A Főgáz eladását tervezik
A kisebbségi tulajdonos a német RWE-csoport, amelynek elővásárlási joga van. A cég legnagyobb értékét kiépített hálózata és az évről évre a tulajdonosoknak kifizetett - és az emelkedő gázárak növekvő öszszegű - osztalék jelenti; utóbbi címen a főváros idén a tervezettnél kétmilliárd forinttal többet, 4,7 milliárdot kapott.
A privatizációs bevételből a főváros a tervezett uniós projektek önrészét teremtené elő; a jelenlegi számítások szerint ugyanis 2010-ig nagyjából ötven-nyolcvan milliárd forint értékű beruházásra nincs fedezet. A főváros elérte hitelplafonját, jelenlegi - 150 milliárd forint körüli - adóssága miatt újabb kölcsönnel csak 2011 után számolhat.
A Főgáz privatizációjáról már tavaly elvi döntést hozott a főváros, ám politikai döntés még nem született; az MSZP és az SZDSZ keddi frakcióülésén alakítja ki az álláspontját.
A Főgáz eladásáról a Fővárosi Közgyűlés dönthet, az előzetes tervek szerint csütörtökön, a helyszínen kiosztott javaslat alapján. Egyelőre kérdéses, hogy a privatizáció megindítása többséget kap-e a pénzpiaci válság és a részvényárak bizonytalansága közepette. A fővárosi ellenzék már jelezte, hogy a gáz olyan alapszolgáltatás, amelyet nem lehet "ész nélkül privatizálni", a várost kiszolgáltatott helyzetbe hozni.
Többek szerint a Főgáz eladása az aranytojást tojó tyúk levágást jelenti; Atkári János, Budapest korábbi gazdasági főpolgármester-helyettese nemrégiben arra hívta fel a figyelmet, hogy a privatizáció nagy bevételt hoz ugyan, de megfosztja a tulajdonos fővárost az évi több milliárd forint osztaléktól. Egyes vélemények szerint idő előtti volna a cég eladása, főként a mostani gazdasági kilátások közepette. Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) gazdasági főpolgármester-helyettes tavaly azt mondta, hogy a magánosítás előkészítése legalább három évet venne igénybe.