Rektori Konferencia: magasabb ponthatárokat!
A Rektori Konferencia elnöksége - a felsőoktatás és a gazdaság érdekeire is tekintettel - támogatta tegnapi ülésén az egyetemi felvételi ponthatár legalább kétszáz pontra emelését, annak tudatában is, hogy egyes intézményeknél ez létszám- és finanszírozási problémákat okozhat.
A konferencia azt szeretné, ha már a jövő évi felvételinél érvényesülnének a magasabb ponthatárok. A kezdeményezéstől azt várják, hogy a "nagyon gyenge képességű hallgatók" ne kerülhessenek be egyetemekre, főiskolákra - így javulhatna a felsőoktatás minősége. A javaslatról a Rektori Konferencia plénuma november 18-án tárgyal, ha ott is jóváhagyják kezdeményezésüket, azt megküldik az oktatási tárcának.
Tulassay Tivadar, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem rektora lapunknak elmondta: a vagyonhoz juttatás terve nem keverendő össze a "felsőoktatás privatizációjával", amelyet a rektori konferencia elnöksége is egyöntetűen elutasított. Tulassay ugyan a mostani javaslatból sem olvasta ki a magánosítás szándékát, de igény esetén további garanciákat is beépíthetnének az új szabályozásba. A változtatást azonban sürgetőnek nevezte, mivel a felsőoktatási és a vagyonkezelési törvény ellentmondásai lehetetlenné teszik a felsőoktatási intézmények vagyongazdálkodását.
Magda Sándor, a Rektori Konferencia felsőoktatási tagozatának elnöke lapunknak két példát említett a jelenlegi vagyongazdálkodás tarthatatlanságára: az egyetemek és főiskolák saját bevételeinek ingatlanfejlesztéseit is az állami vagyonkezelő tulajdonolja, aminek nincs jogalapja. A másik: az intézmények például fejlesztési célú hitelekhez sem használhatják fel garanciaként ingatlanjaikat. - A helyzetet orvosolni kell, de garanciák beépítésével, hogy elkerülhető legyen például a vagyon felélése - szögezte le Magda.