Gyurcsány diktálta Orbán menetrendjét

Hasznos a nemzeti csúcs, mert egyrészt egy kifejezetten válságos pillanatban a világnak azt üzeni, hogy minden ellenkező híresztelés ellenére képesek leülni egymással a magyar politikai szereplők, másrészt talán sikerült itthon valamelyest tudatosítania, hogy nagy a baj. Így értékelte a találkozó tapasztalatait Török Gábor.

A Vision Consulting vezetője szerint a politikai szereplők közül mindenki hozta a papírformát, stratégiai és retorikai értelemben kifejezetten professzionálisan. A politológus úgy látta: Szili Katalin házelnök ügyesen használta ki a lehetőséget, és Sólyom László távollétében magára öltötte az államfő jelmezét. Gyurcsány Ferenc visszafogott volt, és az elmúlt napokban vitt válságmenedzseri szerepét játszotta tovább, ellenfelét pedig a korábban vele szemben fegyverként használt neoliberális feliratú mezőbe utalta - fogalmazott Török, aki szerint Orbán Viktor keménynek, határozottnak és népbarátnak mutatkozott, miközben a "Gyurcsány a hibás"-retorikát anélkül is csúcsra fejlesztette, hogy kimondta volna a kormányfő nevét. Az SZDSZ-es duó, Fodor Gábor és Kóka János, csakúgy, mint az MDF-es Dávid Ibolya őszinteségről és összefogásról beszélt, bátor megszorító javaslatokat tett, és közben a két nagyra hárított minden felelősséget - mondta a politikai elemző, aki szerint Orbánt kellemetlen helyzetbe hozhatja Demján Sándor VOSZ-elnök rendkívül hatásos felszólalása.

Kiszelly Zoltán szerint a magyar politikai osztálynak meg kellett nyugtatnia a hazai és a külföldi befektetőket és betéteseket. Ez a cél teljesült, a találkozó ilyen szempontból eredményes volt. Más szempontból viszont ezt nem lehet kijelenteni, mert a csúcs nekifutás lehetett volna a "házi feladatok" megoldásának, amelyeket - bár mindenki tudja, hogy meg kell oldani őket, - a szavazatvesztéstől félve egyik politikai erő sem mer felvállalni. Vagyis azt, hogy a nagy ellátórendszerekhez hozzá kell nyúlni, ehhez azonban konszenzusra van szükség, hogy az átalakítások ellen senki ne indítson népszavazást.

Ezen a héten Gyurcsány Ferenc diktálta Orbán Viktor menetrendjét - állapította meg Kiszelly. Hétfőn nem vonult ki az ellenzék a parlamentből a miniszterelnök beszéde alatt, kedden a Fidesz elnöke a néppárti miniszterelnökök előtt megerősítette a magyar álláspontot a válsághelyzetből kivezető lehetséges útról, s ezek után le kellett ülnie Gyurcsány asztalához - sorolta. Ha most a Fidesz nem megy el a találkozóra, s a válság általánossá válik, később az ellenzéki pártot kiáltották volna ki fekete báránynak.

Bebizonyosodott, hogy az álláspontok egyeztetése szempontjából működésképtelen a nemzeti csúcs intézménye, hiszen nem történt más, mint egy közepesen izgalmas parlamenti vitanapon - hangsúlyozta megkeresésünkre Mráz Ágoston Sámuel. A Nézőpont Intézet kutatásvezetője szerint a nemzeti csúcs meghirdetése után a miniszterelnök tűnt győztesnek, hiszen két év után sikerült tárgyalóasztalhoz ültetnie a Fidesz elnökét. Később elpárolgott Gyurcsány előnyös pozíciója - mondta Mráz -, mert a csúcs után már nem mondhatta, hogy az ellenzéknek nincs programja.

Az MTV A szólás szabadsága című műsorának megbízásából telefonos közvélemény-kutatást végzett október 17-én a Szonda Ipsos ötszáz fő megkérdezésével a pénzügyi válságról és a nemzeti csúcsról. A megkérdezettek a magyarországi 18 év feletti felnőtt la
Az MTV A szólás szabadsága című műsorának megbízásából telefonos közvélemény-kutatást végzett október 17-én a Szonda Ipsos ötszáz fő megkérdezésével a pénzügyi válságról és a nemzeti csúcsról. A megkérdezettek a magyarországi 18 év feletti felnőtt la
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.