Januspannonius68 nem adja fel

Máig nem derült ki, hogy ki tüntette el a YouTube-ról az adatgyűjtési ügyben keletkezett titkos hangfelvételeket, ám januspannonius68 megint jelentkezett, és most újra hallgathatók a beszélgetések.

Ismét megjelent az UD Vagyonvédelmi Zrt. elleni titkos nyomozás során keletkezett több mint harminc hangfelvétel a YouTube videomegosztó portálon. A dokumentumokat már korábban is nyilvánosságra hozták az interneten, ám azok néhány óra múlva eltűntek. A lehallgatott telefonbeszélgetéseket - amelyek vélhetően azonosak az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága tagjainak átadott CD-n lévő hangdokumentumokkal - most szintén januspannonius68 néven tette közzé valaki.

A YouTubre-ról több mint két hete vették le a most megint hallgatható felvételeket, ám azóta sem derült ki, hogy valamelyik hatóság lépett-e közbe. Az ügyben nyomozást folytató Nemzeti Nyomozó Iroda nem kommentálta a történteket, titkosszolgálati források pedig határozottan állították, hogy nem avatkoztak be. A dokumentumok titkosságát ugyanis feloldották, így azok nyilvánosságra hozatala legfeljebb személyiségi jogi szempontból aggályos. Másfelől: meglehetősen jó képet adnak a vagyonvédelmi cég sajátos módszereiről.

A felvételeken beszélnek például géppisztolyról, lőszerről meg kispuskáról.

- Halló, szia, Attila!

- Tisztelet, uram, figyusz, holnap, hogy ha megyek föl, akkor viszem magammal majd a kollegát, és elvileg azt mondja, hogy holnap délutánra meglesz a géppisztoly, amit kértél.

- Aha, aha...

- Az AMD.

Majd később elhangzik: "úgy készülj, hogy hatvan rugó lesz maga a fegyver, és negyven darab lőszer van hozzá, mert, ugye, két tár lesz". Azután szó esik egy kispuskáról - a "légpuskáról" -, amire azonban még várni kell. A hatvanezer forintos árból ítélve azonban itt egy ismétlő rendszerű gépkarabélyról lehet szó. Ez az ára alapján kizárólag gáz és riasztólőszer kilövésére alkalmas, de sorozatlövésre nem.

Vannak súlyosabb ügyek is, ám többnyire csak következtetni lehet rá, hogy miféle akciókról lehet szó. "Kéne valamit a front-endről kampózni" - mondják, ami informatikusok szerint utalhat számítógépes betörésre is. Ezt támasztja alá, hogy "rákapcsolódási nehézségek adódtak", de már "buherálják az eszközt". Sikerrel is jártak, mert "látszik, ki mit nézett meg, milyen lekérdezéseket indított" - hangzik el.

"Most hívlak egy tiszta telefonról", mert "a harmincas, amit mondtad, hogy HIV-pozitív" - ebből meg arra lehet következtetni, hogy valahonnan tudták, a rendőrség kiket hallgat le. De azt is, hogy meddig: "a tiedén meg augusztus 20-ig van lehetőség, meg kellene nézni, hogy van-e folytatva".

Egy adósnak a "kezét törik", ha nem fizet - talán ez a legdurvább megjegyzés a többórányi hanganyagban. Ám általában csak homályos utalásokat tesznek környezettanulmányokra - közöttük politikusok is vannak -, egy pártvezető lejáratására, ügyvédi iroda ellen tervezett megfigyelési akcióra, bankszámlák kifürkészésére. Csakhogy többnyire még azt sem lehet megállapítani, hogy ki a célszemély, és ki a megbízó. Legfeljebb effélét hallani: "köszönöm az elnök úr nevében is".

Úgy tudjuk, a 168 Óra című hetilap szerkesztősége a hangfelvételek ismételt közzététele miatt bejelentést tett a Nemzetbiztonsági Hivatalnál. Titkosszolgálati források azonban megerősítették: a dokumentumok nem minősülnek államtitoknak, de akkor sem lenne hatáskörük eljárni, ha valamilyen bűncselekmény történt volna. Azt pedig találgatni sem akarták, honnan szivároghattak ki a hanganyagok, amelyek legalább három helyen: a rendőrségnél, az ügyészségnél és a nemzetbiztonsági bizottság tagjainál is megtalálhatók.

Egy publikus magánbeszélgetés
Egy publikus magánbeszélgetés
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.