Nyári munka petesejttel rendelkezőknek
Háromezer dollárt kínáltak egy interneten elérhető hirdetésben annak a szőke és kék szemű magyar hölgynek, aki Indiába utazik és lehetővé teszi, hogy egy petesejtet nyerjenek tőle.
Magyarországon tilos a nyílt adományozás is, hacsak nem rokonokról van szó, nemhogy még pénzt is adjanak-kapjanak a petesejtért. Indiában viszont a 21-33 év közötti korban lévő lányok szabadon eladhatják a petesejtjeiket. Az árfolyam 20-
40 ezer rúpia között szóródik, vagyis 400-800 ezer forint. Az indiai klinikák Európából "hozott" donorral is elvégzik a beültetést, méghozzá olcsón. Angliában a lombikbeavatkozás teljes költsége, gyógyszerekkel, támogatás nélkül a tízmillió forintos összeget is meghaladhatja.
Az internetes fórumokon nálunk is tucatjával találni kétségbeesett "keresőket", olyan nőket, akik szeretnének megfoganni, de valamilyen, nagy vaklószínűséggel az ő szervezetükben lévő ok miatt erre nem képesek. Bármit megadnának egészséges petesejtekért, vagyis az esélyért, hogy gyermekük legyen.
Csakhogy már a keresés sem legális. A szabályos út az volna, hogy ha valaki segíteni akar másokon, akkor valamely meddőségi centrumba megy, és felajánlja a petesejtjeit. Ott eldöntik, hogy ezeket azután a pácienseik közül kinek ajánlják fel. Közeli hozzátartozón, vagy oldalági rokonon például minden további nélkül lehet segíteni ezen a módon. De ez a ritkább megoldás.
Nemcsak Indiába keresnek pénzért adományozókat: "Petesejtdonort keresek olyan fiatal, 30-35 év alatti nő személyében, aki Budapesten lakik és már szült 1 vagy 2 egészséges gyermeket. Mivel magam is átestem már azon az eljáráson, ami a petesejtek leszívásához vezet, tisztában vagyok azokkal a nehézségekkel, amikkel ez a folyamat jár. Aki számomra lehetővé teszi, hogy megfelelő számú egészséges petesejthez jussak, annak ezt természetesen megállapodás szerint honorálom. Fontos, hogy a donor budapesti legyen, mivel az eljárás sokszori megjelenést igényel egy budapesti egészségügyi intézményben - a vizsgálatok és a kezelés az eredményes leszívásig két-három hónapot vesz igénybe. Számomra ez az utolsó és egyetlen lehetőség a teherbe esésre, ezért várom annak a segítőkész nőnek a válaszát, aki megértéssel vállalkozna a feladatra, akár saját anyagi gondjai megoldásának érdekében."
És a másik oldal: "32 éves diplomás nő vagyok, egy kislányunk van. Komoly megkeresés esetén leinformállak felmenőimről, illetve oldalági rokonaimról (habitus, egészség, képességek)". A részletekről többnyire már privát e-mailben lehet szó, általános tájékoztatást viszont kaphatunk egykori adományozóktól, illetve befogadóktól. Így arról, hogy csak a gyógyszerek ára egy úgynevezett stimulációra vetítve 300 ezer forint körül van. S hogy egy "külsős" donor tarifája állítólag 500 ezer és egymillió forint közötti összegre rúg.
A hazai meddőségi centrumokban is mindig van próbálkozó, aki pénzért szeretne donort kérni. - Elküldjük - mondja az egyik centrum vezetője. - Fogalmam sincs, végül hová kerülnek ezek a párok, de az biztos: mi nem engedjük behúzni magunkat a csőbe. Az azonban igaz: van, hogy egyes pároknak éveket kell várniuk, nemigen fordul ugyanis elő, hogy valaki önszántából, teljesen ismeretlenül besétáljon és alávesse magát a procedúrának.
Dr. Kaáli Géza, több magyarországi meddőségi centrum alapítója elmondta, hogy évente átlag tíz ilyen, idegentől kapott petesejt beültetésével járó beavatkozást csinálnak, de több lenne az igény. Sokat segíthetne, ha a lombikbébiprogramokban "szám feletti", fel nem használt petesejteket nemcsak "lefagyasztanák", hanem be is ültethetnék másoknak. Amerikában, ahol Kaáli professzor az év nagy részében él, bárki vehet magának petesejtet, igaz, sok tízezer dollárt kell fizetni a "reményért". Viszont fénykép alapján is válogathatnak: a donorok bőr-, szem- és hajszíne, súlya és magassága mellett nemzetisége, de még a vallása is szerepel. A leendő szülők a lehető legbiztosabb megoldást remélik a pénzükért.
Egy Amerikát megjárt, donációra vállalkozó magyar lány ezt egy honlapon így idézte fel: "Ezt nem írják le sem a honlapon, sem másutt, de több pénzt kaphatsz, ha szőke vagy, kék szemű és világos bőrű. Diszkrimináció ide vagy oda, ez az igazság". Ő hatezer dollárt kapott az ügynökségtől, és ezért abba is bele kellett egyeznie, hogy a "fölöslegben maradó" petesejtjeit esetleg lefagyasszák, vagy más meddő pár kapja meg ezeket. "Pár nap alatt teljesen kivizsgáltak, erre az időre fizették a hotelköltségemet, kaptam száz dollár napidíjat. Aztán várakoztam... Feltették a fotómat a honlapra, és egy pár hamarosan kiválasztott donornak. Fél évvel később úgy gondoltam, még egyszer nekivágok, és megtudtam, hogy bizonyos internetes oldalakon hirdetésekben a párok maguk keresnek donort, és sokkal többet kínálnak, mint az alapítványok, ügynökségek. Egy hirdetés alapján találtam is egy házaspárt, akik tizenkétezer dollárt ajánlottak fel a petesejtért. Később láttam olyan hirdetőt is, aki fiatal, fehér, diplomás nőnek akár harmincezer dollárt is adott volna..."
Az Indiába két szemű, szőke hölgyeket invitáló hirdetés egyébként csupán egy-két napig volt fenn a világhálón. Nem tudni, hogy a feladó óvatos volt, vagy ilyen gyorsan célba ért.