A nép jó, az elit korrupt?
A modern populizmus a kereskedelmi tévék által befolyásolt amerikai médiademokrácia korszakában született a hatvanas években. Ez játszódott le nálunk is, 1990 után. Most ott tartunk, hogy ha ellenfeleink a néppel akarnak beszélni - fogalmazott a szociológus -, az csúnya dolog. Ha viszont mi tesszük azt, az üdvözlendő.
Jan Jagers a tanácskozásra meghívott flamand újságíró szerint a populisták alaptétele az, hogy a nép jó, az elit korrupt. Ezért szerintük a politikával és a demokráciával szemben a népnek morálisan mindig igaza van. Beszámolt arról, hogy Belgiumban hiába írták le többször a Flamand Blokkról a mértékadó orgánumok, hogy politikusai náci és autoriter rasszisták, a populisták megerősödtek az önkormányzatokban. A politikai szélsőjobb ellen egységes fellépéssel, modern imázs-eszközöket tartalmazó kommunikációval és jó kormányzással lehet hatékonyan fellépni - mondta Jagers.
A fő kérdés Győri Gábor, a Demos Magyarország kutatója szerint az, hogy a neopopulista hullám veszélyezteti-e a demokráciát. Erre az a válasz, hogy a közép-kelet-európai populista pártoktól a szabad választásokat nem kell féltenünk. A demokrácia minősége viszont sérülhet. - A neopopulizmus negatív hatásai közé kell sorolni a közbeszéd eldurvulását és lezüllesztését - fogalmazott Győri Gábor. - A bonyolult problémákra a populizmus primitív válaszokat fogalmaz meg. Azt sugallja, hogy az elit érdekeit szolgáló inkompetens, áruló, idegen érdekeknek alárendelő politika miatt nincs meg egy sor fontos kérdésre a válasz. A populisták ellenfeleikre nem vetélytársként, hanem a ellenségként tekintenek. Egy olyan közegben, amelyben az ilyen kommunikáció túlteng, a kulturált közbeszédnek és az építő diskurzusnak nincs helye, viszont gyakran kialakul a félelem légköre.