A pénz szerelme és a válság
"Mert minden gonosz gyökere a pénz szerelme, mely után sóvárogván némelyek eltévelyedtek a hittől, és magukat által szegezték sok fájdalommal" - ezzel a bibliai idézettel "azonosította be" Orbán Viktor tegnap a Hold utcai református templomban "a világválságnak nevezett pénzügyi válságot" A Biblia a döntéseinkben című konferencián, amelyet a Balog Zoltán fideszes képviselő által vezetett Protestáns Fórum szervezett.
A Fidesz elnöke arról beszélt, hogy "okosan elmagyarázzák nekünk, milyen gazdasági, pénzpiaci és kormányzati technikai összetevői vannak annak a hibasorozatnak, mely a megrendülés szélére sodorta a világ pénzügyi rendszerét. Holott ez ember okozta válság: loptak, csaltak hazudtak, hamisítottak, eltitkolták a valódi tényeket, és mindezt azért tették, hogy minél több pénzhez jussanak. Vagyis kapzsiság, mértéktelenség húzódik meg a mostani világválság legmélyebb dimenzióiban" - fejezte ki magát, idézzük: "nagyon egyszerűen" a politikus.
Mindezt tovább gondolva Orbán Viktor úgy elemezte a folyamatokat, hogy a válság a Biblia antropológiájára irányítja a figyelmet, s ez - a liberális antropológiával szemben - azt mondja: csak a rossz árad az emberből, a jó csak akkor, ha az ember valamiféle kegyelemben részesül.
A pénzpiaci krízis ilyeténképp való ábrázolása után a Fidesz elnöke A Biblia és a közélet címmel tartott előadásában szót ejtett a felesleges beszéd és a cselekvés bibliai szembeállításáról. "Ha valaki tévtanokat hirdet, az felfuvalkodott, és nem tud semmit, hanem az irigység és a szóharc betegségében szenved, amelyből irigység, viszálykodás, istenkáromlás, gonosz gyanúsítás származik. Ezek megbomlott elméjű és az igazságot elvető emberek torzsalkodásai..." - idézte ismét Orbán Viktor Pál apostolt a helyzet leírására. Nem mondta ki Gyurcsány Ferenc nevét, de nem is kellett; tudósítónk úgy érzékelte, a hallgatóság számára egyértelmű volt, hogy a miniszterelnökről beszél. Különösen, miután feltette a kérdést: "van-e különbség a politikai harc közben a keresztény ember és a magát keresztény közösséghez nem soroló ember viselkedése között?" A Fidesz elnöke úgy válaszolt erre, hogy a keresztény közéleti ember a rossz döntések, szándékok ellen harcol, de nem az ember ellen, aki kártételt okozott. "Enyém a bosszúállás, én megfizetek" - idézte Orbán Viktor ismét a Bibliát, ezúttal a Zsoltárok könyvét, s egy fél mondattal megemlítette, lehet, hogy ez a megközelítés mások számára "túl puhának tűnik".
Előadása során a Fidesz elnöke Antall József volt miniszterelnök azon gondolatát is értelmezte, hogy "Európában az ateista is keresztény", s azt a konklúziót vonta le, hogy Magyarországon olyan új írástudókra van szükség, akik a Bibliában írt mércét hitelesen képviselik. Orbán Viktor egyébként az írástudók kitüntetett felelősségét látja abban, hogy Magyarország oda jutott, ahol most áll. Emlékeztetett, hogy 2006 nyarán "a legnagyobbnak tartott ma élő közgazdász" azt írta, nagyon helyes, hogy az ország vezetői megtévesztették a magyar népet, mert ha nem ezt tették volna, akkor még nagyobb baj következett volna.
- Csak hogy félreértés ne essék: a nagyobb baj mi lettünk volna - jegyezte meg.
Végül a volt francia elnök, De Gaulle szavaival zárta gondolatait: "Bármi történjék, a vonal mindig egyenes marad." Azaz: Magyarországon előbb vagy utóbb lesz politikai változás, amikor "nekünk ott meg kell fordítani a szétesést, az elcsúszást és a kicsinyhitűséget. De a politikai fordulat lelki fordulat nélkül nem fog rajtunk segíteni" - hangoztatta Orbán Viktor a Hold utcai templomban.