Merítés Széles Gáborral

Széles Gábor helyben is "megmerítette" foglalkoztatási programját a cigányok lakta Tiszabőn. A nagyvállalkozó fideszes politikusok társaságában tanácskozott.

A Jász-Nagykun-Szolnok megyei település utcái jóformán üresek. Tiszabőn embert se nagyon látni, kocsit még annyira se. Nem nehéz hát megtalálni a polgármesteri hivatalt, az a ház az, amelyik előtt most nagy és drága autók parkolnak.

A tárgyalóban a cigányság lehetséges kitörési pontjairól tanácskoznak. Főként környékbeli (roma és nem roma) polgármesterek kaptak meghívást, de itt van a Fidesz néhány "országos" politikusa is. A fő attrakció Széles Gábor, a médiacézár, akiből nem hiányzik a szociális érzékenység. Az általa vezetett szakértői csapat kidolgozott egy foglalkoztatási programot a romák munkahelyhez juttatására. Amennyire ki lehet hámozni, a tiszabői konferenciát is azért hívták össze, hogy a papíron lévő téziseket egybevethesse a valósággal.

Iszonyatos erőfeszítések, rengeteg kudarc, mérsékelt sikerek. Az egymás után felszólaló polgármesterek előadása kevés különbséggel mind erről szól. Pályázati támogatások elnyerésében leginkább azok reménykedhetnek, akik képesek "lobbitevékenységet" folytatni, azaz jó személyes kapcsolatokat ápolnak a döntéshozókkal. Farkas Barnabásból, a házigazda Tiszabő polgármesteréből süt a depresszió. Már nem tud mit kitalálni. Neki nincsenek befolyásos barátai, és még csak egy vacak vadásztársasága sincs a falunak, hogy vendégül láthatnának pár fontos embert. Ezért hát "mindig elutasítják a pályázatainkat".

Farkas Flórán, a Lungo Drom fideszes elnöke a kormányt bírálja, mondván, hogy amikor a baloldal van hatalmon, folyton csak a rasszizmus elítéléséről hallani, közben éppen ekkor a legnagyobb a cigányellenesség és a nyomor. Csatlakozik a kormány bírálatához Balog Zoltán, a parlament emberi jogi bizottságának fideszes elnöke, de azért odabök egyet a szélsőjobbnak is. Bármennyire érthető a kisemberek igénye a közbiztonságra - mondja -, a Magyar Gárda nem lehet megoldás.

A forgatókönyv szerint a hozzászólások után a cigánytelep felkeresése következik. Terepszemle a nyomorban. A terv végrehajtását megkönnyíti, hogy bármerre elindulhatunk: Tiszabőn majdnem mindenki cigány, és majdnem mindenki szegény. Néhányan már szállnának is be a kocsiba, de sikerül lebeszélni őket. Érdekesen venné ki magát, ha a társaság autókonvojjal vonulna élményeket gyűjteni.

A látvány így is bizarr. Öltönyös, nyakkendős emberek baktatnak a lepukkant betonúton. Járda nincs, de nincs is rá szükség. Zavartalanul lehet sétálni akár az úttest középen is, a forgalom mindössze egy szembe jövő biciklistából áll.

A telep helyett végül az iskolában kötünk ki. Az épületet mintha kézigránátos támadás érte volna, többen mégis irigykedve sóhajtanak: itt legalább van iskola. A község etnikai összetételének változása jól nyomon követhető a folyosói tablókon. A régebbi fotókon még roma és nem roma diákok vegyesen láthatók, a mostani képeken már szinte kivétel nélkül csak cigányok.

Az egyik tanteremben sorokon át felszedték a padlót. Balesetveszélyes, de még mindig kevésbé, mint amikor térdmagasságig felpúposodott. Újra kéne rakatni, csak nincs rá pénz. Egy másik teremben kisdiákok kórusban köszöntik a jövevényeket. A padokon nyitott füzetek.

- Matekóra? - érdeklődik atyai szelídséggel Széles Gábor.

Az egyik pedagógus zavartan nevet:

- Nem, ez napközi. A délelőtti tanításnak már vége.

Bizony, délután három felé könnyen előfordul az ilyesmi.

Az iskolalátogatás utáni sajtótájékoztatón Farkas Flórián közli, hogy Tiszabő az első állomása volt egy országjárásnak. Széles Gábor hasznosnak minősíti a konferenciát, mindenekelőtt azért, mert az általa jegyzett programot "helyben is meg tudtuk meríteni". Tájékoztatása szerint új elem, hogy a növekedési pályát nem külső forrásokra építve, hanem a belső tartalékokat feltárva próbálja kialakítani. A nagyvállalkozó hangsúlyozza: koncepcióját már egyeztette Orbán Viktorral, most pedig "egyeztetés alatt van" a Fidesz szövetségeseivel, tehát "az egész jobboldal programja lehet".

Az első eredmények már most mutatkoznak. A tiszabői tapasztalatok hatására Széles Gábor elhatározta, hogy médiabirodalmában felszámolja a rasszizmust: újságíróinak szigorú parancsba adja, hogy tilos cigányozni, zsidózni, gárdát éltetni és egyéb galádságokat művelni. Akinek nem tetszik, fel is út, le is út.

Jó, nyíltan ezt nem mondta ki, de higgyék el - benne volt a tekintetében.

A tiszabői orvosi rendelőben  Móricz Simon
A tiszabői orvosi rendelőben Móricz Simon
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.