Kevesebb sztrájkoló az egri kórházban

Az egri Markhot Ferenc kórházban tegnap folytatódott az érdekvédők hétfőn kezdődött, határozatlan ideig tartó sztrájkja, amelyet azért indítottak, hogy a Heves megyei önkormányzat bontsa fel a HospInvest Zrt.-vel az intézmény működtetésére kötött szerződését. Ma félpályás útlezárással tiltakoznak.

Az egri kórházban második napja tartó sztrájk főként a járóbeteg-ellátást érinti, a fekvőbeteg-osztályokon vasárnapi ügyeleti rendszer szerint folyik a gyógyítás.

A sztrájk második napján a délelőttös műszakba jelentkező, s a közvetlen gyógyításban résztvevő 586 dolgozó közül 73-an, vagyis a munkavállalók 13 százaléka jelentette be, hogy nem veszi fel a munkát. Valamivel kevesebben döntöttek így, mint az első napon, hétfőn, amikor az 566 dolgozó 16 százaléka - kilencven ember - sztrájkolt. A tiltakozók többsége mindkét nap orvos volt. A sztrájk idejére nem jár teljes fizetés a tiltakozóknak, az amúgy sem sokat kereső ápolónőknek, asszisztenseknek jelentős anyagi veszteséggel járna a munkabeszüntetés - legalábbis ezzel magyarázta a sztrájkban résztvevők alacsony létszámát Hegyaljai Judit, az, Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetnek egri elnöke.

A HospInvest Zrt. vezetői korábban bejelentették: az általuk üzemeltetett gyöngyösi, hatvani és parádfürdői kórházban fogadják mindazokat, akiket az egri kórházból esetleg a sztrájkra hivatkozva elküldenek. Kosztura László, a HospInvest regionális igazgatója érdeklődésünkre elmondta: eddig csak néhány olyan beteg jelentkezett ezekben az intézményekben, akik lakhelyük szerint az egri kórház illetékességi területéhez tartoznának.

A kórházi érdekvédelmi szervezetek Egerben ma reggel hattól délután hat óráig félpályás útlezárással tiltakoznak a kórház magánkézbe adása a Kerecsend és Andornaktálya irányából a hevesi megyeszékhelyre bevezető szakaszokon. A forgalmat szükség szerint rendőrök irányítják.

Másodszor sem kapott engedélyt a rendőrségtől Szíki Károly, az úgynevezett Egri Forradalmi Emlékbizottság elnöke arra, hogy blokád alá vegye a megyeházát. Először - a múlt héten, pénteken - határozatlan időre kért erre engedélyt, de a rendőrség elutasította arra hivatkozva, hogy a blokád lehetetlenné tenné a közlekedést a megyeházához vezető egyirányú utcában, s akadályozná az épületben lévő közintézmények működését. Ugyanilyen okokból utasították el Szíki újabb kérelmét, amelyben immár egyetlen napra, október 13-ára, hétfőre kért engedélyt a blokádra.

Nem igaz a Magyar Nemzet keddi állítása, miszerint a HospInvest Zrt. tavalyi mérlegében 1,6 milliárdos hiány mutatható ki - mondta tudósítónknak tegnap Kollányi Gábor a cég elnöke. Közölte: helyreigazítást kérnek a laptól. Szavai szerint a mérleghiány és a veszteség nem azonos fogalmak: az előbbi büntetőjogi, az utóbbi pedig gazdasági kategória. A cégnek nincs hiánya, vesztesége van, ennek oka pedig az, hogy olyan kórházak működtetését vették át, amelyek veszteségesek - a gyöngyösi kórháznak például 800 milliós adóssága volt. Ennek ellenére a cég saját tőkeállománya továbbra is pozitív, gazdálkodása pedig stabil, a veszteséget saját tőkéből pótolták. Kollányi közölte: amikor az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) tavaly októberében négymillió euróval beszállt a cégbe, már akkor is közzétették, hogy ennek a pénznek egy részét a veszteség pótlására használják. Merczel József, a Heves megyei önkormányzat szocialista alelnöke szerimnt az 1,6 milliárdos veszteség tényével már akkor is tisztában voltak, amikor az egri Markhot Ferenc megyei kórház működtetésére beérkezett pályázatokat elbírálták. "Tudtuk, hogy a cég holdingszerűen működik, amelynek egyik tagjával, a HospInvest Zrt.-vel kötöttünk szerződést. Ennek a cégcsoportnak a tavalyi mérleg szerint nemhogy hiánya nincs, de nyereséget tud felmutatni - állította az alelnök.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.