Eurorégiós összefogás a rák ellen
A férfiak nyolc, a nők négy és fél évvel rövidebb életre számíthatnak Dél- és Kelet-Európa országaiban, mint az uniós átlag. Ebből a férfiak egy, a nők pedig 0,4 évet bizonyosan a rák miatt veszítenek el. Magyarországon, Horvátországban és Lengyelországban a legrosszabb a helyzet: 100 ezer emberre vetítve a magyarok 680, a horvátok 470, míg a lengyelek 320 embert veszítenek el évente. A térségben a rák talán a legnagyobb ellenség - szakemberek szerint a tájékozatlanság, a terápiákhoz és a megelőző eszközökhöz való hozzáférés egyenlőtlenségei miatt.
Nem véletlen, hogy 11 ország vezető onkológusai most Dél-, Kelet-európai Kutató Onkológiai Csoport néven közös szervezetet alapítottak a helyzet javítása érdekében. Céljuk a megelőzés hatékonyságának növelése, az időbeni felismerés és a gyógyítás akadályainak leküzdése, a problémák pontos feltárása.
A csoport mindenekelőtt felmérést készített, amelyből kiderül: a rákbetegek kezelésére fordított pénz e térségben jelentősen kevesebb, mint az EU-15 országaiban, rossz a hozzáférés a diagnosztikához és az újfajta terápiákhoz, kevés a specialista, képzésük nem megfelelő, az emberek pedig tájékozatlanok.
Dr. Bodoky György, a csoport egyik alapítója, a szerveződés ötletgazdája szerint is jelentős a lemaradásunk az unióhoz képest.
- Problémát jelent az onkológiai készítmények magas ára, ugyanakkor tény, hogy ezek a gyógyszerek nagyon jó eredményeket produkálnak, vagyis biztosítani kell a magyar betegek számára is a hozzáférés lehetőségét. Ezt "betegszelekcióval" lehet elérni. Ez azt jelenti, hogy az adott rákbetegségre és a betegség stádiumára figyelemmel kell a lehető legjobb terápiát kiválasztani. Szükséges, hogy az emberek ismerjék a legfrissebb eredményeket, s mindenütt konszenzus legyen abban, hogy a leghatékonyabb eljárás lakóhelytől függetlenül jár - mondta dr. Bodoky György.
- Tény, hogy miközben a szív- és érrendszeri betegségek halálozási mutatói folyamatosan javulnak az elmúlt 20-30 évben, a rákban a tendencia nemigen változik. Miközben Nyugat-Európában átlagosan 65 százalékos a betegség túlélése, a mi régiónkban még most is csak negyvenszázalékos - jelentette ki dr. Eduard Vrdoljak, a szervezet horvát elnöke.
Tadeusz Peinkowski lengyel professzor úgy véli, hogy egy sor genetikai, illetve geográfiai tényezővel nem nagyon lehet mit kezdeni, de azzal igen, hogy a baj időben fölismerhető legyen, s arra a megfelelő kezelést adhassák. A helyzet sürgető: Tadeusz Peinkowski saját becslései alapján azt állítja, hogy a következő évtizedben megduplázódik a mellrákesetek száma.