Lecsengőben a sztrájk az egri kórházban

Másfél héttel a sztrájk megindítása után tegnap már csak öt részlegnél volt munkabeszüntetés az egri Markoth Ferenc Kórházban. Az eddig bizonytalankodó dolgozók közül a napokban többen munkaszerződést kötöttek a HospInvesttel.

Kilencedik napja tart az egri Markhot Ferenc Kórházban a "mozaiksztrájk", amely az eredeti szándékok szerint azt jelentette: minden osztályon egy-egy dolgozó beszünteti a munkát, a feladatát pedig a többiek átveszik. Csütörtökön a kórház 32 betegellátó részlegéből azonban már csak öt olyan akadt, ahol valaki sztrájkolt: egy orvos és öt szakdolgozó jelentette be, hogy nem veszi föl a munkát - közölte Szloboda Imréné ápolási igazgató.

A kórházi érdekképviseletek vezetői bejelentették: október 18-án, szombaton - a "törökök 1552-es Eger alóli elvonulásának napján" - országos kórházvédő nagygyűlést szerveznek az egri Dobó téren. Továbbra is szeretnék elérni, hogy a megye bontsa fel a HospInvest Zrt.-vel a kórház működtetésére kötött szerződést. Merczel József, a Heves Megyei Közgyűlés szocialista alelnöke tudósítónknak azt mondta: továbbra sem látnak indokot a szerződés felmondására. Szavai szerint a magáncég hamarosan aláírja a finanszírozási szerződést az OEP-pel, így november elsejétől már a HospInvest irányíthatja a kórházat. Eddig úgy hatszáz közalkalmazott tagadta meg a felajánlott munkaszerződés aláírását: az ő munkaviszonyuk október 31-én megszűnik. Végkielégítésükre az előzetes becslések szerint 600-800 millió forintot kell költeni - mondta az alelnök. Lesz, aki egy-kéthavi bérének megfelelő összeget kap, ám ha valaki hosszabb ideje, magasabb beosztásban dolgozott az intézményben, akár több millió forintra is számíthat. A végkielégítést a megyei önkormányzatnak kell kifizetnie, de az önkormányzati minisztériumhoz pályázatot adnak be, hogy ennek egy részét visszakaphassák. A megye által ténylegesen kifizetett, és a pályázaton elnyert pénz közti különbség összegét a HospInvest Zrt. állja - mondta az alelnök.

Merczel József hozzátette: aki végkielégítéssel távozik az egri kórházból, azt a magáncég később nem alkalmazza az intézményeiben. Október végéig azonban még mindenkinek lehetőséget biztosítanak arra, hogy eldöntse: továbbra is az egri kórházban akar-e dolgozni, s aláírja a felajánlott munkaszerződést, vagy elmegy az intézményből. Az eddig bizonytalankodók közül az elmúlt napokban harmincegyen döntöttek a maradás mellett, köztük három orvos és huszonhat szakdolgozó.

A tavalyi 1,3 milliárdos veszteség után várhatóan idén is egymilliárd-közeli veszteséggel zár a HospInvest, s a cég teljesen eladósodott - adta közre több hírportál a napokban. Kollányi Gábor, a cég elnöke tudósítónknak azt mondta: a veszteségek oka, hogy válságos gazdasági helyzetben lévő kórházakat vettek át, s azok adósságát rendezniük kellett. Elegendő tőke áll azonban rendelkezésükre, hogy ezt a pénzt pótolják. Felröppent az a hír is, hogy felszámolási eljárás indult a cég ellen, ezt azonban Kollányi cáfolta. Mint mondta, egyik partnerük valóban kezdeményezett ilyet, ám a bíróság elutasította a kérelmet. (D. J.)

Kifulladóban
Kifulladóban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.