciai pályán folytatódik a futballütközet
Ostromlott város képét nyújtotta szombat délelőtt a csallóközi Dunaszerdahely. Napok óta lehetett tudni, hogy Magyarországról érkező csoportok és a Slovan szlovák ultrái között összecsapások várhatók. A fenyegetések messze túlmentek a futballhuliganizmusban szokásos kereteken. A mérkőzést a szlovák hatóságok mintegy ezer rendőrrel biztosították. Három útvonalat alakítottak ki a stadion irányába: egyet a hazai szurkolóknak, egyet a különvonattal érkezett, mintegy ezer pozsonyinak: ők az erős rendőri biztosítás ellenére füstbombákkal dobálták meg az ellenfél, a Dunaszerdahely székházát, és magyarellenes rigmusokat is skandáltak. Többet közülük a rendőrök kiemeltek. Magyarországról ugyancsak ezerre tehető drukker utazott a mérkőzésre, amit egy sajátos szlovák-
magyar rangadónak fogtak fel. Többen Kitartás feliratú nemzetiszínű kendőt viseltek, fel-feltüntek árpádsávos zászlók is.
Másfél órával a kezdés előtt megtelt a tizenkétezres stadion. A két szurkolótábor egymást szidalmazta. Mielőtt a játékosok bevonultak a pályára, a magyar szurkolók elénekelték a Himnuszt.
Alig negyedóra elteltével a szlovák kommandósok megrohamozták a többségükben Magyarországról érkezettek szektorát. Ennek látható oka nem volt. Ütlegelték és nekiszorították a szektort záró kerítésnek a nézőket. Menekülésre nemigen volt lehetőség, mert több méter magasról kellett volna ehhez leugrani. A kíméletlen rendőri fellépés következtében többen vérző arccal maradtak fekve, többen a beszorított tömegben elveszítették az eszméletüket. egy ember állkapocstörést és agyrázkódást szenvedett. A tizennyolc éves, dunaszerdahelyi L. Krisztiánt mentőhelikopter szállította a pozsonyi Kramáre kórház idegsebészetére, ahol szombat este közölték, ittasan hozták be, s már a nézőtéren epilepsziás rohamot kapott, ezért újra kellett éleszteni. Hat sérültet a dunaszerdahelyi kórházban láttak el, egy kivétellel később hazamehettek. Ez a budapesti fiatalember a tolongásban nem kapott levegőt, elveszítette az eszméletét, órákon át légszomjjal küszködött és enyhe agyrázkódást szenvedett. Szombat este meglátogatta őt Heizer Antal, Magyarország pozsonyi nagykövete. Megkeresésünkre Horváth Zoltán kórházigazgató közölte, hogy a fiatalember állapota javult, vasárnap szülei kérésére hazaengedték.
A kommandósok a füstbombákat és petárdákot dobáló pozsonyi drukkereket nem bántották, de a hazaiak és a Magyarországról érkezettek ellen keményen léptek fel. Erre a tényre több szlovákiai hírportál is felhívta a figyelmet. Stanislav Jankovic, a rendőralakulat parancsnoka a Magyar Koalíció Pártja helyszínen tartózkodó képviselője, Berényi József kérdésére azzal magyarázta a kommandós attakot, hogy a magyarországi szurkolók kövekkel dobálták a rendőröket, és kézmozdulataikkal sértegették őket. Az MKP elnökhelyettese lapunknak elmondta: pártja követelni fogja, hogy a szlovák parlament belbiztonsági bizottságában a pozsonyi rendőrség vezetői adjanak magyarázatot tettükre, s mutassák be a fellépésük jogosságát bizonyító felvételeket.
Dusan Caplovic, az emberi és kisebbségi jogokat felügyelő szlovák miniszterelnök-helyettes szerint a kommandósok fellépése indokolt volt.
Érdeklődésünkre Martina Kredátusová, a Nagyszombat megyei rendőrség szóvivője közölte, hogy szombaton Dunaszerdahelyen harmincegy személyt állítottak elő, köztük tizenhat magyar állampolgárt. Őket még szombat este elengedték. Tizenöt szlovákiai személy - tizenhárom Slovan-drukker és három csallóközi férfi - is a rendőrségre került. Három esetben büntetőeljárást indítanak. Egy Slovan-drukkernél a Tiso-féle szlovák bábállam félkatonai szervezetének, a Hlinka-gárdának a zászlaját találták, társa pedig neonáci jelvényt viselt. Őket tiltott jelképek használatával gyanúsítják.
Erősen eltúlzott fellépés
A dunaszerdahelyi mérkőzésen megfigyelőként részt vett magyar rendőrök magánvéleménye szerint "erősen eltúlzott volt a szlovák rendőrség fellépése". "Erősen túllépték a törvényesség határát" - fogalmazott egy névtelenséget kérő rendőrségi illetékes. A szlovák rendőrséggel folytatott együttműködés eredményeként az ottaniak megkeresésére öt magyar rendőr utazott a mérkőzésre. Szabadfi Árpád Győr-Moson-Sopron megyei főkapitány kérésére az általa kiküldött győri rendőrhöz csatlakozott a IX. kerületi kapitányság két munkatársa. Rájuk azért volt szükség, mert jól ismerik a Fradi kemény magját. A mérkőzés biztosításáért felelős szlovák rendőrségi illetékesek azonban nem tartottak igényt a segítségükre. Elzárták őket az eseményektől, így csak megfigyelőként voltak jelen. Az ORFK vasárnapi közleménye szerint a magyar rendőrség az eseményeket követően hivatalos tájékoztatást kért a szlovák rendőrségtől az intézkedések okairól, azok jogi megalapozottságáról, az előállított személyekről, a folyamatban lévő eljárásokról, valamint a sérültek számáról és állapotáról. (Munkatársunktól)