Állítások, javaslatok, tiltakozás, támogatás, elutasítás - mondatok az ötpártiról
A pártok képviselői közül csak a Fidesz és a KDNP volt mereven elutasító:
Lendvai Ildikó (MSZP):
"Két kulcsszó van: a biztonság és a védelem. A közszférában fontosabb a munkahelyek biztonsága, mint a bérnövekedés. Ugyancsak fontosabb a 13. havi nyugdíj intézménye, mint annak teljes körű kiterjesztése. Az MSZP támogatja a kormányt az IMF-fel való megállapodás megkötésében és az úgynevezett ťesernyőprogramŤ végigvitelében. Mindannyiunk szégyene lenne, ha jelen helyzetben nem rendeznénk a pártfinanszírozás kérdését is. A képviselők költségtérítéseink ügyét is újból napirendre kellene tűzni, és javaslom, hogy a kormánytagok mellett a képviselők fizetése se növekedjen jövőre."
Kósa Lajos (Fidesz):
"A meghívó eredetileg az IMF-tárgyalások részleteiről való tájékoztatásról szólt, erről pedig nem esett érdemben szó. Ismét csak egy PR-eseményről van szó, a megállapodás komoly szándéka nélkül. A miniszterelnök nem tudja, hogy pontosan mi is zajlik a világban, ráadásul pár napja még a 13. havi nyugdíj megőrzéséről beszélt, most meg annak megnyirbálásáról. A parlamenti bizottságok ebben a percben is tárgyalják a második költségvetést, ön pedig most beszél a harmadikról. Miniszterelnök úr, ez így nem fog menni. A Fidesz kész az ország érdekében együttműködni, de csak alkotmányos és parlamenti keretek közt. Hiába jók bizonyos gazdaságpolitikai lépések, ha a miniszterelnöknek nincsen hitele. Válságkezelő kormány kell."
Hargitai János (KDNP):
"Féloldalas, teátrális ez a találkozó, a kormány családi egzisztenciák árán akar stabilizálni."
Fodor Gábor (SZDSZ):
"Az egyeztetés nyilvános, de így nem lehet érdemi kérdésekről részletesen is tárgyalni. Támogatjuk az IMF-fel való megállapodást, de szeretnénk annak részleteit is megismerni, és nem egy nyilvános ülésen. Fontos lenne, hogy a megszorításokat a túlméretezett önkormányzati szférára is terjesszük ki. Ötpárti egyeztetések kellenek az euró bevezetéséről, a reformok újragondolásáról."
Dávid Ibolya (MDF):
"Nem tudni, hogy pontosan mi szerepel az IMF-fel való megállapodásban. Tudni kellene, hogy a megállapodás rövid, közép- és hosszú távon milyen hatásokkal jár majd, és miként alakítja át az ország adósságállományát."
Gyurcsány Ferenc viszonválaszában arra emlékeztetett, hogy korábban egy másik találkozó kapcsán épp a Fidesz kérte ki magának, hogy nem nyilvános ülésen tanácskoznak. "Nem tudjuk kielégíteni minden igényüket. Ha van bármilyen eligazító szempont, hogy mikor akarnak nyilvánosan, és mikor zárt ajtók mögött egyeztetni, szóljanak. Istenemre mondom, beírjuk a protokollba" - szólt a fideszes képviselők felé a kormányfő. Gyurcsány újra leszögezte: az IMF semmilyen ellentételezést, mindössze a már ismertetett két "ésszerű kérést" kötötte a hitelállományhoz. Gyurcsány elmondta, hogy előző este beszélt telefonon az IMF elnökével, aki mindössze egy dolgot tudakolt: meglesz-e a parlamenti többsége a stabilizációs csomagnak.