Variációk gyermekbegyűjtésre
A tiszalúci Arany János Általános Iskola hétszáz tanulójából huszonnégyen kényszerültek évismétlésre kétszázötven órát meghaladó távollétük miatt - mondta érdeklődésünkre Nyikesné Szögi Csilla igazgató. Az ötezer-hétszáz lelkes településen működik a kistérség legnagyobb iskolája, ahová kizárólag helybéli gyermekek járnak - vagy nem járnak. Az intézmény statisztikája szerint évente csaknem hatezer órát mulasztanak a tanulók, ami ezerkétszáz, az intézménytől távol töltött munkanapot jelent. Többnyire ugyanannak a tíz-tizenöt családnak a gyermekei maradnak távol. A nagyközség szociális irodájának munkatársai gyakori vendégek az érintett családoknál, hogy a szülőket meggyőzzék arról, gyermeküknek napközben az iskolában volna a helye. A szülők sokszor azzal védekeznek: ők reggel útnak indították a gyerekeket... A tiszalúci polgármesteri hivatal évente húsz-harminc esetben indít szabálysértési eljárást iskolai hiányzások miatt, ami dr. Pulinka Mihály jegyző szerint a kistérségben nem tekinthető sem soknak, sem kevésnek.
Megyaszón minden reggel létszámellenőrzést tartanak az osztályokban, különösen a notórius hiányzónak elkönyvelt öt-hat család gyermekeit keresik - ismertet egy kényszer szülte megoldást Fekete Gézáné igazgató. Aki nincs ott, azt a gyermekvédelmi referens hozza be a hivatal gépkocsijával, de az sem ritka, hogy valamelyik tanár szalad ki érte a saját autójával. Hetente akár két-három alkalommal is előfordul, hogy gépkocsival gyűjtik össze a hiányzókat. A pedagógusok napi kapcsolatban állnak a háziorvossal is, így közvetlen információt kapnak a betegség miatt távol maradó gyermekekről is. Az igazgató szerint a hiányzások elleni folyamatos és következetes fellépésüknek köszönhetően az utóbbi időben valamennyit javult az érintett családok hozzáállása, de ha csupán rajtuk múlna, a gyermekek gyakran hiányoznának az órákról.
Monokon évről évre következetesebben büntetik az iskolából távol maradó gyermekek szüleit, míg 2005-ben a tankötelezettség megszegése miatt 21 esetben 52 ezer forint bírságot szabott ki a hivatal, 2006-ban már 41 szülőt büntettek meg összesen 295 ezer forintra, tavaly pedig 24 szülőre 585 ezer forint bírságot róttak ki - tájékoztatta lapunkat dr. Szabó Rita jegyző. A be nem fizetett bírságot a lakossági folyószámlákról emelték le végrehajtási eljárás keretében. Idén két család esetében kiskorú veszélyeztetése miatt feljelentést tettek, a szülők elleni vádiratot már összeállította az ügyészség, a tárgyalás még nem kezdődött el.
Nagy Zoltánné, a monoki családsegítő iroda vezetője ehhez annyit tett hozzá, hogy a faluban három család gyermekei nem jártak iskolába, májusban azonban a képviselő-testület (segélyt csak munkáért elv alapján ismertté vált) rendelete nyomán megvonták tőlük az ingyenes étkezést és tankönyvellátást, valamint az évente kétszer fizetett gyermekenkénti 5500 forintos támogatást. Ezt követően az egyik ötgyermekes család jobb belátásra tért. A másik két család gyermekei azonban továbbra sem jelentek meg az iskolában. Amikor távollétük meghaladta a kétszázötven órát, a jegyző jogával élve feljelentést tett ellenük.