Arany háromszögben a parlamenti klisék

Valamennyi parlamenti erő képviselteti magát a mai ötpárti egyeztetésen, de talán csak ebben van egyetértés, a pénzügyi válság miatti felelősség és megoldás kérdésében még messze nincs.

Komoly gondok vannak ugyan az állampapírpiacon, de a magyar pénzügyi rendszer stabil. A hosszú távú stabilitáshoz megfelelő háttérre van szükség - jelentette ki tegnap Veres János pénzügyminiszter napirend előtt. A pénzügyminiszter szerint a stabilitás fenntartását erősíti az ismét benyújtott költségvetés is, amit az újabb és újabb információk birtokában módosítanak és fogadnak el végül. Veres János kiemelte, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mellett folyamatosan tárgyalnak az unió illetékeseivel és meghatározó országainak vezetőivel. A pénzügyminiszter bejelentette: a mai ötpárti konzultáción ad tájékoztatást a részmegállapodásokról és a további tárgyalások menetéről; felszólalásában ehhez az ellenzéki pártok együttműködését kérte.

Varga Mihály, a Fidesz-kormány volt pénzügyminisztere reagált elsőként, számon kérve, hogy az IMF-szerződés részleteiről csak hétfőn, és nem korábban adott tájékoztatást. Az ellenzéki politikus arra várt választ, hogy miért Magyarország a legsebezhetőbb, miért omlott össze a forint és az állampapírpiac, és miért kellett ahhoz az IMF-hez fordulni, amelytől 1996 óta Magyarország nem kért segítséget. Varga Mihály világossá tette: a kormányzati felelősség és annak kimondása nélkül, hogy a gazdaságpolitika elhibázott, "kétes és kétszínű" minden kormányzati igyekezet. A Fidesz képviselője mindenesetre közölte: pártja részt vesz a mai ötpárti konzultáción. Ugyancsak megkésettnek nevezte a "hívó szót" a KDNP nevében felszólaló Hargitai János, hozzátéve: előbb arról kell beszélni, hogy a felelőtlen költségvetési politika törvényszerű következménye a válság.

Dávid Ibolya MDF-elnök szerint a mai ötpárti tanácskozást "hárompárti bocsánatkéréssel" kellene kezdeni, miután az úgynevezett 100 napos programot (az MDF kivételével) mindegyik párt támogatta. A pártelnök szerint e "jóléti koalíció" pazarlásának árát kell most megfizetni. "Már volt egy fél lépés, a nemzeti csúcs, de ott féltek kimondani: vége annak az időszaknak, hogy hitelből lehet osztogatni. Ma még mi nyúlkálhatunk egymás zsebébe, holnap már a hitelezők" - mondta.

- Nem most van itt az ideje az egymásra mutogatásnak! - így reagált minderre Horn Gábor szabad demokrata ügyvivő. A liberális politikus leszögezte, hogy a krízis nem Magyarországhoz kötődik. A szocialista Kovács Tibor az "első kör" végén azt hangsúlyozta, hogy a válságra adott kormányzati intézkedések megfelelőek voltak.

A pénzügyminiszter napirend előtti felszólalását és az arra adott reagálásokat követően ismét Varga Mihály kapott szót. A fideszes politikus azt mondta: "tíz évet repültünk vissza az időben". Arra utalt, hogy a Fidesz-kormány idején nem használták fel az IMF készenléti hitelét. Varga megismételte, hogy a Fidesz "aranyháromszög-javaslatot" kínál a válságra, a három pillér pedig: szociális biztonság, pénzügyi egyensúly, gazdasági növekedés.

Persze nem mind arany, ami fénylik, Veres János ugyanis így reagált: "Van egy rossz hírem: nem tíz évvel, valószínűleg 79 évvel repültünk vissza az időben." A tárcavezető szerint most ugyanakkora a kihívás, mint 1929-ben.

Fodor Gábor szabad demokrata pártelnök azt mondta: ideje félretenni a kliséket. Ismét a plafontörvényt és az adóreformalap létrehozását, illetve a hiánycsökkentést szorgalmazta. Dávid Ibolya az "őszinteséget" kérte számon a politikai eliten, mondván: el kell ismerni, hogy "fájni fog, átmenetileg", "nem elég gyáván adócsökkentést ígérni".

Az október 23-i megemlékezésekről egyedül Harrach Péter (KDNP) beszélt tegnap a parlamentben. Szerinte a kormány nem létező radikális veszéllyel riogatott ismét, hogy végül a megmentő szerepében mutathassa magát.

A legfontosabb és a legbátrabb

Az Országgyűlés hétfőn módosította a "lex Mol"-t. A közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásokat érintő egyes törvények módosítását ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el a Ház. A módosításra az Európai Bizottság kifogásai miatt volt szükség. A Ház 355 igen és egy nem mellett, tartózkodás nélkül döntött arról, hogy a Communitas Fortissima, azaz a Legbátrabb falu címet adományozza a Vas megyei Kercaszomor számára. A négy párt (MSZP, Fidesz, MDF, KDNP) képviselői által beterjesztett törvényjavaslatot a kormány nevében Gyenesei István önkormányzati miniszter is elfogadásra javasolta. A Vas megyei Kercaszomort 1919-ben szerb-horvát-szlovén csapatok szállták meg, de a település lakossága szembeszállt velük, így 1922-ben újra Magyarországhoz csatlakozhattak. A Vas Megyei Közgyűlés 2002-ben kezdeményezte a kormánynál, hogy a Legbátrabb falu címet adományozza Kercaszomornak. (MTI)

A válság összehoz
A válság összehoz
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.