Ricsaj van, de az ország néma

Jó ország is lehetne ez, mondja Hankiss Elemér, "az ezerarcú én", olyan, amelyet magunkénak tudunk. De ma keveset érzünk belőle a sajátunknak. Azt hallani: ez nem az én kormányom, ez nem az én ellenzékem. Vergődünk a demokrácia csapdájában, a hatalmi oligarchiáknak nincs civil ellensúlya, a globális gazdaság kiszakadt a társadalomból, mely így nem képes szabályozni azt. Ricsaj van, de az ország néma, párbeszéd nincs.

Ezeket mondja a nyolcvanéves szociológus, filozófus, esztéta, irodalmár, eszmetörténész a tiszteletére írt Hankiss 8van? című tanulmánykötet és Az emberi kaland című sorozata harmadik könyvének, az Ikarosz bukásának a bemutatóján. A győri könyvszalonban beszélget oktató- és kutatótársával, Miszlivetz Ferenc egyetemi tanárral, a születésnapjára kiadott tanulmánygyűjtemény szerkesztőjével. A terem zsúfolásig tele, egymással nem gyakran szóba álló emberek ülnek és állnak egymás mellett. Miszlivetz megjegyzi: maga a Hankiss 8van? is szellemi nagykoalíciót teremtett, hiszen publikál benne például Vitányi Iván és Schmidt Mária, Kende Péter, Gombár Csaba, Lengyel László és Schöpflin György.

Mindenki egy új reformkor szellemi lehetőségét említi. Miszlivetz szerint ez "különbözni fog a XIX. század reformkorszakának romantikájától és idealizmusától, mint ahogy cselekvési keretei sem lehetnek azonosak". De az akkor tapasztalt közös meggyőződés és a felelősségvállalás révén lehet csak újat teremteni.

S hogy mi ez az új? Tételes válaszokat egy párbeszédtől nem lehet remélni, de nagyon sok gondolat elhangzik. Hankiss szól arról, hogy az önjáró globális gazdaságot vissza kell integrálni a társadalomba. Ki kell találni Magyarországot, mert minden ellenkező híresztelés ellenére nincs kitalálva. Az ő, kisebb mozgalommá fejlődő kezdeményezését a politikai erők nem nagy rokonszenvvel fogadták. A konzervatívok azt mondták: ezt az országot Szent István egyszer már jól kitalálta. A liberálisok meg úgy vélték: egy országot tízmillió ember nem tud kitalálni, azért van a többpártrendszer, a parlament, hogy a képviseleti demokrácia választott szereplői döntsenek róla.

Hankiss Elemér szerint azonban a hatalom három-négy fős oligarchiák kezébe került. Nyugat-Európában sincs ez másképp, csak ott a civil hálózatok ellensúlya féken tartja őket.

Egy felszólaló azt fejtegette, hogy médiaoligarchia is kialakult Magyarországon. A társadalom tagjai a kereskedelmi tévék műsorain és a bulvármédia írásain szocializálódnak, ezért vesznek el, zavarodnak össze az értékek. Törvénnyel kell visszaszorítani az önálló médiahatalmat, mondta a férfi.

Hankiss nem erre válaszolva, de ennek kapcsán szólt arról, hogy ő nem finnyás, amikor a tömegkultúrával foglalkozik. A magaskultúra kifejezésmódja ugyanis annyira eltávolodott az átlagemberektől, hogy napi drámáikra, konfliktusaikra adott válaszait nem értik.

Miszlivetz Ferenc bejelentette: országjáró előadás-sorozatot szerveznek az új reformkor lehetőségeiről. Ezeken a rendezvényeken a válságból sikeresen kijutott országok meghatározó személyiségei is részt vesznek majd.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.