Népszavazás: az AB még hezitál

Úgy tűnik, a vártnál nagyobb fejtörést okoz az Alkotmánybíróság (AB) számára, hogy miként döntsön az Albert házaspár által kezdeményezett népszavazás ügyében - erre utal legalábbis, hogy a testület teljes ülése a héten már harmadszor tárgyalja a referendum elrendeléséről szóló parlamenti határozat ellen benyújtott indítványokat. A hosszadalmas vita arra enged következtetni, hogy nem rutineljárásról van szó, és a testület akár a több-biztosítós egészségügyi modell elleni népszavazás elutasításának a lehetőségét is fontolgathatja.

Az Albert házaspár azt kérdezné: "Egyetért-e ön azzal, hogy Magyarországon ne vezessék be a mindenki által kötelezően választandó, üzleti alapon működő több-biztosítós egészségbiztosítást?" A kellő számút bőven meghaladó aláírás birtokában a parlamentnek mérlegelési lehetőség nélkül a népszavazás elrendeléséről kellett határoznia.

Ha az AB a referendumnak esetleg utat adna, azt az idén már valószínűleg nem tarthatnák meg. A köztársasági elnöknek ugyanis a népszavazás időpontját a jogorvoslat elbírálását követő kilencven napon belüli időpontra kell kitűznie, de legalább 43 napot kell hagynia a felkészülésre is. Vagyis: ha az AB a jövő héten döntene, a referendumot legkorábban december 14-ére tűzhetné ki. Csakhogy ez ezüstvasárnap, a következő lehetséges alkalom pedig aranyvasárnapra esne. December 28-a is legalább ennyire alkalmatlan. Ezért valószínű, hogy az államfő inkább 2009 januárját választaná.

Nem kizárt azonban, hogy a népszavazást egyáltalán nem tartják meg. Elképzelhető ugyanis, hogy az AB - saját korábbi határozataira hivatkozva - helyt ad a kifogásoknak. A testület idén márciusban utalt arra, hogy minden kezdeményezésnél vizsgálni kell a rendeltetésszerű joggyakorlás, illetve a népszavazás alkotmányos rendeltetése kérdését. Vagyis: referendumot olyan tárgyban lehet tartani, amely "állásfoglalásra készteti az ország valamennyi választópolgárát, és annak eredményeként az Országgyűlést kötelező döntés születik". Ma viszont nincs miről dönteni, mert a több-biztosítós modell bevezetése nincs napirenden.

Az AB áprilisban kimondta azt is, hogy "eldöntendő kérdés hiányában (...) nincs helye népszavazás kezdeményezésének". a testület szerint a referendumnak önmagában az sem lehet a célja, hogy valamilyen ügyben hároméves törvényalkotási moratóriumot kényszerítsen ki. Információnk szerint a testülethez beterjesztett kifogások is ezeken a döntéseken alapulnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.