Önszelekció a felvételiken?
Kompromisszumokat kell kötniük a falusi fiataloknak ahhoz, hogy bejussanak a felsőoktatásba - állapította meg Kiss Paszkál szociálpszichológus, az ELTE oktatója a 2007-es jelentkezési és felvételi statisztikákat elemezve. Összesen 96 078 diák adatait vetette öszsze a fölvett 69 499 új hallgató adataival, az eredményeket a Felsőoktatási Műhely című folyóiratban tette közzé.
Az elemzés során bebizonyosodott: a faluról érkezők hátrányba kerülnek. Alapvető különbség mutatkozik abban is, hogy egyáltalán hányan kerülhetnek a felsőoktatásba. A KSH adatai szerint a 18-24 éves korosztályban a falusiak 40 százaléka rendelkezik érettségivel, míg a többi településtípuson élők több mint 60 százaléka ezt megszerezte.
A középiskolán kívül megszerezhető tudásban további különbségek vannak. A felvételin pluszpontot érő nyelvvizsgát a városiak 45 százaléka, a községből érkezőknek csak a 34 százaléka tudott tavaly felmutatni. A szintén többletpontot jelentő, kiemelkedő tanulmá-nyi teljesítményben (például OKTV-helyezés) már kisebb a különbség: a községekből érkezők csaknem kilenc, a nem községekből érkezők tíz százaléka szerzett így pluszpontot. A hátrányos helyzet miatt járó többletpont esetében fordul a kocka: a községbeliek 9,3 százaléka, a városiak 4,9 százaléka kapott pluszpontot.
A községekből érkezők tehát eleve alacsonyabb pontszámmal indulnak, igaz, a különbség - talán a hátrányos helyzet miatt kapott pluszpontok miatt - nem olyan nagy: a falusiak átlagosan 114, a városiak 117 pontot értek el a felvételin. A falusiak - legalábbis statisztikai megközelítésben - olyan képzéseket céloznak meg, ahol kisebb a verseny, alacsonyabb pontszámokkal is be lehet kerülni - vagyis úgy tűnhet, egyfajta önszelekcióval élnek. A községekből érkező fiatalok elsősorban a pedagógus, a műszaki és az agrár területekre jelentkeznek. Kisebb arányban választják az olyan népszerű pályákat, mint a jogász, orvos, pszichológus vagy szabad bölcsészet. Szintén kisebb arányban pályáznak a jó elhelyezkedési esélyekkel és a későbbiekre magasabb keresettel kecsegtető gazdaságtudományi területre.
A falusi fiatalok hangsúlyosan kevésbé választják a budapesti egyetemeket, főiskolákat. Kiss Paszkál szerint ennek oka az lehet, hogy ide nehezebb bejutniuk.
A felvételi sikerességét illetően nincs nagy különbség a két csoport közt: a községből érkezők csaknem 70, a városiak 73,5 százalékát fölvették. A falusi fiataloknak azonban több kompromisszumot kellett kötniük a sikeres felvételi érdekében. Csaknem 93 százalékuknak ehhez kistérséget kellett váltania, míg a városiak esetében erre csak 67 százalékban volt szükség.
Nagyobb rugalmasságra van szükségük a szakterület kiválasztásában is a falusiaknak, hiszen közülük többnek kellett módosítania eredeti elképzelésein, azaz nagyobb arányban jutottak be más szakra vagy szakterületre, mint amit első helyen jelöltek meg. Így tovább nyílt az olló a gazdasági területen a nem községből érkezők javára, a pedagógus-, az agrár- és a műszaki képzésekben viszont még inkább nő a falusiak aránya.
Kiss Paszkál szerint mindezek alapján megállapítható, hogy a felsőoktatási felvételi ugyan nem jelent pluszakadályt a községekben élők továbbtanulásában, azonban nem is segíti őket az érettségiig kialakult hátrány ledolgozásában.
- A községekben élők aránya a 18-24 éves korosztály egészében 30,5%
- A községekben élők aránya az érettségizettek között 22,2%
- A községekből 2007-ben a felsőoktatásba jelentkezők aránya 25,7%
- A felvettek aránya 24,6%
(Forrás: Felsőoktatási Műhely)