A kormányfő szerint a biztonság az első
Gyurcsány Ferenc kormányfő is szót kért: e mostani helyzetben mindenek előtt való a biztonság parancsa, mondta. Közölte, hogy az adócsökkentés elmarad, de a plafontörvénnyel és az adóegyszerűsítéssel kapcsolatban konszenzus születhet, akár kétharmados is.
Csínján kell bánni a közszférában dolgozók létszámának csökkentésére vonatkozó igényekkel - ezt válaszolta a miniszterelnök utóbb Boross Péter (MDF) felszólalására. Az MDF volt miniszterelnöke ugyanis azt mondta, hogy noha sokan felvetik, hogy a közszféra drága, de szerinte "nem kellene 8 százalékot utcára tenni". - Én azzal értek egyet, hogy nem a létszámot, inkább a javadalmazást kellene csökkenteni - mondta az MDF-es politikus, aki szerint a nyugdíjasok 13. havi juttatása sem lehet tabu. Gyurcsány Ferenc azt válaszolta: a közszférát illetően mértéktartó döntéseket kell hozni, nagyon sokat áldoztak már a pedagógusok, az orvosok, a szociális munkások. Azt is sokszor hallja - tette hozzá -, hogy a közszférán spórolni kell, de konkrét javaslatokat nem hall. Szerinte például a rendőrök számát inkább növelni kellene, a három műszakban dolgozó ápolónők fizetése pedig nem haladja meg a százezret. Ezért is kell csínján bánni a csökkentésre vonatkozó felvetésekkel - mondta.
A polgári törvénykönyvről szóló javaslat fegyelmezetlenség miatt maradt napirenden tegnap. A Fidesz ugyanis azt szerette volna, ha lekerül a napirendről, ehhez mindössze egy szavazat hiányzott. (Múlt héten ugyancsak egy szavazat döntött, de akkor épp a napirendről való levételről.) A parlamenti rendszer szerint Kósa Lajos, Nagy Gábor Tamás és Áder János nem volt jelen a szavazáskor, Wittner Mária kártyája pedig a gépben volt, mégsem szavazott. A Fidesz szavazásonként ötvenezer forintra büntette fegyelmezetlen képviselőit; különösen azután, hogy két fideszes javaslat is elbukott többség hiányában. Az MSZP frakciója szintén büntetett, ők a múlt heti hiányzókat regulázták meg.
Nem folytatja a héten a parlament a kétszáz fős Országgyűlés létrehozásáról szóló fideszes alkotmánymódosítás vitáját. Az MSZP ugyanis a szabad demokratákkal együtt most már nem támogatta, hogy a héten napirendre vegyék az általános vita folytatását. Így bizonytalanná vált a fideszes javaslatról szóló szavazás is. A Fidesz 2006. június 16-án terjesztette a T. Ház elé a kétszáz fős parlamentről szóló indítványát; azóta a szocialisták hatvan alkalommal szavazták le a napirendre tűzését. Két héttel ezelőtt viszont elkezdték a tárgyalást, s akkor a Fideszen és a KDNP-n kívül az MSZP, az SZDSZ és az MDF is arra a következtetésre jutott, hogy üres PR-fogásról van szó.
Gyenesei ajánlása - Gusztos felszólítása
Lemondásra szólította fel tegnap Gusztos Péter SZDSZ-es képviselő az önkormányzati minisztert. Gyenesei István polgármestereket biztatott ugyanis arra, hogy egy barátja színdarabját mutassák be településük színházában. Az ügyben a fideszes Deutsch Tamás interpellált tegnap a parlamentben.
Gyenesei István válaszában elmondta: az önkormányzati törvény nem tiltja sem a polgármesternek, sem a miniszternek, sem az országgyűlési képviselőnek, hogy tájékozott legyen a kultúra területén is. A turizmusért is felelős szakminiszter szerint az ajánlott produkciók a nyári turisztikai szezon telt házas attrakciói közzé tartoztak, és a jövő év a kulturális turizmus éve lesz. Hozzátette, hogy ha valakit mégis megbántott volna "ezzel a szelíd ajánlással", elnézést kér tőle, nem állt szándékában a legkisebb nyomást sem gyakorolni senkire. A választ a képviselők többsége elfogadta ugyan, Gusztos szerint azonban az etikus válasz az lett volna, hogy "Tisztelt Ház! Súlyos hibát követtem el, ezért a mai nappal lemondok a miniszteri megbízatásomról. Bocsánat." A liberális politikus szerint Gyenesei a legáporodottabb szagú szocializmust idézte fel. (Hírösszefoglalónk)
Pár beszéd
Nem holmi záródokumentum vagy érdemi megállapodás volt az elsődleges célja a hétvégi nemzeti csúcsnak, sokkal inkább a párbeszéd megteremtése és létrejötte - ezt mondják a kormány emberei. Párbeszéd, pontosabban egy pár beszéd a parlament tegnapi ülésén is volt ellenzéki és a kormányoldal között.
Fékezett habzással.
Az ellenzéki vezérkar csak jóval a napirend előtti felszólalások vége felé szivárgott be az ülésterembe: Orbán Viktor, Navracsics Tibor, Répássy Róbert, Kósa Lajos és Varga Mihály így lemaradt a kormányfő hozzászólásairól. Talán ha már nem lehet kivonulni, be sem jönnek inkább. Semjén Zsolt hiába invitálta a fideszes Lázár Jánost, hogy egy rövid beszélgetésre üljön át mellé, a képviselő nem akarta Orbán üres székét elfoglalni. A liberális sorokban béke honolt: Kóka János cukorkát kapott Gusztos Pétertől, a pártelnök Fodor Gábor pedig a napi sportújságot olvasta unottan. A napi fociadag után visszaküldte a lapot a feladójának: a szocialista Katona Bélának. Sportkoalíció.
A plenáris egyik legfelkapottabb szereplője Szabó Pál közlekedési miniszter volt, aki lemondása (és annak elfogadása) után most először jelent meg az Országgyűlésben. Le is csaptak rá, előbb a kereszténydemokrata Nógrádi László, majd a szocialista Tóth Károly, Podolák György és Vidorné Szabó Györgyi kereste a társaságát. Hiller István a volt miniszterelnök Boross Péterrel kezelt a fotóriporterek vakuinak fényében, de nincs szó új koalícióról: a miniszter és az exkormányfő ma együtt vesz részt a pécsi Janus Pannonius- emlékülésen - ennek örültek. Hevesen kattogtak a fényképezőgépek akkor is, amikor Semjén Zsolt a honvédelmi miniszterhez hajolt baráti mosollyal, majd hosszan lobbizott egy katonai ingatlan eladásáért a hajósi önkormányzat számára. Nem sokkal
azután, hogy a KDNP-elnök nemrég még "magyarul beszélőknek" nevezte a kabinet
tagjait. A párbeszéd tehát beindult. (Páholy, Szalay Tamás Lajos)