Diszkriminációtól tartanak a reformátusok

A reformátusok tiltakoznak a költségvetés miatt. Nem először, de egyelőre a hagyományos szövetségesek, a katolikusok és az evangélikusok nélkül. Az oktatási tárca szerint nincs szó diszkriminációról.

Távolról indítva jutott el a készülő költségvetés bírálatáig Bölcskei Gusztáv református püspök a zsinati székházban tartott tájékoztatóján. Pozitív példaként említette a múlt szombaton rendezett Tarka magyar! felvonulást, hisz támogatásra méltó, ha civil szervezetek az erőszak és a kirekesztés ellen demonstrálnak. Ugyanakkor - mondta - a közbeszédben aránytalanul kevés szó esik a vidéki élet nehézségeiről vagy a "magántulajdonnal kapcsolatos" problémákról. A püspök a "hagyományos családmodellel" szembeni diszkriminációnak minősítette, hogy a rövidesen életbe lépő törvény a meleg párokat is hasonló elbírálásban részesíti, mint a házastársakat.

Így értünk el a jövő évi költségvetés tervezetéhez, amely a püspök szerint diszkriminatív. A kormány a számokkal zsonglőrködve tovább nehezíti az egyházak működését.

A püspök emlékeztetett rá, hogy az Állami Számvevőszék megállapítása szerint a költségvetés a korábbi években több milliárd forinttal rövidítette meg az egyházi iskolákat. A hiányzó pénzt a kormány nem pótolta. Továbbá: a következő évtől az adott egyháznak átutalt adótámogatást a költségvetés megduplázza. Jól hangzik, de az új számítási szisztéma alapján a reformátusokat 450 millió forint veszteség éri. (Az egyházak eddig jelentős fix állami kiegészítést kaptak, az adófizetők által felajánlott összeg többszörösét.) Az egyházi közgyűjtemények fenntartására és az épületek rekonstrukciójára több támogatás jut, ám a püspök úgy véli, a kormány ezzel csupán a korábbi állapotot állítja helyre. Vagy még azt sem...

Csepregi András, az oktatási tárca egyházi kapcsolatokért felelős titkárságának vezetője megalapozatlannak tartja a diszkrimináció vádját. Az egyszázalékos rendszer átalakításával a kormány szakítani akart azzal a gyakorlattal, amely az aktuális felajánlások összegétől függetlenül jelentős költségvetési kiegészítést garantált az egyházaknak. A közgyűjteményekre szánt támogatás - közölte a titkárság vezetője - utoljára 2003-ban volt olyan magas, mint jövőre lesz, az egyházi épületek felújítására pedig csak a millennium körüli években volt lényegesen több pénz.

Bölcskei Gusztáv kitért a lapunkban tegnap ismertetett felmérésre is, amely szerint Magyarországon teret veszített a vallás. A püspök hangsúlyozta, hogy a kutatás eredményeivel nem akar vitatkozni, szerinte azonban más tendenciák is tapasztalhatók. A református egyház számára például az elmúlt négy-öt évben 40 százalékkal többen ajánlották fel adójuk egy százalékát. Hozzátette: a csak hagyományokra épülő vallásosság valóban veszít népszerűségéből, ezért vonzó, "élhető és élettel teli" közösségeket kell teremteni. (Cz. G.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.