Egységben a válságban
A nemzetközi pénzügyi válság magyarországi megjelenése jócskán átlépte a közvélemény ingerküszöbét. A kérdezettek 85 százaléka mondta azt, hogy találkozott az erről szóló hírekkel, és 82 százalékuk tudta a válság valamilyen jelét fejből felidézni - a legtöbben a forint- (60 százalék) és részvényárfolyamok (40 százalék) esését említették. Ha pánikról nincs is szó, de a válsághangulat általános.
Ez persze nem lehet meglepő, hiszen a magyar lakosság gazdasági várakozásai már jó két éve rendkívül pesszimisták - még akkor is, ha az idén nyáron szerény mértékű javulást mért a Medián. A hazai bankrendszer összeomlásától például viszonylag kevesen tartanak, ám a lakosság által egyébként is jelentősen felülbecsült infláció és a munkanélküliség további növekedését a többség készpénznek veszi.
A közvélekedés szerint a pénzügyi válság leginkább a magyar gazdasági növekedést veszélyezteti, ráadásul nemcsak rövid távon: a kérdezettek csaknem fele szerint legalább egy évig lehet ilyen hatása a válságnak.
A saját háztartásukat kevésbé érzik veszélyeztetve az emberek, mint a makrogazdaság egyes területeit, de ezt a veszélyt is hosszú távúnak gondolják - a többség szerint legalább egy évig vagy még tovább számolni kell vele. A leginkább egyébként nem a banki megtakarításaikat féltik az emberek, elsősorban ugyanis a kedvezőtlen anyagi helyzetűek félnek a válságtól, tehát azok, akiknek eleve nincsenek megtakarításaik, továbbá a lakosságnak az a bő egynegyede, amelynek a háztartásában van valamilyen devizaalapú hitel.
A válság kezelése érdekében tett javaslatok megítélésében rég nem látott egységben vannak az ellenzéki és a kormánypárti szavazók, részben valószínűleg azért, mert a többség szerint a magyar kormány csak kismértékben (31 százalék) vagy egyáltalán nem (24 százalék) felelős azért, hogy a válság elérte Magyarországot. A miniszterelnök által kezdeményezett nemzeti csúcs megítélésében van némi véleménykülönbség a szavazótáborok közt, de az összefogásnak ezzel a formájával az ellenzéki szavazók többsége is egyetért. A legnépszerűbbek azok a javaslatok, amelyek nem jelentenek közvetlen terhet a lakosság számára, míg az adócsökkentés elhalasztásának és a bérek befagyasztásának már több az ellenzője, főleg a Fidesz-szavazók körében.
A felmérést a Népszabadság megbízásából 2008. október 13-án készítette a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet az ország felnőtt népességét reprezentáló 1000 fő telefonos megkérdezésével. A közölt adatok hibahatára az adott kérdésre válaszolók számától függően 2-5 százalék.