Az erőszak mint érvényesülés

A 12-17 éves fiatalok szemében az erőszak az érvényesülés elfogadott eszköze, egyben jó szórakozási lehetőség. Az Országos Kriminológiai Intézet reprezentatív felmérése szerint a 13-15 évesek 79 százaléka volt már részeg, s nyolc százalékra tehető körükben azoknak az aránya, akik legalább egyszer kipróbáltak már valamilyen kábítószert.

Kövekkel, botokkal és egy vésővel felfegyverkezett kaposvári gimnazisták félholtra verték a tőlük "elhidegült" osztálytársukat. Testét tóba lökték. Évekkel korábban két tizenéves lány egy pásztoróra ígéretével csalt egy taxisofőrt a városszéli erdőbe, ahol agyonverték, a tetemét falevelekkel letakarták, és addig autóztak a kocsijával, amíg ki nem fogyott belőle a benzin. A távirati iroda keddi híre, hogy Szolnokon fiatal- és gyermekkorúakból álló rablóbandákat fogott el a rendőrség.

A tizenéves elkövetők rémtetteiről szóló tudósítások ellenére Kerezsi Klára, az Országos Kriminológiai Intézet igazgatóhelyettese azt állítja, öszszességében a mai tizenévesek nem különböznek a 20-50 évvel ezelőttiektől, úgyhogy óvatosan kell bánni a "Bezzeg az én időmben"-nel.

A kutatóintézet 2006 májusában egy nemzetközi program keretében 103 iskolában 2219 diák megkérdezésével készített reprezentatív felmérést a látens fiatalkori devianciákról. A megállapításaikat öszszegző tanulmánykötet most jelent meg.

A kutatókat meglepte - hangzott el a könyvbemutatón -, hogy a fiatalok körében "milyen nagy az erőszakos bűncselekmények elfogadottsága". A többség az érvényesülés elfogadott eszközének tekinti az erőszakot, nem kevesen emellett "jó szórakozásnak is".

Kerezsi nem tartja jó válasznak erre a büntethetőség korhatárának 14-ről 12 évre csökkentését. Szerinte a bűnmegelőzést kellene erősíteni az iskolákban. Más kérdés, hogy a diákok válaszaiból az olvasható ki: a tanárok az esetek 7 százalékában észlelik diákjaik csínytevését, az általuk elkövetett kisebb-nagyobb súlyú jogsértéseket. A megkérdezettek többségét szülei kapják rajta valamilyen "disznóságon", illetlen, vagy éppen büntetendő cselekményen, azonban a szülők előtti lebukásnak az esetek többségében nincs szankciója.

A kutatók komoly fenntartásokkal kezelik a kutatás azon megállapítását, hogy nem a fővárosban, hanem a közepes méretű és más nagyvárosokban drogozik a legtöbb fiatal; más felmérések ugyanis ezt az adatot nem támasztják alá. Az OKRI felmérése szerint a szakiskolások 20, a szakközépiskolások és a gimnazisták 15-15 százaléka próbált már ki valamilyen drogot. A legtöbben ecstasyval és marihuánával kezdtek. A válaszadók két százaléka egy-két alkalommal kábítószert is terjesztett.

Még két megdöbbentő adat: a 13-15 évesek 79 százaléka fogyasztott már alkoholt, jó néhányan közülük már többször is voltak részegek. Ugyanezen korosztályban 100 tanuló közül nyolcan fogyasztottak kábítószert.

Miközben egyes felmérések szerint a háztartások harmadában van csupán számítógép, az OKRI adatai szerint az iskoláskorú gyermeket nevelő családok beszerzik a gyermekük számára ma már szinte nélkülözhetetlen komputert. A megkérdezett fiatalok 84 százalékának van számítógépe, s közülük minden második töltött már le zenét, filmet a világhálóról. A legtöbben a szüleikkel közösen. A megkérdezetteknek azonban csupán a 7-8 százaléka (azaz összesen 171 gyerek) hackelt már, azaz tört be illetéktelenül mások számítógépébe, használt jogosulatlanul weboldalakat. Az ifjú hackerek 14-15 évesen kezdik a számítógépes kalózkodást. Néhányan a számítástechnikai devianciájukat firtató kérdésre azt felelték: "Sajnos én még nem hackeltem."

A kutatók szerint a média szerepe meghatározó a fiatalok deviáns magatartásában. Hatásával magyarázzák a lányok arányának növekedését az erőszakos cselekmények elkövetői közt, s azt is, hogy általában is növekszik az általuk elkövetett jogsértések száma. Egyre több lányt érnek például bolti lopáson.

A kutatás eredményei alapján ugyanakkor valószínűsíthető, hogy a fiatalok deviáns magatartásában igen nagy a látencia; a megkérdezettek nagy számban válaszolták, hogy tettüknek azért nem volt semmiféle következménye, mert senki nem vette észre.

Kerezsi Klára rámutatott: meglepően erős az iskolához kötődés a fiatalok körében. A leginkább a közepes eredményű és a rossz tanulók "szeretnek iskolába járni", nyilvánvalóan azért, mert ott találkozhatnak a barátaikkal. Tanítás után is együtt töltik az idejüket - szerencsés esetben sporttal, rosszabb esetben droggal, itallal, erőszakkal. Kerezsi szerint a szocializációs folyamat még azoknál a fiataloknál sem megfordíthatatlan, akik már kábítószereztek, többször berúgtak, meghackelték mások számítógépeit, esetleg mindezt együtt is elkövették.

Közérdekű munka beavatásért

Jogerősen húsznapi közérdekű munkára ítélte a 2006-ban történt szegedi kollégiumi beavatás - a másodfokú ítélet ellen egyedüliként fellebbező - vádlottját a harmadfokon eljáró Szegedi Ítélőtábla kedden. Az ügy további tizenhárom vádlottja esetében már korábban jogerőre emelkedett a Csongrád Megyei Bíróság ítélete, amely a fiatalkorú elkövetők esetében egy év próbára bocsátást, a tizennyolcadik életévüket a tett elkövetésekor már betöltött diákokra pedig húsz nap közmunkát szabott ki. A beavatási szertartás az elsősök ébresztésével kezdődött, a mezítláb, pizsamában összeterelt kisebb diákok kezére és arcára rajzoltak a vádlottak. Az elsősöknek a tanulószobában és a vizesblokkban különböző feladatokat kellett megoldaniuk: egymást pofozták, fejükkel kopogtak az asztalon vagy ürülékkel teli vécébe kellett állniuk, fogkrémes kenyeret etettek velük. (F. Gy. A.)

"Jó szórakozás"
"Jó szórakozás"
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.