A forradalmár unokája a forradalomról

A lehető legőszintébb filmet akartam elkészíteni 1956-ról, és azt hiszem, ez sikerült is - mondja Bali Sándor, a Csapataink harcban álltak című dokumentumfilm készítője. A fiatal filmes húsz 1956-os forradalmárral, illetve hozzátartozóikkal készített interjúkat két évvel ezelőtt.

Többek között Göncz Árpáddal, Fónay Jenővel, az azóta elhunyt Halda Alízzal, Litván Györgygyel és Vásárhelyi Miklós özvegyével, Vásárhelyi Edittel beszélgetett. Személyes indíttatásból vágott neki a filmkészítésnek: nagyapja, Bali Sándor szintén 56-os forradalmár volt, később együtt raboskodott Bibó Istvánnal és Mécs Imrével.

A filmes azt mondja, hogy családjukban nem volt tabutéma a forradalom. Hozzáteszi: azután, hogy nagyapja 1982-es temetésére kétszáz rendőrt vezényeltek ki, nem is lehetett az. - Bármilyen különös, manikűrösként dolgozó nagymamám, aki szintén megszólal a filmben, egyik leghűségesebb vendége éppen Kádár Jánosné volt - meséli.

Bali Sándor szerint csak személyes történetekkel lehet megfogni a fiatal nézőket, akik nem igazán érdeklődnek a forradalom iránt. - 1956 lerágott csont, mindenki mondja róla a magáét politikai beállítottságának megfelelően, de valójában az emberek többségét nem érdekli - állítja. Szerinte ezért nem volt eddig különösebb visszhangja a két évvel ezelőtt készült filmnek.

Hozzátette: szereplői mai politikai hovatartozásával nem foglalkozott, Wittner Mária ugyanúgy megszólal, mint Mécs Imre. - Az 56-os forradalom sok képviselője szerencsére még él, meg kellene becsülni őket és figyelni rájuk, mert ez a fajta önfeláldozás mára kiveszett a világból - mondja a filmes. (A film október 24-én és 26-án este tízkor látható az ATV-n.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.