Lagziba kölcsönöz székeket az iskola ötezerért
A hatvan év körüli, köpcös polgármester - aki már az ötödik ciklusát tölti az ezernégyszáz lelkes falu élén - megtört ember benyomását kelti.
A helyiek az utcán, az egyik kisbolt előtt csoportokba verődve taglalják a fejleményeket - és szidják a település vezetőit.
- A falunak azért nincsen pénze, mert lopnak, csalnak, hazudnak - mondja egy fejkendős, fekete ruhába öltözött aszszony. Amikor megkérdezem, hogy kire gondol, felháborodva veti oda:
- Hogy ki lop? Hát biztos nem én!
A falubeliek azt mondják: Márton Józsefnek nemcsak a csődről kellene számot adnia, hanem arról is, hogy miért és meddig fagyoskodnak a helyi iskolában és óvodában a gyerekek. A gázszolgáltató társaság ugyanis az önkormányzat két és fél millió forintos tartozása miatt az elmúlt napokban kikapcsolta a gázt az önkormányzati fenntartású intézményekben. Az óvodába és az iskolába nyolcvan gyermek jár, ők az elmúlt időszak hűvösebb napjain pulóverben és sapkában ültek a foglalkozásokon és az órákon. A gázszolgáltató kikapcsolta a gázt a polgármesteri hivatalban is, az intézmény dolgozói azonban nem fáztak, mert a községháza épületét külön kazán fűti. Így fordulhatott elő, hogy az iskolásoknak az egyik hűvös napon a községháza nagytermében tartották meg a tanórákat.
A rendkívüli helyzetben az oktatási tárca soron kívüli támogatást nyújt Birinek, annak ellenére, hogy a település késve adta be igényét a működésképtelen önkormányzatok támogatásának második ütemében. A tárca segítségével a falu ki tudja egyenlíteni a gázszámlát, de a község tartozása két és fél millió forintnál sokkal több. A kifizetetlen számlák összege eléri a 17 millió forintot, s ebből 15 millió már kilencven napon túli tartozás. Az önkormányzat az áramszolgáltatónak is tartozik 3,5 millióval, de villany egyelőre még van.
- Nem tudjuk, meddig - mondja Bihariné Béni Gyöngyi iskolaigazgató, aki elmondja: a faluban már az idén augusztusban híre ment, hogy az önkormányzat kasszája üres, ezért nem biztonságos a gyerekeket a helyi iskolába járatni.
- Hiába mondtuk a szülőknek, hogy azzal tennének jót nekünk, ha nem vinnék el a gyerekeket, nem hallgattak ránk - teszi hozzá az igazgatónő. - Bizonytalan a jövőnk. De így van ezzel az egész falu.
Aztán Bihariné Béni Gyöngyi történetet mesél arról, hogy miként képes talpon maradni egy kisközség kisiskolája.
- Össze kellett fognunk ahhoz, hogy megmaradjunk - mondja. - Nálunk a szülők hozzák be a tisztítószereket, hogy tudjunk takarítani, és ők adják össze a pénzt, hogy számítógépeket vegyünk. A napokban kölcsönadtuk az iskolai székeket egy lakodalomba, amivel kerestünk ötezer forintot. Nem sok pénz, de nekünk jól jött, mert végre papírt tudtunk venni a fénymásolóba.
Az iskolába harmincnyolc gyerek jár. Az intézményben öt pedagógus dolgozik, ketten gyesen vannak, ketten táppénzen. De azt nem tudni, hogy lesz-e állása annak, aki pár év múlva a gyesről majd visszajön.
Biri község következő hónapjait már a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárásáról szóló törvény határozza meg. Az adósságrendezés megindításának időpontjától az önkormányzat már nem hozhat vagyoni kötelezettségvállalással járó döntést. A csőd bejelentésétől számított nyolc napon belül meg kell alakítani az adósságrendezési bizottságot, amelynek tagjai a polgármester, a jegyző, a pénzügyi bizottság elnöke, egy önkormányzati képviselő és az adósságrendezési eljárás pénzügyi gondnoka. A képviselő-testületnek válságköltségvetési rendeletet kell elfogadnia, majd az adósságrendezési bizottság reorganizációs programot készít az önkormányzatnak, és egyezségi javaslatot tesz le a hitelezők asztalára.
A falu az önhibáján kívül hátrányos helyzetbe került települések közé tartozik. A községben nincsenek jelentősebb vállalkozások, s az elmúlt években nem történtek komolyabb beruházások, fejlesztések. De ebben a nehéz helyzetben sokakban visszatetszést keltett, hogy a polgármesteri hivatal dolgozói az idén különböző köztisztviselői juttatásokban részesültek - ruhapénzt kaptak, s kiránduláson vettek részt a Dunántúlon.
Többektől azt hallom: a jövő tanévtől azokat a gyerekeket is el fogják vinni az iskolából, akiket most szeptemberben még Biribe írattak be.
- Jobb lesz a kicsiknek Balkányban, Érpatakon vagy Nagykállóban - magyarázza egy kétgyermekes asszony, és kitart a véleménye mellett azután is, hogy a beszélgetőtársai lehurrogják:
- A távolsági buszon fagyoskodjanak a gyerekek hajnalok hajnalán? - veti oda neki egy nő, de az előbbi asszony hajthatatlan:
- Hát hagyjam, hogy a fűtetlen iskolában kapjon tüdőgyulladást?
Magyarországon az önkormányzati csődeljárás megindítása
a legtöbb esetben az adott helyhatóság gazdálkodására, a nem kellőképpen átgondolt fejlesztésekre és a település teljesítőképességét meghaladó kötelezettségvállalásra vezethető vissza. A csaknem 3200 önkormányzat közül 1996 óta mindössze húsz körüli azon önkormányzatok száma, ahol adósságrendezési eljárás zajlott le
- tudtuk meg a Biri községben kialakult helyzettel összefüggésben az Önkormányzati Minisztérium nyilatkozatából. A szaktárca szerint Biri önkormányzatával és az adósságrendezési eljárás pénzügyi gondnokával együttműködve folyamatosan figyelemmel kísérik a község helyzetét, hiszen az alapvető lakossági közszolgáltatásokat
az önkormányzatnak az eljárás alatt is biztosítania kell. Megtudtuk: Biri község vezetése a napokban letéti számla nyitását kezdeményezte a minisztertől.
A kincstárnál vezetett letéti számla azt az előnyt biztosítja az önkormányzatnak, hogy a számára folyósított állami támogatásokat ténylegesen az alapvető lakossági ellátások biztosítására tudja fordítani. (K. Zs.)