Vakondok a rendőrségnél?
Információink szerint az ORFK-nak az elmúlt napokban sikerült azonosítania azt a két személyt, akiknek a jogosultságával (azaz személyes adataikkal és számítógépes kódjaikkal) az UD Zrt.-nél tartott házkutatás során lefoglalt iratokat a rendőrségi nyilvántartásokból lekérték. Azt azonban a rendőrség nem vizsgálta, hogy a két feljelentett munkatárs közvetlen kapcsolatban állt-e az UD Zrt.-vel, vagy visszaéltek adataikkal és kódjaikkal.
Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter már a megfigyelési ügy kezdetén szólt az UD Zrt.-hez köthető árnyék-titkosszolgálatról, amely olyan rendőrségi, pénzügyőrségi és APEH-es kapcsolatrendszert épített ki, mely lehetővé tette, hogy ebben a körben bárkiről bármit megtudjanak. A sajtóban azóta megjelent hírek szerint az UD emberei hozzájuthattak és hozzá is jutottak a célszemélyeik telefonhívás-listáihoz, adóbevallásaihoz (bár ezt cáfolta az APEH elnöke), a bűnügyi nyilvántartóban róluk fellelhető adatokhoz. Azt is el tudták érni, hogy a számukra fontos személyek nevét írják be valamely folyamatban lévő ügyben a lehallgatandók közé.
Az UD Zrt. vezetői cáfolták, hogy magánnyomozásaikhoz törvénytelen eszközöket alkalmaztak volna. Nevük elhallgatását kérő rendőrségi forrásaink azonban állítják: találtak olyan dokumentumokat az UD Zrt. telephelyén és a vezetők otthonában tartott házkutatásokkor, amelyek jogszerűen nem kerülhettek a cég birtokába. Mivel a rendőrség számítógépes hálózata folyamatosan naplózza az adatkéréseket, s azt is, hogy ki és mely nyomozásokhoz kért információt a nyilvántartásokból, viszonylag könnyen tisztázható volt, hogy az UD Zrt.-nél lefoglalt anyagokat ki állította össze, mikor és (hivatalosan) milyen célból.
Úgy tudjuk, az APEH és a VPOP is keresi az UD Zrt.-vel együttműködő "vakondokat".
Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője tegnap nyílt levélben kérte fel Navracsics Tibort és Semjén Zsoltot, a KDNP, illetve a Fidesz frakcióvezetőjét arra, hogy vonják viszsza Demeter Ervint és Kövér Lászlót a parlament nemzetbiztonsági bizottságából, mert a két képviselővel kapcsolatban az érintettség gyanúja merült fel az UD Zrt. megfigyelési ügyében.
Sólyom László köztársasági elnök tegnap hivatalában, a Sándor-palotában fogadta Szilvásy Györgyöt és Simicskó Istvánt. A Köztársasági Elnöki Hivatal tájékoztatása szerint a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős tárca nélküli minisztert, illetve az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának KDNP-s elnökét azért hívta az államfő zártkörű megbeszélésekre, hogy tájékoztatást kapjon a nemzetbiztonsági szolgálatok működésének aktuális kérdéseiről.