Császár nélkül a Fidesz-frakció
Kilépett tegnap a Fidesz parlamenti frakciójából Császár Antal, s mivel mandátumáról nem mondott le, a jövőben a függetlenek soraiban foglal helyet. A honatya, aki a Vállalkozók Pártjának (VP) az elnöke (mellesleg: a pálinkafőzők országos szervezetének főtitkára), a kilépését követően lapunknak úgy nyilatkozott: azért döntött a frakcióból való távozás mellett, mert a Fidesz nem tartotta be a Vállalkozók Pártjával 2006. február elején kötött szövetségi megállapodást. Ez ugyanis arról is szól, hogy a Fidesz költségvetési támogatásának hat százalékát átutalja a Vállalkozók Pártjának, azzal a céllal, hogy a formáció stabilizálja a helyzetét.
- Ennek ellenére nem kaptunk egyetlen fillért sem a Fidesztől. Ugyanakkor a párt helyzete tisztázódott, hiszen jogerős bírósági döntés mondja ki, hogy én vagyok a Vállalkozók Pártjának elnöke. Akkor szó esett arról, hogy leülünk Kubatov Gábor pártigazgatóval, s megegyezünk az együttműködés feltételeiről, de erre azóta nem került sor - közölte a politikus. Császár azt is nehezményezi, hogy interpellációs felvetéseit nem mondhatta el az Országgyűlésben, és a termékdíjjal kapcsolatos törvénymódosítást sem terjeszthette elő. Munkatársunk kérdésére, hogy független képviselőként megszavazza-e a Gyurcsány-kormány költségvetési javaslatát, Császár Antal azt mondta: független képviselő lett, de érvényesnek tartja magára a szövetség döntéseit, azok "szentek és sérthetetlenek". Vagyis a Fidesz-frakcióval voksol a jövő évi büdzsé szavazásakor.
A 2006-os választásokon Császár Antal mellett Ékes József, Rácz István és Szathmáry Kristóf szerzett mandátumot Fidesz-listán a VP színeiben. A fideszesek meglepődtek Császár Antal döntésén, szerintük "sértett ember". - Megvették kilóra a másik oldalról - nyilatkozta Szathmáry Kristóf tegnap az MTI-nek.
A fideszesek úgy vélik: belső hatalmi küzdelmek és rivalizálás vezetett odáig a Vállalkozók Pártjában, hogy Császár Antal kilépett a frakcióból. A VP-t egyébként 2007-ben egyesületté minősítették vissza - így a fideszesek szerint nem is érvényes a párttal kötött megállapodás.
A politikus egyébként a harmadik fideszes, aki 2006 óta kilépett a frakcióból és független képviselő lett, ezt megelőzően Tóth András és Lengyel Zoltán távozott. Császár Antal kilépésével a Fidesz-frakció 138 fősre csökkent.
Huszonkét változás a ciklusban Császár Antal Fidesz-frakcióból való kilépésével a következőképpen alakultak a parlamenti erőviszonyok: MSZP 190, Fidesz 138, KDNP 23,
SZDSZ 19, MDF 10, független 5 fő. A lemondott szabad demokrata Gegesy Ferenc helye még üres. Az MTI-Sajtóadatbank gyűjtése szerint 2006 májusától a következő változások voltak az Országgyűlésben:
2006. május 16.
Gyenesei István, aki a Somogyért Egyesület képviseletében szerzett mandátumot, független képviselő lett.
2006. május 16.
Gráf József és Szilvásy György, az MSZP országos listáján bejutott képviselők lemondtak mandátumukról, mert miniszteri kinevezést kaptak. Helyettük Szabó Lajost és Kránitz Lászlót igazolták.
2006. július 2.
Elhunyt Horváth Balázs (Fidesz). A megüresedett helyre kiírt október 1-jei időközi választáson Horváth Zsolt (Fidesz) szerzett mandátumot.
2006. szeptember 30.
Lemondott mandátumáról Hunvald György (MSZP, budapesti területi lista), a VII. kerület újjáválasztott polgármestere. Utóda Schiffer János lett.
2006. október 1.
Lemondott mandátumáról Vastagh Pál (MSZP országos lista), mert kanadai nagykövetté nevezték ki. Utóda Teleki László lett.
2006. november 15.
Demszky Gábor (SZDSZ, területi lista) lemondott mandátumáról, miután Budapest főpolgármesterévé választották. Helyét Geberle Erzsébet foglalta el.
2007. február 2.
Tóth Bertalan (MSZP, Baranya megye, területi lista) lemondott mandátumáról. Utóda Tasnádi Péter, Pécs polgármestere lett.
2007. június 21.
Bakonyi Tibor (MSZP, budapesti területi lista) lemondott mandátumáról, mert a Fővárosi Gázművek Zrt. vezérigazgatója lett. Helyére Havas Szófiát delegálták.
2007. augusztus 16.
Lengyel Zoltán (Fidesz-KDNP, egyéni lista) kilépett a Fidesz-frakcióból, és függetlenként folytatja munkáját.
2007. szeptember 14.
Kis Zoltán (SZDSZ, országos lista) lemondott mandátumáról, mert a Regionális Fejlesztési Holding Zrt. vezérigazgatója lett. Utóda Velkey Gábor lett.
2007. október 12.
Lemondott képviselői mandátumáról Kispál Ferenc (Fidesz, Csongrád megyei területi lista). Helyére Bodó Imre került.
2007. október 20.
Elhunyt Deák András (Fidesz-KDNP, Budapest, 15. vk., XI. kerület) képviselő. A helyére kiírt időközi választást Rétvári Bence (KDNP) nyerte meg.
2007. október 26.
Tóth András (Fidesz, Szabolcs Szatmár-Bereg megye, területi lista) kilépett a Fidesz-frakcióból, és átült a függetlenek közé.
2008. május 6.
Pálinkás József (Fidesz, Hajdú-Bihar megye, területi lista) lemondott mandátumáról, mert a Magyar Tudományos Akadémia elnökévé választották. Helyét Arnóth Sándor töltötte be.
2008. június 3.
Elhunyt Szántó János (MSZP, Fejér megyei területi lista) képviselő. Szabadkai Tamás került a helyére.
2008. szeptember 14.
Gegesy Ferenc (SZDSZ, Budapest, 12. vk., IX. kerület) lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról.
2008. szeptember 26.
Az MDF frakciója kizárta soraiból Almássy Kornélt (MDF, országos lista), aki a függetlenek között folytatja munkáját.
2008. szeptember 29.
Lemondott mandátumáról Arnóth Sándor (Fidesz, Hajdú-Bihar megye, területi lista) miután a parlament ülésén Iváncsik Imre államtitkárnak azt kiabálta be, hogy "Lógni fogsz." Utóda Tiba István lett.
2008. október 10.
Vas János (MDF, országos lista) kilépett az MDF-frakcióból, átült a függetlenek közé. Erre azután került sor, hogy a Vast delegáló Tisztelet Társasága bejelentette: a továbbiakban nem működik együtt az MDF-fel.
2008. október 13.
Lengyel Zoltán független képviselő belépett az MDF-frakcióba. Ezzel a parlamenti képviselőcsoportok létszáma: MSZP 190 fő, Fidesz 138 fő,
KDNP 23 fő, SZDSZ 19 fő, MDF 10 fő, független 5 fő, míg Gegesy Ferenc helye még üres.