Strasbourgban sikerrel jártak a Baumag-károsultak
Az Erzsébet hidat elfoglalók "nevében" az észak-rajna-vesztfáliai Engelskirchenben élő Molnár Éva nyújtott be panaszt. Eszerint a magyar hatóságok jogsértően jártak el, amikor 2004 júliusában előbb az Erzsébet hídon, majd később a Kossuth téren karhatalommal oszlatták föl a parlamenti választásokon leadott szavazatok újraszámlálását követelő, előzetes engedély nélkül rendezett demonstrációkat.
A panasz a tavaly júliusi strasbourgi Bukta-ítélet ellenpontjának tekinthető. A legfőbb európai emberi jogi fórum 2007 nyarán igazat adott azoknak a tüntetőknek, akik 2002. december 1-jén, a budapesti Kempinski szálloda előtt akartak tüntetni Medgyessy Péter magyar és Adrian Nastase román kormányfő "koccintása" ellen. Az ECHR szerint a rendőrség alaptalanul kérte számon a demonstrálókon a 72 órás bejelentési határidőt. A két kormányfő találkozója ugyanis a román fogadás idején, s nem 72 óra elteltével tette aktuálissá a megmozdulást.
Az Erzsébet hidat elfoglalók, illetve a velük szimpatizáló Kossuth tériek ügyében az ECHR viszont úgy foglalt állást, hogy nem volt indokolt a sürgősség. Ugyan mindkét megmozdulás engedély nélküli volt, a hatóságok azonban adtak időt a véleménynyilvánításra, mert csak több óra elteltével oszlattak.
A Baumag károsultjai viszont sikerrel jártak Strasbourgban. Az ECHR úgy találta, a hatóságok lényegében hajuknál fogva előrángatott érvekre hivatkozva tagadták meg, hogy pár tucatnyian gyertyás tüntetést rendezzenek Medgyessy Péter budai háza előtt. Az olyan abszurd okokra való hivatkozással, mint például a forgalom állítólagos ellehetetlenítése, a hatóságok megsértették az emberi jogi konvenció szabad gyülekezést biztosító 11. cikkelyét - olvasható a Strasbourgban közzétett ítéletekből.