A jómód nem feltétlenül jó az egészségnek
Az, hogy a szociális és az anyagi jólét befolyásolja az egészségi állapotot, különösen a fiataloknál, nem újdonság. Az azonban, hogy a jómódúak egészség terén minden tekintetben jobbak, messze nem igaz.
- Az, hogy több zöldséget és gyümölcsöt esznek, gyakoribb közöttük a rendszeres reggeli, a sok sport, igaz. Ugyanakkor több cukros üdítőt is isznak, ami viszont már nem jó. De korábban kezdik az alkoholizálást is, a jómódú fiatalok már előbb és gyakrabban lesznek részegek, s gyakoribb körükben a baleset - sorolja egy most zárult vizsgálat eredményeit Németh Ágnes, az Országos Gyermek-egészségügyi Intézet kutatásvezetője. A kutató Európa és Észak-Amerika 41 országára kiterjedő, összesen 204 ezer gyermek, illetve fiatalkorú részvételével tartott felmérés eredményeiből indult ki.
Magyarországon a Nyugat-Európa országaiban látható trendet még nem érték el: ahogy ott az elhízás, a túlzott tévézés például kimondottan a szegényebbeknél gyakoribb, nálunk nemigen van összefüggés az anyagi szint és az ilyen fajta rossz szokások között.
A magyar fiatalok énképe sokszor nagyon kritikus: a lányok, bár körükben alacsonyabb a túlsúlyosság aránya, mégis kövérnek érzik magukat, elégedetlenek a saját testképükkel. Németh Ágnes szerint a mentális egészség terén viszont nagyon érezhető a jólét hatása: itt az anyagi, illetve szociális szegénység a gyerekeknél komoly károkat okoz. Magyarország a legtöbb témában a középmezőnyben helyezkedik el.
A lányok és az idősebb fiatalok kevésbé érzik magukat egészségesnek nálunk a többi országhoz képest - és ez általában jellemző Kelet-Európára. Az Észak-Európában élő fiúkra jellemzőbb a jó mentális egészségi állapot. A nyugat-európai fiatalok, és az észak-európai fiúk rosszabb kapcsolatról számolnak be családjukkal, viszont kortárs kapcsolataik erősebbek, mint Kelet- vagy Dél-Európában élő társaiké.
A jelentés kihangsúlyozza az elhízás magas arányát Észak-Amerikában, a viszonylag alacsony gyümölcsfogyasztási arányt Észak-Európa egyes részein, illetve a fogamzásgátló tabletták magasabb arányú használatát Nyugat-Európában Kelet- és Dél-Európához képest. Ide tartozik, hogy Magyarországon a szexet kipróbáló fiatalok 78 százaléka óvszert használt.
A felmérés szerint Magyarországon kevesen reggeliznek - ami egészségtelen. A magyar fiatalok a 41 ország átlagához képest nem tévéznek sokat. Ritkábban járnak viszont a világátlagnál a magyar tinédzserek a barátaikkal vendéglőkbe, klubokba.