Az Állami Számvevőszék "saját költségvetést" készített
Át kell írni mind a jövő évi költségvetést, mind az azt megalapozó konvergenciaprogramot, legalábbis, ami ezek makrogazdasági számait illeti - fejti ki tegnap nyilvánosságra hozott jelentésében az Állami Számvevőszék. A tanulmány azt vizsgálja, milyen hatást gyakorolhat a költségvetésre, ha az eddig várt 3 százalékpontos gazdaságnövekedés helyett elhanyagolható mértékű - 0-0,5 százalékos - bővülésre lehet csak számítani 2009-ben.
Élénkülő kereslet jobbára csak az unió által támogatott beruházások révén valószínűsíthető. Stagnáló gazdaság mellett a költségvetés 350 milliárd forintnyi bevételtől eshet el. A számítások szerint, ha egy százalékponttal csökken a GDP növekedése a várthoz képest, az a GDP arányában mérve 0,4- 0,45 százalékkal apasztja a büdzsé bevételeit. Emellett még 120 milliárdnyi extra kamatkiadással kellene számolni, és a munkanélküliség várható emelkedése 50-70 milliárd forinttal növelheti a szociális kiadásokat. Az adócsökkentés elmaradása 140 milliárd forintot tart meg a büdzsé bevételi oldalán. Igaz, így a jövedelemcentralizáció is magasabb lesz 0,6 százalékponttal, ami rontja a hazai gazdaság versenyképességét.
Összességében a tervezett 3,2 százalékos hiánycél eléréséhez 500-550 milliárd forintot kellene még találni a büdzsében a számvevők kalkulációja szerint. Ez részben az általános tartalék emelését jelentené: az ÁSZ a GDP egy százalékára - 280 milliárd forintra - javasolja ezt megtenni. (Ez úgy 120 milliárdnyi extra tartalék biztosítását jelentené.) Másrészt: a kiadások további lefaragására, esetleg bevételnövelésre lenne szükség.
Hathatós érvekkel alátámasztott gazdaságpolitikai javaslatokat is tesz az ÁSZ annak érdekében, hogy minél kisebb mértékben csökkenjen a növekedés üteme. Azt ajánlják, hogy a hazai vállalkozások és gazdaság versenyképességének prioritást adó költségvetést terjeszszen be a kormány, illetve ennek megfelelő gazdaságpolitikát folytasson. Az export ma már nem kizárólagos motorja a gazdasági növekedésnek, ráadásul a kivitelre termelő cégek nagyrészt importot használnak fel. Ebben a felállásban azt érdemes segíteni, hogy a hazai vállalkozások minél nagyobb hozzáadott értékkel termeljenek, hogy a gazdaság képes legyen integrálni az innen exportáló nemzetközi cégeket - magyarán, magyar beszállítókkal dolgozzanak.
A hazai vállalatok erősítése nélkül a belső, lakossági keresletre alapozó gazdaságpolitika is veszélyes lenne. A lakosság nagy százalékban vesz importtermékeket, így a növekvő kereslet a külkereskedelmi mérleg romlásával és - mivel az import adója kisebb, mint a belföldi termelésé - kevesebb állami bevétellel járhat.
Mindezek mellett szükséges a konvergenciaprogram felülvizsgálata is azzal, hogy az államháztartási hiánycélt legalább az eddigieknek megfelelően tartani kell. Az alacsonyabb növekedés miatt viszont a többi - bevételi és kiadási - mutató GDP-arányos változatát is át kell majd írni - állapítja meg az ÁSZ.