13. havi illetmény: élt 16 évet?

A köztisztviselői és a közalkalmazotti törvények 1992. évi hatálybalépésével vezették be Magyarországon a 13. havi illetmény fizetésének rendszerét.

Az immár 16 éve bevezetett fizetésre jelenleg 690 ezren jogosultak: a közigazgatásban dolgozó 105 ezer köztisztviselő, az oktatásban, egészségügyben, a szociális ellátásban vagy a kultúrában foglalkoztatott 490 ezer közalkalmazott, a fegyveres és rendvédelmi szervek szolgálati jogviszonyban alkalmazott 80 ezer tagja, valamint 15 ezer bíró, ügyész, igazságügyi dolgozó. A költségvetésben a 690 ezer közszolga 13. havi juttatásának finanszírozása számítások szerint 124 milliárd forintot emészt fel.

A tervek szerint a kényszerű spórolás nem hagyja változatlanul a 13. havi nyugdíjat sem. Az idősek pluszjárandóságának fokozatos bevezetését még a 2002-es választási kampány idején, az MSZP miniszterelnök-jelöltjeként ígérte meg Medgyessy Péter. Az ígéret két évvel később valósult meg. A döntés akkori számítások szerint évi 25 milliárd forint többletkiadást jelentett a költségvetésnek. (A bevezetés első évében még csak egyheti nyugdíjnak megfelelő pénzt vitt a postás az időseknek, a teljes hónapot 2006-tól fizették.)

Az Országos Nyugdíjfolyósító Főigazgatóság adatai szerint 2006-ban 2 millió 660 ezren kaptak átlagosan 65 800 forint pluszpénzt, amelynek összkiadása akkor 175 milliárd forint volt. Egy évvel később négyezerrel többen kaptak egyszeri, átlagosan 72 600 forintot, amely már 193,6 milliárd forintot tett ki. Azt most még nem tudni, hogy az idei statisztika mit mutat, annyi bizonyos, hogy a havi átlagnyugdíj eléri a 80 ezer forintot. Ennél többet pedig a tervek szerint nem fizetnek majd ki azoknak sem, akik elmúltak 62 évesek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.